Intervalový tréning: výhody alebo škody

Krátke, silné, umožňujú vám spáliť stovky kalórií za pouhých 20-30 minút. Športovci s ich pomocou rozvíjajú rýchlosť a vytrvalosť. Ale poškodia nepripravenú osobu?

Postoj k intervalovému tréningu som bol vždy nejednoznačný. Zdá sa, že pomáha a schudnúť, a nevyžadujú veľa času, a nedávajú nudiť - ale veľmi často som počul od inštruktorov, že je to vážne, pre mnoho, nadmerné pracovné zaťaženie. A prax intervaly neustále v každom prípade nestojí za to: budete prepracovaní.

Nedávna štúdia vedcov z McMaster rieši tieto pochybnosti. Pre svoj experiment prijali dobrovoľníkov - stredného veku a starších ľudíniektoré z nich tiež trpeli kardiovaskulárnymi ochoreniami. Po vykonaní predbežného testu na rotopedu výskumníci nielen vypočítali maximálnu srdcovú frekvenciu každého z nich, ale tiež sa uistili, že dobrovoľníci v zlom alebo veľmi zlej fyzickej kondícii, A potom ... poslali ich všetkým na intervalové cyklistické tréningy!

Výskumníci ponúkli svoje poplatky na zrýchlenie na 90% maximálneho pulzu. Triedy sa konali podľa schémy: minútový trh, minútový odpočinok (presnejšie, pohyb tichým tempom) a 20 minút.

Po prvé, žiadny z dobrovoľníkov nebol zranený a nešiel na vzdialenosť: intervalový tréning bol silou každého, Okrem toho, kardiálni pacienti zlepšené srdce a cievy.

Zaujímavé je, že komplexné cvičenia prišli podľa predstáv dobrovoľníkov. Hodnotili zaťaženie ako vysoké (zo 7 bodov na 10-bodovej stupnici), ale boli spokojní s intervalmi obsadenia viac ako dlhé a nízkointenzívne.

Účastníci kontrolnej skupiny štúdie praktizovali len miernym tempom a oveľa dlhšie. Podľa jedného z autorov experimentu, Maureen MacDonald, závistlivo sledovali "intervalové nástroje" a požiadali ich, aby k nim prišli. „Intenzívne zaťaženie je krátkodobé a preto vnímané ako tolerovateľné,“ uzatvára MacDonald.

Intervalový tréning okrem efektu spaľovania tukov má mnoho výhod:

- Zvýšiť citlivosť na inzulín a znížiť riziko diabetu 2. typu.

- Pomôcť regulovať hladinu cukru v krvi u pacientov s diabetom 2. typu: dokonca aj jeden tréning so striedajúcou sa 1-minútovou vysokou záťažou a 1-minútovou miernou mierou pomáha udržiavať stabilnú hladinu cukru na nasledujúci deň.

- Vytvárajú rovnaké fyziologické zmeny svalov ako dlhodobé cvičenia miernym tempom a úspora času môže byť až 90%.

Znamená to, že intervalový tréning je všeliek a že každý by mal praktizovať teraz? Samozrejme, že nie. Individuálne charakteristiky tela a osobné preferencie vo fitness neboli zrušené. Teraz však vieme, že aj ľudia vo veľmi zlom fyzickom stave môžu tento režim bezpečne vyskúšať. Je pravda, že ak sú choroby, je to len so súhlasom lekára.