Flamenco

Hudobný žáner a tanečné umenie španielskych cigánov. Etymológia slova flamenco je stále nejasná: podľa jednej z verzií pochádza z latinského koreňového flammu („oheň“), podľa iného prvého Cigána, ktorý prišiel do Španielska z Flámska, nazývaného Flamenco.

Verí sa, že umenie flamenca sa formovalo v XVII storočí ako protest utláčaných Rómov: v roku 1607 bol vydaný dekrét, ktorý ich odsúdil na vyhostenie z krajiny av prípade návratu na trest smrti. Tí, ktorým sa podarilo zostať, sa usadili v Andalúzii (najjužnejšia oblasť Španielska) a stratili možnosť zapojiť sa do rozprávania šťastia a tulákov, majstrovstiev a poľnohospodárstva. Tanec a hudba pre Rómov sa tak stali sublimáciou slobody a získali náboženský význam - najviac archaických žánrov flamenca sú rituálne tance a spevy. Ako scénické umenie flamenca sa formovalo v XIX storočí: to bolo potom, že prvá kaviareň cantante sa objavil v Seville, kaviareň, kde sa zhromaždili umelecké publikum a vystúpenia najlepších tanečníkov a spevákov sa konali. V dvadsiatom storočí sa flamenco nakoniec premenilo na populárne divadelné predstavenie.

Flamenco sa právom nazýva umenie, podobné poézii: s jeho pomocou môžete vyjadriť celé spektrum ľudských skúseností. Tento efekt sa dosahuje vďaka rôznym formám: tanec (baile), gitarová hudba (toca) a spev (cante) vo flamenku neexistujú samostatne. Okrem toho existuje viac ako 80 žánrov, z ktorých mnohé zodpovedajú jednej alebo druhej emócii: napríklad alegrias (zo španielčiny. Alegria) - tanec radosti, solea (zo španielčiny. Soledad) - tanec samoty. Mystickým základom flamenca je tzv. Duende (španielsky duende - „duch“) alebo démonická moc, ktorá, ako veria Rómovia, zostupuje na performera v momentoch najvyššej inšpirácie. "Hlavným problémom ruských dievčat je, že je pre nich veľmi ťažké vyjadriť emócie, vytiahnuť niečo zo seba," hovorí Leonor Leal, stúpajúca hviezda španielskeho flamenca. z vášne. "

Duchovnú zložku však nemožno zdôrazniť: triedy flamenca sú zaradené do rozvrhu mnohých športových klubov a sú uznávané ako hodný druh fitness. Jednou z kľúčových zručností flamenca je schopnosť poraziť zlomky (zapateado). Existuje názor, že vo všetkých tancoch s rituálnym pôvodom je obzvlášť dôležitá práca na nohe, ktorá aktivuje energiu. Z praktického hľadiska, po niekoľkých mesiacoch tréningu, sú boky a zadok napnuté a svaly získavajú krásny reliéf. Okrem toho flamenco vytvára správnu polohu a je preto indikované na osteochondrózu, skoliózu, bolesť chrbta. Môžu však existovať negatívne následky: kŕčové žily (tanečníci sa odporúčajú nosiť kompresné pančuchy), ako aj všetky druhy výronov a poranení (vo flamenku je veľa prvkov so skoky a ostrými zatáčkami).

Pre triedy je potrebné špeciálne vybavenie: topánky s pätou na nechty, 4-5 cm a sukňa. A nie je potrebný žiadny partner. Školenie spravidla zahŕňa tanečné zručnosti s doplnkami - to je klobúk so širokým okrajom (sombrero), šál s dlhými strapcami (monton), ventilátor (pericon) a trstina (baston). Flamenco vyvíja sluch a rytmus: hudba je vždy striktne štruktúrovaná a tanec dodržiava svoj vzor. To je dôvod, prečo sa tanečníci učia palmas - tlieskajú rukami, sprevádzajúc predstavenie.

„Samozrejme, flamenco sa nedá nazvať ultra-moderné umenie,“ hovorí Lilia Safina, riaditeľka divadla Costa del Flamenco. Nemali by sme však zabúdať, že vo flamenku existuje množstvo smerov, ktoré majú veľa spoločného s tancami v Latinskej Amerike. Improvizáciou a kombinovaním týchto pohybov rôznymi spôsobmi je možné stať sa disko hviezdou. “

Teraz v Moskve je asi 20 flamenco štúdií, z ktorých najstaršie je divadlo v divadle na Costa del Flamenco. Ona je jedným z najlepších, ktoré zahŕňa aj Andalúzia pod vedením Svetlana Savelyeva, Lucero pod vedením Maria Raid a Barrio Flamenco pod vedením Ekaterina Oparysheva a Elena Taskayeva. Samotní učitelia však odporúčajú, aby seriózni študenti aspoň dvakrát ročne absolvovali kurzy na jednej z mnohých škôl v Seville, napríklad na Escuela de Arte Flamenco Manuel Betanzos.

Pozrite si video: Guajira - flamenco (Január 2020).