Jablkový jablkový ocot pre chudnutie a nielen: 5 mýtov, na ktoré by sme mali zabudnúť

Rozsah jeho aplikácie už dlho prekonáva varenie: internet je plný článkov o tom, ako jablkový octový ocot môže byť použitý na stratu hmotnosti, zvýšenie imunity, liečbu diabetu atď. Ale je to všetko pravda? Tu je päť najčastejších mýtov o tomto produkte.

Mýtus číslo 1: jablkový ocot zvyšuje imunitu

Aká je podstata. Obsahuje antioxidanty (pretože je produktom fermentácie ovocných kyselín), ktoré majú pozitívny účinok na črevnú mikroflóru. Konkrétne obsahuje až 70% imunitných buniek.

V skutočnosti. Pravda je tu: fermentované potraviny sú skutočne dobré pre imunitu. Ale bohužiaľ, vedci neboli schopní určiť presné množstvo antioxidantov obsiahnutých v jablkovom octu. Ich počet je ovplyvnený procesmi výroby octu (v niektorých produktoch môže byť viac antioxidantov, v iných - menej) a stupeň ich absorpcie v tele.

Takže nie je zmysluplné piť ocot vo svojej čistej forme (ako to navrhujú niektorí autori). Lepšie pripravte šalát z čerstvej zeleniny, strukovín, orechov a pridajte 1 lyžičku na obväz pre ňu. jablčný mušt ocot.

Mýtus číslo 2: jablkový mušt ocot "spomaľuje" rýchle sacharidy

Aká je podstata. Predpokladá sa, že kyseliny obsiahnuté v ňom spomaľujú vstrebávanie rýchlych sacharidov a minimalizujú ich poškodenie tela.

V skutočnosti. Bohužiaľ, nie je. Snažili sa dokázať túto teóriu v priebehu malej štúdie z roku 2006, ale nemohli. Preto si nemyslite, že po pití kusu koláča s lyžicou octu, urobíte vaše telo láskavosť - nič, ale pálenie záhy a poškodenie žalúdka v tomto prípade vás čaká.

Mýtus č. 3: Jablkový jačmeň pomáha regulovať cholesterol

Aká je podstata. Niekoľko štúdií ukázalo, že kyselina octová môže znížiť tvorbu tukov v pečeni a znížiť množstvo cholesterolu v krvi ako celku.

V skutočnosti. Vedci naďalej skúmajú túto tému (napríklad ďalšia práca o vplyve jablčného octu na zloženie krvi), ale zatiaľ doteraz nemajú žiadnu definitívnu pozíciu. Pri čakaní na konečnú odpoveď výskumníkov neodporúčame experimentovať. Najspoľahlivejšou cestou k zníženiu množstva cholesterolu v krvi dnes je zníženie množstva tuku a vyprážanie v strave.

Mýtus č. 4: Jablkový jačmeň znižuje krvný cukor

Aká je podstata. Predpokladá sa, že kyselina octová môže mať tento účinok spomalením pohybu jedla cez gastrointestinálny trakt. A tiež zníženie aktivity uhľohydrátových enzýmov.

V skutočnosti. Všetky tieto fakty potvrdil aj malá štúdia. Je však ešte príliš skoro radovať (a zaobchádzať s diabetom liečbou octom): experimenty sa uskutočnili iba na myšiach a ako sa ľudské telo správa za rovnakých podmienok, zatiaľ nie je známe.

Diabetiká majú byť pri používaní octu opatrní, pretože to môže mať nepredvídateľný vplyv na produkciu inzulínu. Všetci ostatní odborníci na výživu odporúčajú udržiavať stabilnú hladinu cukru v krvi vyváženú stravu a pravidelné tréningy.

Mýtus číslo 5: jablkový ocot pomáha schudnúť

Aká je podstata. On údajne zasahuje do procesu trávenia a vstrebávania sacharidov a tukov.

V skutočnosti. Zmeny, ktoré spôsobuje ocot v týchto procesoch, sú také nevýznamné, že nestojí za to, aby sa nápoj "napil". Existuje samozrejme štúdia, v dôsledku ktorej "experimentálny", ktorý používal ocot, stratil malú váhu. Po prvé to bolo príliš malé a po druhé, podľa podmienok experimentu, jeho účastníci nasledovali určitú stravu. Aby ste to mohli zistiť, vyrastali z octu alebo z toho, ktorý sledoval krmivo, bohužiaľ, je to nemožné. Preto neodporúčame experimentovať so sebou: pravidelné používanie octu môže spôsobiť vážne problémy s trávením.

Je oveľa bezpečnejšie vypočítať stravu podľa tejto schémy a postupovať podľa nej.