Asymetria: prečo jedna strana tváre vyzerá lepšie ako druhá

Jedného dňa si náhle všimnete, že vaša tvár vpravo a vľavo začala vyzerať inak. Toto je tzv. Získaná asymetria. Hovoríme, prečo sa jedna strana tváre začína líšiť od tej druhej pre horšie a čo s tým robiť.

Skutočnosť, že moja tvár, rovnako ako tváre iných ľudí, sa nerozlišuje absolútnou symetriou, som vždy vedela a nevidela v tom veľa problémov. Postupom času si však všimla, že jedna strana tváre nie je len trochu odlišná, ale úprimne povedané, horšia ako druhá: koža a svaly na nej sú menej elastické a vrásky sú hlbšie. Znepokojený, išiel som k špecialistovi, aby som zistil dôvod zmien, ku ktorým došlo. „Absolútne symetrické entity v prírode naozaj neexistujú,“ hovorí Irina Ivanová, kozmetológ-dermatológ, lekár najvyššej kategórie kliniky "Doctorplastik". - Ľavá strana je vždy mäkšia, ženská, mierne napnutá. Pravý je širší a menej ženský. Je potrebné poznamenať, že táto fyziologická asymetria sa prakticky nevníma vizuálne. Súvisí to so skutočnosťou, že mozgové hemisféry regulujú odlišne motilitu a pocit polovíc tela, a preto je mimická aktivita rôznych strán tváre trochu odlišná. Ďalšia vec je získaná asymetria, ktorá vzniká z úplne odlišných dôvodov. Tu sú najbežnejšie.

Zubné problémy

Zubní lekári nie sú unavení z opakovania, že strata zubu, a najmä zopár, je tiež vážnym estetickým problémom. Spojenie medzi kompletnou sadou zubov a krásnym tvarom tváre je najpriamejšie. Po odstránení zuba sa kostná prepážka, z ktorej sa vytvoril otvor pre zub, postupne rozpúšťa a na čeľusti sa vytvorí zub. Čeľusť je deformovaná súčasne, mierne sa znižuje vo výške a priemere. To vedie k napätiu malých svalov tváre a tvorbe nových vrások alebo prehlbovaniu starých. Ak v spodnej čeľusti chýba niekoľko zubov, uhol jej polohy sa môže zmeniť a mäkké tkanivá tváre sa posunú, čím sa vytvoria vrásky a záhyby. Protetika včas pomôže zabrániť deformácii čeľuste a zachová krásne obrysy tváre. Umelé analógy zubov nedovoľujú zmenšiť veľkosť čeľuste, podporia prácu žuvacích svalov a čeľusťových kĺbov.