Leonid Zaitsev o "tajných" svaloch

V predvečer môjho júnového expresného kurzu o Fit-Mix v Moskve sa chcem dotknúť jednej z jeho tém. Hovoríme o svaloch, ktoré sú neviditeľné zvonku a výrazne ovplyvňujú prácu tela.

V dlhšej anatómii nie sú žiadne nové mená. Teoreticky sú všetky ľudské svaly študované do najmenších detailov. Ale v praxi nie je možné vidieť a dotknúť sa všetkých a možnosti a jemnosť ich použitia vo fitness sú tak rozmanité, že niekedy sa podobajú na určitú sviatosť dokonca aj pre profesionálov, nehovoriac o amatérskych a začiatočníkoch vo fitness. Ide o také sviatosti a niektoré "tajné" svaly, o ktorých sa bude hovoriť.

Jedným z hlavných "tajných" svalov - membrána, veľký neviditeľný vonkajší sval, ktorý oddeľuje hrudník a brušné dutiny. Pre mnohých z nás je silne spojená len s dýchaním. Ale skutočnosť, že membrána je druhom podpory pre chrbticu, a že práca membrány v kombinácii s inými svalmi pomáha napríklad zvýšiť výšku o niekoľko centimetrov, nie každý vie.

Ďalší dôležitý neviditeľný sval je hlboký priečny brušný sval, Je zahrnutá do práce pred začiatkom takmer akéhokoľvek pohybu tela. A aby sa to cítilo v konaní, postačí utiahnuť pupok na chrbticu.

Ak je dýchacia membrána strechou brušnej dutiny a priečny sval brucha je jej stenou, potom panvová membrána - Toto je dno cievy nášho tela, od ktorého závisí stav celého organizmu. Môžete pocítiť kontrakciu panvovej membrány a tlačiť rozkrok.

Podpora akéhokoľvek pohybu ramena je lopatka, ktorá doslova visí ramenný sval, Časť týchto svalov (napríklad trapézový sval) je na povrchu a časť (diamantový, predný a iný) je skrytá v hĺbkach tela. Nielen pozícia lopatky, ale aj stav chrbta, krku a ramien závisí od presnej interakcie týchto a iných. Pokúsil som sa objasniť dôsledky, ktorým môže na mojom tele dôjsť k nerovnováhe svalov na upevnení lopatky a zámerne vypnúť niektoré z nich.

Mobilita ramena závisí vo veľkej miere od ramenného kĺbu, obklopeného veľkými povrchovými svalmi - deltoidným, veľkým prsníkom, najširším. V tréningu tieto svaly veľmi často otriasame. Treba však pamätať na to, že sila a presnosť funkcie ramien je určená nie povrchnými "gigantmi", ale malými hlbokými svalmi - rotátory ramien, A keby to nebolo pre nich, povrchné svaly v akomkoľvek pohybe s vlastnou silou by mohli napríklad uchopiť hlavu humerusu z kĺbovej dutiny lopatky.

Mimochodom tricepsčo je pre väčšinu skoro tajné, má aj tajomstvo. Bez jeho účasti, s aktívnym addukciou, to jest, zníženie ramena, silné zemepisné a pektorálne hlavné svaly by mohli vyliahnuť rameno zo spoja.

Kĺbový kĺb je tvarovaný ako ramenný kĺb, aj keď je odolnejší a nie mobilný. A tu, pod masívnymi a silnými povrchovými svalmi (gluteus maximus, široký napínač fascie a iní), malé svaly hrudného rotátoraaby sa zabezpečila presnosť jeho práce. Medzi nimi sú obturator svalyktoré sú schopné podporiť samotný kĺb a znížiť jeho axiálne zaťaženie a to nie je sila niektorých povrchových svalov.

Skutočnosť, že hlavná svalová hmotnosť dolnej časti nohy je tvorená svalmi gastrocnemius a soleus, ktoré sú súčasťou tricepsového svalu dolnej nohy, je známa mnohým. Okrem tricepsu, najsilnejšieho extenzora nohy, sa na tomto pohybe a posilnení nohy podieľa aj niekoľko ďalších svalov. Napríklad dlhá fibula a zadné tibiálne zabalené okolo nohy ako slučku a stabilizovali členok. Bez toho by boli obvyklé prsty naplnené zranením.

rovnaký dlhá fibula spolu s predné tibiálne cez svaly stehna spája oblúk nohy s panvou a podporuje pružinovú funkciu tela. Toto spojenie môžete cítiť pomocou mierneho krúživania panvy tam a späť.

Cervikálna chrbtica je podávaná niekoľkými vrstvami svalov. Zaujímavé je, že udržiavanie rovnováhy medzi silnými povrchovými svalmi (trapézou, sternokleidomastoidom a inými) si vyžaduje účasť relatívne malých hlbokých svalov - to dlhý krk a svaly hlavy, Môžete cítiť kontrakciu týchto svalov, ak súčasne vytiahnete korunku hore a pokúste sa jemne stlačiť zrelé ovocie bradu tak, aby ste ju nezničili.

Vo svojom blogu vám ukážem cvičenia, ktoré pomáhajú vyškoliť tieto dôležité "tajné" svaly. Okrem toho vám v júni v Moskve očakáva podrobnejší príbeh o práci s "tajnými" svalmi na expresnom kurze Fit Mix.

čo: Kurz lekcií "Fit-mix s Leonidom Zaitsevom. Expresný kurz.

kde: Open World Development Center, Moskva.

kedy: 23. - 30. júna

Podrobnosti a registrácia - tu.