Ako sa Alexey Merkulov chystá prekročiť hranice

Odletieť na útek do francúzskych Álp k mojej učiteľke Card Singh. Na mňa a jeho ďalších študentov čaká množstvo testov, ktoré prekonávajú emocionálne odpadky.

Píšem tento post v lietadle, ktoré bude čoskoro pristáť na letisku v Ženeve. Pred 20 dňami ponorenia do vášho vnútorného sveta. Môj učiteľ, Singhova mapa, zbiera desať žiakov, ktorí cvičili jogu Kundalini aspoň desať rokov. Budeme spať trochu, veľa meditovať, dodržiavať veľmi prísnu vegánsku stravu, takmer nikdy hovoriť, a dokonca aj na obed budeme musieť sedieť s chrbtom k sebe a tvárou k stene. V našich bunkách osem hodín denne budeme spievať soboty venované bohyni Durga, napoly človek-polovica-zviera, stelesnenie fyzickej sily a moci. Takže zapálime oheň, ktorý môže spáliť všetko, čo má byť falošné a nepravdivé, všetky pochybnosti a ľútosť, emocionálny odpad, ktorý sťažuje život.

Nedávno, Singh Card dostal bodhisattva začatie. Bódhisattva v budhizme je duša oslobodená od reťazca znovuzrodení a vracajúc sa na zem, aby pomohla iným dušiam. Mapa Singh cestoval do Himalájí, aby sa stretol s osvietenou ženou, ktorá bola v osamotenom ústraní viac ako desať rokov. Spolu s ňou skončil v budhistickom kláštore, kde sa uskutočnil obrad zasvätenia do bódhisattvu mníchov, ktorí strávili tri roky v jednom útočisku v jaskyni. Hoci karta Singh neprešla ústupom, iniciovali ju aj bódhisattvovia. Zdá sa, že toto zasvätenie sa stalo náhodou, ale som presvedčený, že v duchovnom svete neexistujú žiadne náhody.

V tej chvíli si mapa Singh uvedomila dôležitosť takýchto ústupov. Jóga má len jedného súpera - svoju myseľ. Iba tým, že sme sami so sebou, môžeme pracovať so stereotypmi, ktoré zasahujú do života vedome. Ústup nie je únikom zo spoločnosti, neprospieva tým, ktorí hľadajú pokoj v odľahlej jaskyni. Ak je pre vás ťažké komunikovať s ľuďmi, bude ešte ťažšie rokovať so sebou.

Veľmi skoro, 31. januára to bude 11 rokov odo dňa, keď som prestal používať alkohol a drogy. Moja prvá skúsenosť s jogou na klinike protidrogovej liečby v moskovskom regióne trvala aj 20 dní (o tom som už písal v článku „Sober Look“). Potom bol denný nárast o osem hodín ráno a trojnásobné hodiny skutočnou výzvou pre mňa. A teraz som znepokojený nadchádzajúcim testom, pretože viem: bude to ťažké fyzicky aj duchovne. Sedenie v jednoduchom držaní tela s prekríženými nohami bez pohybu po dobu dvoch a pol hodiny je veľmi ťažké, zvyčajne robíme takéto meditácie dvakrát alebo trikrát ročne. Na ústupe to musíme urobiť trikrát až päťkrát denne: pretiahneme sa na hranicu a prekročíme hranice možného. Táto prax by sa mala vykonávať len pod vedením veľkého učiteľa kalibru, ako je napríklad karta Singh Card. Úplne mu dôverujem svojím životom.

Sľubujem, že poviem o svojej skúsenosti hneď, ako sa vrátim.

Užitočné odkazy:

Video Kundalini Yoga s Alexejom Merkulovom vo fitness videotéke klubu "Live!".