Pose na spánok: ktorá z nich je lepšia?

Zdá sa, že rozdiel je v tom, v akej polohe si môžete odpočinúť: na chrbte, naklonený na boku alebo s vašou tvárou zakrytou vo vankúši? ... A je tu značný rozdiel, hovoria lekári. Spolu sme ich pochopili, aké sú výhody a nevýhody každej postoja k spánku a koho vyhovujú.

Najlepšia pozícia na spanie: na zadnej strane

Jeho výhody

Lekári považujú túto pozíciu spánku za najviac fyziologickú. "V našom tele sa najlepšie uvoľňuje telo," hovorí Svetlana Štečenková, kandidát lekárskej vedy, neurológ, osteopat na klinike "Ľudské zdravie" v Otradnoe. "Chrbtica sa nikam nezvracia a pri zachovaní neutrálnej polohy ide ideálne o každodenné zaťaženie."

Je logické spať na chrbte so zdvihnutou čelnou doskou a tými, ktorí trpia pálenie záhy. "V tejto polohe je tlak na žalúdok prakticky chýba a jeho kyslý obsah je ťažšie stúpnuť do pažeráka," Tatyana Tarolla, terapeutka, doktora najvyššej kategórie kliniky "Ľudské zdravie" na Paveletskej škole. "Toto je obzvlášť dôležité, pretože väčšina kyseliny v žalúdku sa produkuje od 22 do 2 hodín."

Takáto pozícia na spanie je dobrá aj vtedy, keď budete jesť na večeru: bude to jednoduchšie pre potraviny "premiestniť" na tenké jedlo a potom do hrubého čreva. Lekári ju označujú za najlepšie pre skoliózu, srdcové choroby, na prevenciu osteochondrózy a vrások. Vaša tvár nepríde do kontaktu s vankúšom a nevytvára vrásky a zamyatinki.

Jeho kont

* V tejto póze na spánok chrápanie. "V polohe na zadnej strane sa spodná čeľusť potopí a to zasahuje do normálneho dýchania," hovorí Tatiana Tarolla. "Preto v tejto pozícii nie je možné spať u tých, ktorí trpia bronchiálnou astmou, nočnou spánkovou apnoiou a chronickou obštrukčnou chorobou pľúc."

* Nie je tehotná viac ako 20 týždňov. "V tejto dobe je už uterus pomerne veľký a ťažký, a v polohe na ľavej strane sa dotýka dolnej dutej žily tehotnej ženy," hovorí Nelli Pavlyuchenko, pôrodník-gynekológ, lekár, psychológ, Lyubertsy materská nemocnica. - Krvný obeh je ťažké, srdce ženy sa stáva ťažšie pumpovať krv, a ona trpí rýchlym srdcom a jej budúcim dieťaťom - od hypoxie.

Keďže maternica u všetkých žien je prirodzene mierne posunutá doprava, v tejto polohe je tiež stlačený pravý ureter, ktorý narúša tok moču a je obzvlášť nebezpečný pre očakávané matky, ktoré majú ochorenie obličiek. "

* Aký druh vankúša si môžete vybrať, ak ste spali na chrbte. Mierne mäkká, stredná výška. Jej úlohou je podporiť jej hlavu, ale nie jej zdvihnúť veľmi vysoko. "Ak je vankúš príliš vysoký, prispieva to k vzniku osteochondrózy," hovorí Tatyana Tarolla. "Ak je takmer plochá, narovnáva krk pane."

Dobrá pozícia na spanie: na boku

Jeho výhody

Je ideálny pre tehotné ženy. V ňom chrápi spánok zdravo, pretože horné časti dýchacích ciest sa v tejto polohe tela nezatvárajú. V opačnom prípade veľa závisí od presne určenej polohy pre spanie, ktoré užívate. V niektorých, brada môže silne priliehať k hrudníku, a krk - na napätie, v iných sa chrbtica krúti.

"Niektoré malé deti spávajú v postoji na ich boku s hlavami, ktoré sú hádzať späť, a to je ďalší dôvod navštíviť lekára," hovorí Svetlana Stačnková. - Táto situácia prispieva k vytvoreniu nesprávneho uhryznutia.

