Krása a myseľ v jednej fľaši

Tvorcovia neurokozmetiky tvrdia, že ich krémy nás môžu urobiť nielen krajšími, ale aj múdrejšími a šťastnejšími. Testoval som silu tohto odvážneho vyhlásenia.

Populárny dievčenský sen „čo jesť, ako schudnúť“ má množstvo logických pokračovaní: „ako keby sa lenošil na gauči, aby sa napumpoval zadok“, „čo piť, aby sa zbavil celulitídy“ atď.

Myšlienka „očistiť sa, aby som sa rozveselila a rozviedla“, sa mi osobne nevyskytla, ale určite o tom veľa mladých dievčat snívalo. Niet divu, že neurokozmetika, ktorá má ovplyvniť nielen kožu, ale aj mozog, vyhlásila hlavný kozmetický trend roka a humbuk okolo „krémov na náladu“ je viac než dosť.

Myšlienka na prvý pohľad je jednoduchá a elegantná: koža je najväčším receptorovým poľom človeka, s veľkým množstvom citlivých nervových zakončení. Prostredníctvom nich je teoreticky možné ovplyvniť nervový systém - zmierniť stres alebo napätie, zlepšiť náladu a dokonca aj pamäť. Táto otázka bola prvýkrát prediskutovaná v roku 2004 na Medzinárodnom kongrese kozmetických lekárov v New Yorku. Potom profesor Leonard Miseri navrhol definíciu neurokozmetiky: "Ide o bezpečnú, netoxickú kozmetiku, ktorá má výrazný pozitívny vplyv na nervový systém, ktorý ovplyvňuje receptory umiestnené v horných vrstvách kože."

Prvé takéto fondy sa začali objavovať až v roku 2010. To je napríklad krém Hydra Zen od spoločnosti Lancome, ktorý sľubuje hydratáciu pokožky a zmierňuje stres; francúzska línia Six La Beaute, ktorá by mala omladiť a zlepšiť náladu; Payot upokojujúci korektor očí; line BioAge USA, "čo vám umožní okamžite prebudiť." Tento úžasný efekt krémov by mal byť podľa myšlienky vývojárov podmienený obsahom nootropík. Jedná sa o veľmi veľkú skupinu látok, ktoré stimulujú krvný obeh, rast buniek v mozgu, produkciu hormónov šťastia v ňom, čím sa zlepšuje pamäť, myslenie a nálada. Lekári predpisujú nootropné lieky vo forme tabliet. Ale zahrni ich do krémov?

Táto myšlienka sa zdá divná. Po prvé, nie je jasné, ako môžu byť absorbované. Väčšina kožných nervov sa nachádza v hlbších vrstvách a obvyklá kozmetika ich nemôže „dosiahnuť“. „Nervózny aparát sa nachádza predovšetkým v dermis a hypodermis. Niektoré nervové vlákna majú vetvy v epiderme, ale nie je ich tak veľa, “hovorí dermatológ Andrej Karpenko, špecialista na histológiu kože.

Potom je účinnejšie rozdrviť tablety nootropilu a použiť ich ako drhnutie - tak, aby sa maximálna látka dostala do kože. A krémy s predponou "neuro" sú len "obohatené" nootropmi - čo v praxi znamená zanedbateľný obsah aktívnej zložky. Mimochodom, tieto zložky môžu byť úplne prírodného pôvodu: ginkgo biloba, ženšen a extrakt mirabilis majú nootropný účinok. Môže však byť chemická. Americký psychológ Linda Papadopoulos vo svojej sérii Psy Derma spája ťažké delostrelectvo - idebenón psychostimulant, ktorý sa predpisuje ako antidepresívum a je vydávaný striktne podľa predpisu.

Psy Derma krémy predávajú, samozrejme, bez receptov. Je veľmi pochybné, že cez epidermis môže nootropná látka pôsobiť na nervový systém. K tomu musí aspoň preniknúť do dermis - ale potom to už nebude kozmetický, ale skutočný liek.

"Je to veľký problém s neurokozmetikou," povedal Rob Trow, majiteľ spoločnosti DermoConcepts. - Je veľmi ťažké ju legalizovať. Mnohé nootropiká majú výrazné vedľajšie účinky, a preto sú v niektorých krajinách sveta zakázané. Okrem toho kozmetická legislatíva Európy a Spojených štátov zakazuje takéto látky ako súčasť krémov. Ak sa objaví skutočne účinný liek, mal by preniknúť do hlbších vrstiev pokožky, a preto musí byť certifikovaný ako liečivo. “

Ale to je samozrejme úplne iná konverzácia a téma budúcnosti. Aby bolo možné (a patent!) Kozmetika, hodný prefix "Neuro", bude to trvať viac času a výskumu. Doteraz sa ukazuje, že označovanie „neurokozmetiky“ nie je nič viac ako reklamný ťah. Rovnako ako „prírodný“ krém môže obsahovať takmer nič prirodzené, „neuro-prostriedky“ na úrovni nervového systému nefungujú.

Účinok placeba však vždy pretrváva. Niektorí blogeri píšu, že pomocou neurokozmetiky aktívne mysleli, že sa stávajú šťastnejšími a skutočne sa stali. Raduj sa za nich.

Vo férovosti budem hovoriť, že kozmetika už dlho ovplyvňuje nervový systém. Vôňa éterických olejov, príjemná textúra a farebná terapia kozmetiky skutočne zmierňujú stres. V istom zmysle sú existujúce prostriedky lepšie ako žiadne nootropiká, pretože žiadny krém s mocným nootropickým účinkom neprinesie toľko ako aróma, shirodara a dlhá thajská masáž.