10 najlepších izbových rastlín prospešných pre zdravie

Ak chcete zlepšiť zdravie, dýchať čerstvý vzduch a relaxovať, ideme na prírodu. Je možné dosiahnuť podobný účinok bez opustenia bytu? Áno, ak sa usadíte v jej izbových rastlinách.

Domáca ekológia

Moderné ekológovia majú vážne obavy o bezpečnosť nielen životného prostredia, ale aj našich bytov a kancelárií. „Človek trávi 90% svojho času v interiéri, zatiaľ čo vonkajší vzduch je kontrolovaný opatrnejšie ako ten, ktorý dýchame doma a v práci,“ hovorí. Irina Arlanova, vedúci terapeutického oddelenia Kliniky odborných medicínskych technológií. - Gar, smog a dym sú škodlivé pre zdravie, ale vnútri sú ešte nebezpečnejšie. A je to tam, podľa výskumu Americkej asociácie pulmonológie, koncentrácia škodlivých suspenzií je často 2-5 a na niektorých miestach 100 krát vyššia ako vonku.

Ale je tu dobrá správa: atmosféru domu môžete opraviť pomocou izbových rastlín. V procese fotosyntézy znižujú koncentráciu oxidu uhličitého vo vzduchu a sú schopné absorbovať toxické plyny a zlúčeniny (formaldehyd, benzén, trichlóretylén). Mnohé z ich druhov sú navyše dobre ionizované a čistia vzduch, uvoľňujú špeciálne dezinfekčné prostriedky - fytoncidy, ktoré ničia stafylokoky, Escherichia coli, huby a iné škodlivé mikroorganizmy.

Je jasné, že vy a ja nebudeme schopní zasadiť skutočný les doma, a to nie je nutné: malá záhrada na parapete pomôže zlepšiť vzduch. Aké rastliny na to?

Najlepšie vnútorné rastliny: cieľ - čistenie vzduchu

Len málo ľudí sa môže pochváliť skutočne ekologickým interiérom: najčastejšie sme obklopení polymérmi a syntetickými materiálmi nábytku a dekorácií, domácich spotrebičov, ktoré otrávia vzduch toxickými sekrétmi.

„Ich zdrojmi môžu byť plynové kachle, vykurovacie systémy, lakované zariadenia a stavebné materiály obsahujúce azbest,“ komentovala Irina Arlanova. "Zvlášť zlé je, že spôsobujú škodu bez povšimnutia, bez jasných príznakov a znakov."

Zlá cirkulácia vzduchu a jeho nízka vlhkosť zhoršuje záležitosť. „To vedie k výskytu bronchitídy, pneumónie, ischemickej choroby srdca, rakoviny pľúc,“ hovorí Irina Arlanova. - Veľa cudzích častíc vo vzduchu zvyšuje citlivosť priedušiek. Pri intenzívnej práci sa srdce stáva nedostatkom kyslíka v krvi, a to je plná srdcového infarktu. Imunita sa oslabuje, bunky sa začínajú rozdeľovať rýchlejšie a tým sa viackrát zvyšuje riziko atypických "rakovinových" buniek.

Aké rastliny si vybrať? Takmer všetky rastliny sú schopné neutralizovať pár škodlivých materiálov a patogénnych baktérií. Ale pre "profesionálov" v tomto prípade sú:

Aglaonema, begonia, euonymus, gerbera, dendrobium - znižujú počet stafylokokov, Escherichia coli a plesňových húb vo vzduchu o 50%.

Dracaena dokonale odoláva oxidu uhoľnatému.

* Kalanchoe a Calathea absorbovať formaldehyd, benzén, acetón a metanol.