3D: smrtiaci film

3D kino nie je tak bezpečné - všetci o ňom počuli. Avšak správa, že od neho umierali, ma šokovala. A nútení podrobnejšie preskúmať problém, predtým, než pôjdu na ďalší film.

Neviem prečo, ale nikdy som nemal príležitosť zúčastniť sa premiéry trháku. Tentokrát som nebol v žiadnom zhone ani na „vianočný príbeh“ ani na „Avatar“, ktorý bol zobrazený v 3D. Ukazuje sa, že som nečakal zbytočne.

Víťazný pochod "Avatara" na obrazovkách sveta je zatienený jednotlivými správami o zlom zdravotnom stave divákov pri sledovaní. Vo všetkých prípadoch sa nepohodlie prejavilo rôznymi spôsobmi. Väčšina sťažností - sú už v miliónoch. Po sedení ľudia cítili bolesť hlavy, niektorí mali závraty a vracanie.

Aj v rozľahlosti našej vlasti boli nepríjemné následky, keď sme sa dostali do kina - a potom. Pre pána Kua z Taiwanu, sledovanie filmu skončilo tragédiou: zomrel v nemocnici z mŕtvice 11 dní po odchode do kina a lekári priamo spojili tieto dve udalosti.

Zistilo sa, že zhoršenie zdravia sa vyskytuje len u tých, ktorí sledujú filmy v 3D verzii. Myslím, že je to všetko o magických okuliaroch. Aby sme pochopili nebezpečenstvo formátu troch dimenzií, potrebujeme aspoň ako prvú aproximáciu, ako to funguje.

Ľudia vnímajú hĺbku obrazu v dôsledku priestorového nesúladu obrazov premietaných na sietnici oka. Faktom je, že u ľudí každé oko vidí objekt na svojom vlastnom uhle a tieto uhly sú mierne odlišné. Pre vytvorenie trojdimenzionality je preto potrebné zobrazovať rôzne obrázky pre pravé a ľavé oko. Špeciálne okuliare na separáciu obrázkov, ktoré boli vynájdené dlhú dobu. Spravidla sa skladajú z plastových šošoviek rôznych farieb - červenej a modrej. Objem sa dosahuje vďaka tomu, že každé oko vníma svoju časť farebného spektra. Okrem iného, ​​v tomto prípade je snímková rýchlosť 72 oproti zvyčajným 24 a striedajú sa rámy pre obe oči.

Nemusíte byť vedcom, aby ste pochopili: je to oveľa ťažšie pre vaše oči a mozog spracovať dva prúdy obrázkov, dokonca zrýchlené trikrát, než vnímať obyčajný film. Dokonca aj oftalmológovia neodporúčajú viac ako tri 3D sedenia týždenne zdravým divákom.

V Amerike, kde sú 3D kiná podstatne väčšie ako naše, čo znamená, že existuje viac potenciálnych sťažovateľov na nové technológie, medicína vážne skúma účinky 3D sedení. Oftalmológ profesor Michael Rosenberg z University of Chicago tvrdí, že to nie je len fyziologická, ale aj mentálna stránka problému. „Existuje mnoho ľudí s menšími problémami oka, napríklad s určitou nerovnováhou očných svalov. Za normálnych okolností sa s tým mozog vyrovná, hovorí Rosenberg, „ale v 3D kine sú títo ľudia konfrontovaní s úplne novým zážitkom, ktorý vyžaduje veľké úsilie mozgu zvládnuť, a spôsobujú bolesti hlavy.“

Medzitým existuje názor, že polarizované okuliare pôsobia na oči aj pozitívne. Je pravda, že len prvých 15 minút: v tomto okamihu, svaly, ktoré naladia šošovky relaxovať a odpočívať. Citlivosť farieb sa však začína znižovať. Preto v prvej polhodine po sledovaní filmu nie je pre človeka ľahké vrátiť sa k normálnemu vnímaniu reality. V každom prípade je bezpečný čas sledovania filmového filmu hodinu a pol Polovica toho istého Avatara.

Absolútne lekárske kontraindikácie pre sledovanie 3D filmov: zvýšený tlak a akútne prekrvenie mozgu, strabizmus a amblyopatia. Ak máte niečo z vyššie uvedeného, ​​je lepšie sledovať ploché verzie volumetrických trhákov.

Pokiaľ ide o ľudí s nedokonalými víziami, ku ktorým patrím, odporúčania sú protichodné. Niektorí lekári sa domnievajú, že špeciálne okuliare na vrchole zvyčajné skresľujú obraz, a tým spôsobujú bolesti hlavy a zvýšený tlak, a pre epileptikov to môže dokonca vyvolať útok. Avšak špecialisti IRTC „Eye Microsurgery“ pomenovali po Fedorov: krátkozraký alebo dlhozraký je stále lepšie sledovať 3D filmy s dvoma pármi okuliarov. Lekári odporúčajú: ak počas relácie cítite bolesť v očiach a silnú túžbu odstrániť okuliare, radšej sledujte tento impulz a opustite kino.

Všetci oculisti tiež hovoria o nebezpečenstve zachytenia očnej infekcie cez okuliare. Koniec koncov, na ten istý deň si ten istý pár kladie na pol tucta divákov. Teoreticky je po každej relácii potrebné okuliare spracovať špeciálnym dezinfekčným roztokom, ale to, či sa to robí, je veľká otázka. Takže zajtra mám v pláne vziať so sebou do kina nielen moje okuliare s dioptrií, ale aj bublinu dezinfekčného prostriedku, pretože na distribútoroch nepočítam v zmysle sanitácie.

Pozrite si video: Smrtelné stroje Mortal Engines 2018 CZ HD trailer (Septembra 2019).