Prana

Jeden zo základných pojmov indickej védskej filozofie, veľmi blízko čínskej qi. Životná energia, život, dych života.

Doslova preložený zo Sanskritu, "prana" znamená "dych". Možno kvôli tomu mnohí spájajú výlučne dychové cvičenia. Prana je v skutočnosti oveľa širší a dôležitý koncept dharmických náboženstiev (hinduizmus, jainizmus, budhizmus, sikhizmus).

Indická filozofia tvrdí, že na svete existujú dva základné prvky. "Vesmír je kombináciou prany a akashy, ľudského tela. Akasha dáva hmotu, prana - energiu, "píše veľký indický filozof a učiteľ Swami Vivekananda (1863-1902). Všetko hmatateľné vo svete pochádza z Akashy. A prána je moc, s ktorou sa akasha formuje a materializuje v predmetoch.

Ayurveda rozdeľuje pranu na päť typov vnútornej energie: prana (správne dýchanie), udana (energia hlasu, reči), samana (regulácia tepla, trávenie), vyana (vedomý pohyb svalov) a apana (vylučovanie trosiek).

Rovnako ako krv, praňa cirkuluje cez ľudské energetické kanály - nadi. Je potrebné rozpoznať pohyb prany a naučiť sa ju ovládať.

Ak chcete zvládnuť toto umenie, použite niekoľko postupov. "V indickej tradícii jogy je táto metóda pranayama," zdieľa jej skúsenosť Ilya Zhuravlev, vedúca učiteľka moskovského Ashtanga jogy centra. Tradične sa toto všetko zvládne po tom, čo adept získal skúsenosti s praxou asan (post hatha joga) a shatkar (očistné postupy jogínov). "

Zvládnutie Pranayamy - dobrá práca. Starodávny text "Hatha jóga Pradipika" znie: "S praxou správnej praňajmy sa mnohé choroby uzdravujú a získavajú sa nesprávne."

Svámí Vivekananda tvrdil, že keď sa naučil ovládnuť pránu svojho vlastného tela, človek bude schopný podmaniť si celú svetovú pránu: "Jógovi, ktorý to urobil, dosahuje dokonalosť a už viac nad ním nemá moc."

Pozrite si video: Prána - pránická výživa - těla, ducha i duše (August 2019).