"Pozícia embrya pre ľudské telo je však jedným z najprirodzenejších a najpriaznivejších," hovorí Tatyana Tarolla. - Verí, že pri spánku lepšie na pravej strane ako na ľavej strane. Ale to nie je. Srdce neobdrží žiadne ďalšie zaťaženie v polohe na ľavej strane. Vo všeobecnosti sa nachádza v strede tela a bezpečne chráni hrudník. Takže odpočívajte, ako sa vám páči. "

Jeho kont

* Spanie v póze na jednej strane poškodzuje ženskú krásu."Po prvé, krásu busty, najmä nádhernej - druhej veľkosti a viac," hovorí Tatyana Al Sabunchi, lekár-dermatológ kozmetológie klinike estetickej medicíny "Beauty Time". - S touto pozíciou sa tvorí veľa vrások v oblasti dekoltu. Ak položíme ruku, ležiacu pod vrchným polštárom, alebo ju hodí cez hlavu, pokožka sa rozdrví v oblasti ramena a krku. Môžete to ľahko vidieť pre seba, ak ležíte na svojej strane na posteli a pozeráte sa na seba v zrkadle.

Ste presvedčení? Teraz ju posúvajte vyššie, aby ste videli, čo sa stane s vašou tvárou. Horizontálne prehnutie pod spodným viečkom, vertikálne - na mostíku nosa, prehýbať sa na lícach v blízkosti nosa ... S vekom, ak spíte na vašej strane po celú dobu, vytvárajú sa vrásky na svojom mieste. Často ich vezmeme za výrazy tváre, ale v tomto prípade to nie sú výčitky tváre, ale nesprávny postoj počas spánku. "

* Aký druh vankúša si môžete vybrať, ak ste spali na chrbte. Silné a svieže, pretože kvôli udržaniu krku v neutrálnej polohe, musí vyplniť celý priestor z matracu do výšky ramena.

Kontroverzný postoj k spánku: na žalúdku

Jeho kont

Začnime s nimi, pretože mnohí lekári nazývajú túto pozíciu pre spánok nie kontroverzným, ale úprimne "najhoršie". S odkazom na skutočnosť, že tvár je silne zatlačená do vankúša a hrdlo je dlho v rolovanej polohe.

"A kvôli tomu je jedna tepna zaškrtená a krvný obeh mozgu je narušený," hovorí Tatyana Tarolla. - Ďalším nebezpečným okamihom: hrudník, ak spíte na bruchu, je stlačený a pľúca sa nedajú otvoriť v plnej sile. To znamená, že krv dostane menej než potrebný kyslík, a srdce musí pracovať vo zvýšenej miere, zatiaľ čo on má odpočívať.

Takáto pozícia na spánok nie je najlepšou voľbou pre tých, ktorí trpia osteochondrózou a aterosklerózou. Vytvára tlak na močový mechúr a hrudník. Prvý kvôli tomu vám nedovolí dobre spať. A druhý - stratí elasticitu ...

Zdá sa, že takáto pozícia je úplne nevhodná pre spánok?

To nie je úplne pravda.

Jeho výhody

V tejto polohe pre spánok, ako v polohe na strane, chrápi.

"Odporúča sa tiež na zvýšenie kolónie v plyne a čreve: trochu znižuje bolesť," komentuje Tatiana Tarolla. - V tejto polohe nie je žiadna kompresia obličiek a účinne očisťujú telo. Manuálni terapeuti sa domnievajú, že spánok na žalúdku prispieva k narovnaniu medzistavcovej chrupavky a gastroenterológovia odporúčajú, aby spali na žalúdku, aby zabránili gastritíde a vredom, hlavná vec nie je na plný žalúdok. "

* Aký druh vankúša si vybrať, ak ste zvyknutí spať na žalúdku. Jeden a tenký. Môžete spať bez nej.

Každý z nás má obľúbenú polohu na spanie. Možno sa teraz dozvedeli, že nie je dokonalá. Avšak, nie všetci lekári poradia ihneď spätne spať v inej polohe.

"Ak sa vo sne vždy obrátite z chrbta k boku alebo žalúdku, ale zobudíte sa zároveň odpočíva a osvieži; ak ste zdravý človek a nikdy nemáte pocit, že niečo bolesti alebo stane sa znecitlivo ráno, nebudem sa moc starať o nesprávne držanie tela. Trust svoje telo, "odporúča Tatiana Tarolla.