Nákladné EQ

Prestaňte sa starať o svoje IQ! Nedávno sa nikto nestará o to, koľko bodov si vaše mentálne schopnosti vytiahnu. Psychológovia dokázali, že šikovní ľudia, ale tí, ktorí obratne ovládajú svoje emócie, dnes nedosiahli šťastie a prosperitu. To znamená, že ľudia s vysokým EQ. Počuli ste o tom?

Živým príkladom toho, že jeseň je sezónou „migrujúcich“ zamestnancov, ktorí sa aktívne sťahujú zo spoločnosti do spoločnosti, dlhodobo mi moja priateľka Oksana slúži. Očarujúce fidget, smiech, príroda milujúca a dobrodružná, len zriedka dlho sedela na rovnakom mieste. Ale z nejakého dôvodu Oksana „stojí na krídle“ v septembri-októbri. Možno je to taký študentský flashback, čo? Ročný zvyk začať nový život na jeseň? Čo si myslíte?

Oksana sa preto po deviaty raz vrátila z rozhovoru a spýtala sa, či neviem, prečo sa všetky spoločnosti začali študovať emocionálne pozadie svojich zamestnancov tak horlivo? Je tohtoročný hit?

Musel som to vysvetliť. Ale nie sezóna, ale celé storočie. Psychológovia hovoria: 20. storočie bolo poznačené IQ, teda mentálnou inteligenciou, ale dnes sú hlavné stávky na emóciách. Existuje dokonca špeciálny termín EQ - koeficient emocionálnej inteligencie (emocionálny cit).

EQ je antipode a hlavným konkurentom celosvetového IQ. A konkurent je veľmi silný. Dnes vedci tvrdia, že schopnosť rozumne uvažovať, analyzovať a znásobovať v mysli štvorciferné čísla (z ktorých je IQ súčtom) životného úspechu vo všeobecnosti a kariérneho rastu závisí najmä od sily v percentách 10-15. V podstate, s našimi víťazstvami, dlhujeme práve schopnosť „počuť“ a chápať naše emócie, schopnosť ich ovládať a kontrolovať. Pamätajte na populárne príslovie začiatku 2000s: "Ak ste tak šikovný, tak prečo ste tak chudobní?" To je odpoveď: celá vec je nízka úroveň emocionálnej inteligencie. Nezáleží na tom, že koeficient duševného potenciálu môže byť mimo rozsahu.

Tu je dôkaz: členovia náročnej komunity Mensa sú výlučne ľudia s vysokým IQ. Podľa tohto princípu sú v skutočnosti zjednotení. Čítali ste však fórum na svojich webových stránkach a ukazuje sa, že spolu s profesormi, hercami, milionármi a politikmi existujú poľnohospodári, bežní policajti, neznámi umelci a programátori, ktorí sa neustále sťažujú, že nedosiahli ani šťastie ani kariéru, ani sláva, ani univerzálna adorácia.

A inokedy sa pozriete na mladú dámu, ktorej život tečie ako "Snickers" v karibskom slnku, a myslíte si, že ste blázon, vytvorenie troch tried je napriek tomu úspešné, očarujúce, šťastné as celým svetom "na krátkej nohe". Okrem toho bude žiť aj 150 rokov a bude tancovať so všetkými svojimi pánmi s vysokým IQ na pohrebe. Pretože je dokázané, že ľudia, ktorí sú úspešní, spokojní so životom a so sebou, na rozdiel od iných, žijú dlhú dobu, pretože nemajú skúsenosti s depresiou a sú menej pravdepodobní, že trpia kardiovaskulárnymi chorobami než iní.

Skutočnosť, že koncepcia EQ sa stala módnym spoločenským trendom na Západe a zaujala jedno z kľúčových miest modernej psychológie, zásluhy troch ľudí: psychológov Johna Mayera (Mayer) a Petra Saloveyho (Salovey), ako aj profesora na Harvardskej univerzite, novinár s The New York Times Daniel Goleman. My, Goleman, je známy ako autor knihy „Emocionálna inteligencia“ preloženej do ruštiny. V ňom tvrdí, že je to prostredníctvom schopnosti rozpoznať a kontrolovať svoje emócie, ako aj emócie ľudí okolo seba, v živote dosahujú to, čo chcú. Napríklad sa stávajú bohatými ľuďmi a prezidentmi krajín, vydávajú sa za krásne ženy, zo všetkých najlepšie hrajú futbal, dobývajú priestor, skladajú nesmrteľné majstrovské diela, robia dejiny alebo sa stávajú modlami tisícov ľudí, z ktorých polovica, podľa úrovne mentálneho vývoja, nemôže držať sviečku. Ale všetky pozoruhodné osobnosti, ak sa na nich pozeráte pozorne, sú otvorené a charizmatické, schopné vcítiť sa a, čo je najdôležitejšie, uhádnuť náladu druhých a ovplyvniť ich.

