Huby: užitočné vlastnosti a najlepšie recepty

Sú chutné! A rovnako dobré v polievkach, teplých jedlách a občerstvení. Či tu majú len huby užitočné vlastnosti? A čo je tak nezvyčajné, že ich varia?

Hádajúc sa o prospešných vlastnostiach húb, mnohí ľudia v prvom rade spomínajú vysoký obsah proteínov. Huby sa často nazývajú „lesné mäso“. Ale v skutočnosti nie je v nich toľko proteínov: pre 100 g, asi 10% dennej hodnoty (pre porovnanie, rovnaké množstvo hovädzieho mäsa je 40% a vo vajciach 25%). A pre telo nie je ľahké „vytiahnuť“ bielkoviny z húb.

„V hubách je málo bielkovín, málo tuku, ale veľa sacharidov - vlákniny, ktoré, podobne ako kefa, zametajú toxické, zdraviu škodlivé látky a odpady z tela,“ hovorí Dr. Elena Tikhomirova, dietetik v SM kliniky. "Okrem toho, vďaka tomu, huby riad dokonale nasýtiť".

Avšak huby môžu poškodiť. Je nebezpečné zbierať ich sami, bez toho, aby ste ich skutočne chápali, ani sa nebudem hádať. Všimol som si len to, že huby, hríb a iné dary lesa a nákup na nevyskúšaných miestach nie sú potrebné - len v obchodoch a na trhoch. Oni, rovnako ako špongia, absorbujú nielen užitočné minerály a stopové prvky z pôdy (a húb, najmä veľa draslíka, fosforu, železa), ale aj látky nebezpečné pre zdravie, ťažké kovy - kadmium, ortuť, olovo, meď. Hríb vyrastal vedľa chemickej továrne - a celá periodická tabuľka tam bude.

Preto v surových húb nemôže byť. Je to veľmi domáca hliva a huby pestované v uzavretom teréne. Iné vyžadujú dôkladné tepelné spracovanie.

Ale shiitake a iní japonskí a čínski exotici by sa nemali báť a občas si to určite vyskúšajte. Mäsité shiitake v Ázii sa už dlho používa na liečenie. Majú veľa antioxidantov, najmä selénu. Zlepšujú imunitný systém a schopnosť tela bojovať s nádormi v dôsledku lentinan polysacharidu, ktorý je v nich obsiahnutý. Protinádorová aktivita tejto látky bola preukázaná zamestnancami Japonského národného ústavu rakoviny už v roku 1969.

Elena Tikhomirova neodporúča ľuďom, ktorí majú gastritídu, kolitídu alebo vred, aby sa veľký záujem o huby. Zvyšok ich môže jesť tak často, ako sa im páči. Prínos a recepty nezvyčajná hmotnosť.

Chanterelle Souffle

45 minút

3-4 porcie

Prísady. 500 g čerstvých líšok, 200 ml smotany, 2 vajcia, 50 g syra, soľ, korenie, maslo a rastlinný olej podľa chuti.

Pokyny. Vyberte si niektoré z najkrajších húb a odložte ich nabok. Zostávajúce huby umiestnite do mixéra, pridajte smotanu a punč. Biť vaječné bielky v oddelenej čistej miske so štipkou soli. Jemne pridajte biele a žĺtky do zmesi húb. Formy na pečenie namažte olejom, nalejte do nich hríbovú zmes, dajte ju do panvice naplnenej vriacou vodou (formy treba ponoriť do 2/3) a poslať do rúry na teplotu 180 ° C počas 30 minút. Odstráňte huby narezané na polovicu pozdĺžne a vyprážajte v horúcom rastlinnom oleji na kôru. Položte polovice húb na suflé, posypte nastrúhaným syrom a odošlite na 3 minúty do rúry pod grilom.

Rada. Ak nemáte gril v rúre, môžete jednoducho zvýšiť teplotu na maximum a bez odstránenia foriem z panvice vodou, pečte 2-3 minúty na hornej polici.

Kačacie polievka s shiitake

Mnohé ženy v domácnosti veľmi zriedka kupujú kačicu, pretože jednoducho nevedia, čo z nej variť? No, to sa upeklo? Odporúčam: ak oddelíte hydinu a nohy od hydiny a použijete ich na iné jedlá, môžete si urobiť vynikajúcu polievku zo zvyškov kostí jatočných tiel!

3 hodiny

6 porcií

Prísady. Kosti z 1 kačacích jatočných tiel, 1 mrkva, 1 hlava cibule, 200 g húb shiitake, 1/2 kapusty kapusty, veľkosť palca zázvoru, 1/2 chilli, soľ, korenie podľa chuti.

Pokyny. Zostrihajte kosti, ktoré zostali z rezu kačice na niekoľko kusov, odrežte prebytočný tuk. Umiestnite kosti na stojan, ktorý je dodávaný s akoukoľvek rúrou, dajte plech zospodu. Pečieme 2 hodiny pri 140 ° C: počas tejto doby sa všetok prebytočný tuk roztaví a vypustí do plechu na pečenie. Dajte pečené kosti do hrnca, prikryte studenou vodou a priveďte do varu nad vysokou teplotou. Akonáhle sa voda varí, odstráňte penu a uistite sa, že zníženie tepla tak, že voda len mumlá. Vývar nie je soľ. Vo vyhrievanej panvici bez oleja smažte mrkvu nakrájanú na kruhy a cibuľu nakrájajte na 2 polovice. Pridajte do bujónu. Po 2 hodinách odstráňte kosti z vývaru a odrežte zvyšky mäsa. Zázvorová šupka (je vhodné urobiť lyžičku), rozrežte koreň na tenké prúžky. Huby narezané na tenké dosky. Pekinská kapusta jemne drvená. Pridajte zázvor do vriaceho vývaru, huby za 5 minút, pekingské kapusta za ďalších 10 minút. Ak chcete viac pikantné, môžete pridať nasekané chilli papričky. A teraz len soľ podľa chuti. Namiesto soli môžete pridať sójovú omáčku.

Kahlia z bielych húb

Kalja (dôraz na poslednú slabiku) - stará ruská polievka na slanom náleve uhorky bez zemiakov alebo obilnín. Tento recept je z Cookbook z konca 19. storočia.

1 hodina

4-6 porcií

Prísady. 300 g čerstvých bielych húb, 300 g nakladaných uhoriek, 1 cibuľová cibuľa, 1 malá banda zelených, 1 polievková lyžica. l. rastlinný olej, kyslá smotana, soľ, korenie podľa chuti.

Pokyny. Opláchnite huby, odlúpnite zem a korene, nakrájajte na plátky, zalejeme 2 litrami vriacej vody a varíme 45 minút pri nízkom teple. Cibuľa nakrájame na malé kocky, smažíme v rastlinnom oleji až do zlatohnedej farby. Pridajte nakrájané uhorky na cibuľu a zalejeme niekoľkými lyžicami nálevu, ak nejaké existujú. Mierte 10 minút pod viečkom na miernom ohni. Pridajte vývar a cibuľu do vývaru a varte ďalších 15 minút.

Rada. V tomto recepte môžu byť biele huby nahradené inými. Ak sa rozhodnete opakovať polievku s veľmi jednoduchými hubami, ako sú huby, potom pridajte trochu, doslova štipku, sušené sušené ceps až do konca varenia (môžete ich brúsiť v mlynčeku na kávu).