Inzulín sa teraz môže inhalovať, nie pichnúť

Podľa môjho názoru to už vyzerá ako módny výstrelok. Nemali sme čas vychutnať si sladký zub s rozprašovačom Le Whif - 200 ml čokoládových častíc (len jeden kalórií) priamo zo vzduchu, pretože diabetici potešili USA: bol vynájdený inzulínový inhalátor.

Veľkosť dlane, nazývaná Afresa. Časť inzulínu s ním najprv vstupuje do pľúc a odtiaľ do krvi. Dávky vo forme najmenšieho prášku vhodne zabaleného v zásobníkoch. Stačí vložiť náplň do inhalátora, posúvať viečko späť a vdychovať. "Žiadne batérie ani iné zdroje energie, všetka práca sa nadýchne," vysvetľuje Matthew Pfeffer, finančný riaditeľ spoločnosti MannKind, vynálezca spoločnosti aerosólu.

Ak bude Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) pokračovať, budúci rok sa liek objaví na americkom trhu.

Endokrinológovia vo všeobecnosti nie sú proti novým položkám, hoci mnohí v tom nevidia veľký zmysel. „Moderné ihly sú tak tenké a malé, že injekcie sú pre pacientov prakticky bezbolestné,“ tvrdí Leonid Poretsky, ktorý vedie Gerald Friedman Diabetes Institute v Spojených štátoch.

A ja by som sa hádal s pánom Poretskym. Na týchto ihličkách na inzulín už bolo rozbité veľa kópií. Táto otázka je obzvlášť akútna, pokiaľ ide o školákov. Cukrovka je jednou z najbežnejších chronických chorôb. Podľa štatistík s ním žije päťsto ľudí mladších ako 20 rokov. V našej krajine sa napríklad deti s cukrovkou závislou od inzulínu prenášajú bez toho, aby sa rozprávali s domácim školstvom - žiadna sestra alebo učiteľka nechce niesť zodpovednosť, dávať injekcie a merať hladinu cukru v krvi.

V celom civilizovanom svete, ako obvykle. Deti a adolescenti nechcú diskriminovať a zbaviť sa plného života, preto zaväzujú zamestnancov školy, aby absolvovali špeciálne kurzy.

Zdá sa mi, že inhalátor by mohol byť vynikajúcim riešením problému.