Goleman venoval niekoľko rokov štúdiu fenoménu EQ a dnes je mottom dnešných yuppies z Wall Streetu citátom z jeho knihy: „Možno s pomocou IQ dostanem prácu, ale iba EQ ma urobí kariérou.“

Akonáhle vedci boli presvedčení o existencii emocionálnej inteligencie, hneď vyvstali dve otázky: ako ju zmerať a či ju možno zvýšiť? V reakcii na prvé boli vytvorené desiatky testovacích prípadov pre EQ. Takmer všetko je amerického pôvodu a ľahko sa nachádza na internete (napríklad http://www.6seconds.org/, //www.emotionaliq.org/, www.haygroup.com/tl/EI). Pôvodným a najpresnejším testom je test MSCEIT (Mayer-Salovey-Caruso Emocial Intelligence Test). Runet je tiež plný testov EQ - 90% z nich sú voľné domáce náprotivky tvorené 10-40 náhodnými otázkami (v skutočnosti by malo byť okolo 80). Je nepravdepodobné, že by tento test na určenie EQ, dobre prispôsobeného pre ruského používateľa, nikdy nebol úplne voľný. Koniec koncov, aj HR spoločnosti a psychologické centrá sa nedostávajú v podobe vianočného darčeka.

Oksana začala hovoriť o tom, ako musela počas nedávneho rozhovoru napísať test EQ. "Otázky sú celkom jednoduché, nie ako v IQ testoch," zašepkala. - Napríklad je pre mňa ľahké nájsť spoločný jazyk s novými známymi alebo mi ľudia dôverujú svojimi tajomstvami? To všetko. Len si oddýchnite a bez rozmýšľania odpovedzte, tri sekundy na každú otázku zmiznú. Obchod na 20 minút celkom ... Viete, dokonca sa mi to páčilo! “

... Na druhú otázku - je možné zvýšiť úroveň emocionálnej inteligencie - odborníci jednohlasne hovoria: "Áno." A v tomto vidí ďalšiu výhodu EQ oproti IQ. Koniec koncov, úroveň duševného rozvoja (čo znamená, že nie je erudícia, ako mnohí veria, ale schopnosť budovať logické reťazce, myslieť a analyzovať) je jednou z mála psychologických charakteristík, ktoré nemožno zmeniť. Duševné schopnosti sú v nás uložené geneticky a do veku 18 rokov sú tvorené úplne, možno povedať, že sa zmenia na kosti. Preto výkriky ako: „Vyriešte krížovky - zvýšte svoj IQ!“ Nestojí za penny.

Otázkou je, prečo sa potom na prednáškach potiť, získať vyššie vzdelanie, čítať chytré knihy a hádať sa o vplyve vzdelávacích myšlienok Immanuela Kanta na svetovú filozofiu? Psychológovia posledného roka alebo dvoch jednomyseľne tvrdia: presne potom, aby zvýšili vaše EQ! Alebo skôr rozvíjať jeden z jeho aspektov - šírku vnímania sveta. Príroda poskytla emocionálnu inteligenciu so silným potenciálom pre vlastný rozvoj a je hlúpe nepoužívať tento „dar“ ...

Aké sú príznaky (obísť testovanie), že človek môže pochopiť, že človek má vysokú úroveň emocionálnej inteligencie? Ak veríte Golemanovi a jeho bestselleru, stačí päť kritérií: túžba po sebapoznaní, schopnosť ovládať svoje emócie, výrazná motivácia k činom, empatia a samozrejme sociabilita.

Goleman trvá na tom, že vlastniť vášne je oveľa výnosnejšie ako myseľ. A vedie k dôkazu skutočných prípadov. Napríklad, nie je to tak dávno, najväčšia svetová náborová agentúra Egon Zehnder International testovala na úrovni EQ približne 700 manažérov úspešných, prosperujúcich spoločností v rôznych krajinách a zároveň IQ. Ukázalo sa, že 86% opýtaných riaditeľov a generálnych riaditeľov sú ľudia s veľmi vysokou úrovňou emocionálnej inteligencie. Iba 11% respondentov však vykázalo rovnako výraznú úroveň IQ - zanedbateľnú! Ako sa hovorí, vyvodiť závery ...

Jeden z prvých podnikových teoretikov známych ľudstvu a v kombinácii so starobylým rímskym cisárskym šašcom a básnikom Publiusom Cyrusom (I. storočie pred naším letopočtom) raz povedal: „Naučte sa ovládať svoje zmysly skôr, ako vás začnú vládnuť“. Tu máte hlavnú zásadu rozvoja emocionálnej inteligencie.

„A aký chlapík je Publius Cyrus? Má Turk niektorého z tvojich známych? “- Oksanka nikdy v živote nepočula o starodávnych rímskych cisároch, o básnikov oveľa menej. Ona je všeobecne istá, že príbeh začal vojnou v roku 1812, a to je len preto, že sa jej páči Napoleon vykonáva Armand Assante ...

„A aký výsledok ste mali v teste, priateľ?“ - Pýtal som sa Oksanu. „Psychológ napísal - čo najvyššie. A viete, okamžite mi ponúkli miesto a dobrý plat ... Lucky, áno?

Pre Oksanu som pokojný. Oksana bude vždy nosiť, a to najmä na jeseň ... A teraz viem prečo.