Lieky proti bolesti spôsobujú hluchotu

Predtým, ako začnete užívať extra aspirínovú tabletku, si myslíte, že časté užívanie analgetík vás môže stáť sluch. Mimochodom, nielen analgetiká. V jeho mladosti je nebezpečenstvo oveľa väčšie ako v starobe.

Posledné číslo American Journal of Medicine vám hovorí, že pravidelný aspirín, acetaminophen (lepšie známy ako panadol, calpol alebo paracetamol), rovnako ako (NSAID) dramaticky zvyšujú riziko straty sluchu, najmä u mladých ľudí.

Vedci z Harvardu, Vanderbiltovej univerzity a iných renomovaných amerických inštitúcií sa pokúsili zhodnotiť vedľajšie účinky tabliet na účet v Hamburgu. Na tento účel analyzovali kazuistiky viac ako 26 tisíc pacientov, ktorí boli pozorovaní 18 rokov. Tu sú niektoré závery.

V skupine do 60 rokov tí, ktorí pravidelne užívali aspirín, mali o 33% väčšiu pravdepodobnosť, že budú mať problémy so sluchom ako tí, ktorí ju pravidelne nepoužívali. U pacientov starších ako 60 rokov lekári nenašli podobný model.

Skutočnosť, že aspirín môže spôsobiť hluk v ušiach a stratu sluchu, je známa už dlhú dobu, dokonca aj v pokynoch. Skutočnosť, že NSAID majú rovnaký vedľajší účinok, však ešte nebola známa. Navyše sú ešte nebezpečnejšie ako aspirín: vo vekovej skupine do 50 rokov pravidelné užívanie NSAID o 61% zvyšuje pravdepodobnosť problémov so sluchom v porovnaní s nepravidelnými. U ľudí vo veku od 50 do 60 rokov sa riziko zvýšilo o 32%, u osôb starších ako 60 rokov o 16%. Zdá sa, že tento záver sa uplatňuje bez ohľadu na skupinu alebo obchodný názov.

Nakoniec, analgetikum acetaminophen, lepšie známe pod obchodnými názvami paracetamol, panadol, calpol, atď., Sa stalo lídrom poškodenia uší, pre osoby mladšie ako 50 rokov pravidelné užívanie týchto liekov takmer zdvojnásobuje (99%) šancu zarobiť problémy so sluchom U pacientov vo veku od 50 do 59 rokov bol rovnaký ukazovateľ 38%, vo veku nad 60 rokov - 16% v porovnaní s tými, ktorí užívali tento liek nepravidelne.

Čo to znamená? Je zrejmé, že musíme byť opatrnejší pri tabletkách. Je tu bolesť, ktorú nemožno tolerovať - ​​nikto s tým nesúhlasí. Avšak skôr, ako len prehltnete ďalšiu pilulku, môžete vyskúšať niečo zaujímavejšie: jóga, napríklad NLP, meditácia. Pomáha aj pomalšie dýchanie, ak veríte.