Správna výživa na jar podľa ayurvedy

Aký krásny by bol jar, ak by v zime nedošlo k žiadnemu bluesu, neustále únavu a extra kilo. Avšak v Ayurvede sa táto konkrétna sezóna považuje za najlepší čas na "resetovanie" tela a získanie správnych stravovacích návykov. Odborníci hovoria, ako zmeniť stravu, aby bola energická a zdravá počas celého roka.

Ayurveda - štúdium všetkých oblastí ľudského života, a najmä o zdraví prostredníctvom výživy. Pre každú sezónu existuje špeciálna strava, istý životný štýl a dokonca každodenná rutina. Takéto usporiadanie udržuje doshas (tri základné životné sily osoby - vata-air, pitta-fire a kapha-earth) v stave rovnováhy a pomáha vyrovnať sa so zlým zdravím, nervovým napätím a zlou náladou, ktoré súvisia so zmenou ročných období.

Podľa Ájurvédy sezóny nie sú štyri, ale šesť. Od polovice novembra do polovice januára - začiatku zimy alebo od Hemandy od polovice januára do polovice marca - do konca zimy, shishira - od polovice marca do polovice mája - Wasat-spring, od polovice mája do polovice júla - Grishma-summer od polovice júla až do polovice septembra - var, alebo obdobie dažďov, od polovice septembra do polovice novembra - šarata-jeseň.

Transformácia tela

Čo sa podľa ayurvedy stane na jar? "Počas obdobia širšej zimy je telo nadmerne nasýtené kapou: hmotnosť sa zvyšuje, veľa tekutín a trosiek sa hromadí," hovorí Prasad Veluthinar Raman, lekár stredísk ayurvédskej medicíny a jóga terapia "Atreya Ayurveda". - Pod vplyvom slnka, ktoré sa každým dňom stáva čoraz aktívnejšie, kapha začína taviť, tenké a opúšťať telo. Preto na jar trpíme vírusovými ochoreniami dýchacích ciest častejšie než v chladnej sezóne. "

Ako znížiť kapha

Na jar všetkých dávok bez výnimky prevláda kapha. Ájurvédcom sa odporúča sústrediť svoje úsilie na zníženie ich množstva. Aby sa to dosiahlo, odporúča sa jesť svetlo na trávenie jedla v teplej a horúcej forme, je žiaduce piť dokonca aj ohrievanú vodu.

"Vaša strava by mala byť ovládaná jedlom s trpkými, horkými a korenistými chuťami," hovorí Prasad Veluthinar Raman. - Často zahrňte v menu zeleninové a fazuľové polievky, napríklad dal, dusenú brokolicu, karfiol a korenie olivovým olejom. Tieto jedlá prispievajú k zníženiu kaphy. Med a jačmeň môžu tiež pomôcť odstrániť prebytok kapha. "

Nezabudnite na korenie. Suchý zázvor, čierne korenie, kurkuma, koriander, fenikel, kmín, klinček, takfoetida stimulujú tráviaci proces. Jesť sladké a šťavnaté, ale nie ovocné ovocie, melóny, hrozno, hrušky, banány, sladké jablká. Dôležitý bod: toto by sa malo vykonať pred západom slnka. Jedenie po západe slnka spôsobí viac škody než dobré: množstvo kapha v tele sa len zvýši.

Ako podporiť trávenie

Na jar sa tráviaci systém stáva slabým článkom v našom tele. Je čas prispôsobiť svoje stravovacie správanie a vytvoriť nové, zdravšie závislosť. Ajurvédski experti odporúčajú minimalizovať spotrebu ťažkých tučných potravín a nezahŕňa sa do príliš kyslé, slané a sladké. "Všetky dávky sa musia vyhnúť jedlám, ktoré zvyšujú už veľké množstvo kapha v tele," hovorí Prasad Veluthhinar Raman. - Je vhodné jesť menej jedál z mäsa a rýb, rovnako ako studené potraviny - jogurt, jogurt, kyslá smotana, kefír. Nezneužívajte mlieko. "

Najlepšie tipy Ayurveda na jar

Buďte aktívni! Vykonajte viac cvičenia. Využíva sa suchá masáž - ako aj nasia - nózne procedúry, čistenie dýchacích ciest. Olej (snehapana) pomôže znížiť kapha, odstrániť toxíny a znížiť riziko ochorení dýchacích ciest - malé množstvo čistej gée s bylinkami sa užíva perorálne. Počas dňa sa neodporúča spať.

Takže teplé jarné dni sú ideálnym časom na zvládnutie dôležitých návykov, ktoré pozitívne ovplyvnia vaše zdravie a náladu. Ak máte navyše kilogramy, nervové napätie a únavu alebo len chcete vyložiť telo, dávajte pozor na našu radu - opravia nielen stravu, ale aj spôsob života vo všeobecnosti.