Kórejská kuchyňa

Relatívne jednoduchá kórejská kuchyňa pozostáva z niekoľkých trvalých: zeleniny, bylín, mäsa, rýb a sójových bôbov. Ak neberiete do úvahy množstvo červenej papriky, väčšina kórejských jedál je v súlade s pravidlami zdravého stravovania. Ale podľa moderných konceptov je užitočná aj ostrosť.

Vedúcim korením tejto kuchyne je mletá červená paprika, kvôli ktorému je takmer všetka kórejská kuchyňa sfarbená červeno-oranžová a má nesmierne horúcu chuť. Dobrý spôsob, ako znížiť závratnosť červenej papriky, je vypestovať v oleji, hoci samotní Kórejčania zamilujú lusky zeleného korenia do pasty červeného prášku: "pikantné" je synonymom pre "chutné". Klasický kórejský dressing sa vyrába z červenej papriky, cesnaku, cibule, sezamového oleja a sójovej omáčky. Všetky zložky, vrátane červenej papriky, sú len skladom biologicky aktívnych látok, kapsaicínu a phytoncides (tu je odkaz na text o výhodách ostrého stravovania).

Kórejská kuchyňa

Zoznam technológií kórejskej kuchyne je skromný: morenie, dusenie, varenie, menej často - rýchle vyprážanie v horúcom oleji, ako to chcú Číňania. Všeobecne platí, že kórejská výživa je príkladom ľahkosti a zdravia: mäso sa podáva len so zeleninou a ovocím, v žiadnom prípade so zemiakmi, takže škrob neinterferuje s absorpciou bielkovín obsiahnutých v mäse. Paradajky nie sú solené, ale sušené. Jedlo a pečieme často bez oleja, vo vlastnej šťave. Napriek tomu tu jedia veľa nezvyčajných liečivých zelených plodov, trávy na okraji cesty a divých kvetov. Pastierska kabelka je naplnená sójovým vývarom. Do šalátu sa pridáva listy koltskej nohy. Bellové korene sú oparené vriacou vodou a vyprážané a potom ochutené zmesou červenej papriky a pečenými sezamovými semenami - tu máte hotový šalát, ktorý je vhodný na zaseknutie s dusenou ryžou. To znamená, že bylinka pre koreňov nie je často korenie, ale hlavná zložka jedla.

Rice, ako aj inde v Ázii, je tu uctievaná, rovnako ako náš chlieb: v strede sa nachádza miska s ryžou, zvyšok misiek je umiestnený okolo. Celé jedlo začína rozmanitými panchanskými pochutinami. (Zvyčajne pri objednávaní horúceho pan-chan je reštaurácia poskytovaná bezplatne.) Jedná sa o malé platne s kyslou kapustou alebo reďkovkou kimchi, tvarohou sójových bôbov, tofu, acoric cholomit tokhorimuk, želé zemkatého kamchzhion. Jedna doska sa nazýva kotleta. Čím viac kotletu, tým väčšia je slávnosť a dvanásť kotúčov sa už stretáva s kráľovskými osobami. Najznámejšie kimchi občerstvenie - kapusta, kapusta alebo akákoľvek iná zelenina, rovnako ako zelenina, fermentované v pikantnej sladko-kyslú soľanku s červeným korením, cesnakom, zelenou cibuľkou, strúhanou reďkovkou, zázvorovým práškom a sezamovými semenami. Na severe je kimchi kyslé, na juhu - mierne solené, ale ostrejšie. Niektorí si osviežia obliekanie hruškami, borovicovými orechmi, krevetami, kalmármi a slaným polokošom.

Po predjedlách podáva predjedlá polievka. Kórejské polievky sú tekuté (Hook and Than) a husté, podobne ako guláš so zemiakmi v bujóne (Chigon a Jeonggol). Tighe sa varí na báze sójovej pasty Twenzhang bohatej na bielkoviny, s cuketou, muštom, bravčím mäsom a cibuľou a slúži len veľmi horúco. Zhongol je varené v hrnci priamo na stole, s rezancami, hubami, kalamári, drobmi a zeleninou. Pred niekoľkými rokmi bolo bežné objednať krmivo pre psov po víťazstve. V Kórei sa táto polievka považuje za vynikajúcu všeobecnú toniku a liečbu respiračných ochorení. Pre postinštínske (rovnako ako aj iné mäsové jedlá) kórejčania po mnoho storočí rozmnožovali špeciálne plemená psov. Dnes je považované za neľudské a skutočné krmivo pre psov v kórejských reštauráciách sa nenašlo.

Ďalšou horúcou pozoruhodnou hodnotou sú dva hity - pulgogi a calbi. Bulgogues sú tenké plátky hovädzieho mäsa, marinované v marináde, ktoré sú varené v domácom pekáči, s celou rodinou alebo veľkou spoločnosťou, z ktorých každý sa venuje svojej vlastnej časti. Kalibrované rebrá hovädzieho mäsa v omáčke so zeleninou.

Medzi lahôdky uvedené, podivne dosť, kaša chzhuk. Ochuďte ho z lepkavej ryže s medom, dátumom, gaštanmi, borovicovými orechmi, sezamovým olejom a kvapalnými sójovými bôbmi. To je najlepší spôsob posilnenia tela počas choroby. Ďalším zaujímavým faktom: Kórejci nerozumejú chuti čaju, namiesto toho pijú odvar a tinktúry z listov, bylín, koreňov a orechov. Ich "čaj" - správne varený ženšen, pelyň, zázvor, arašidy, škorica. Tieto nápoje nie sú tak osviežujúce, ale zmierňujú stres a pomáhajú sústrediť sa.