Dokonalá zhoda: správne kombinujte rôzne typy fitness

Cvičenia sa stávajú nudné, zvyknú si na svaly, väčšina z nich poskytuje telo jednostranné a nie úplne plné zaťaženie. Preto musíte diverzifikovať svoj kondičný program. Budeme rozumieť, ako to urobiť správne.

V ideálnom prípade by mal program fitnes zahŕňať aeróbne (kardio), silový tréning a strečing. Kardio lekcie vám pomôžu znížiť hmotnosť a udržať ju pod kontrolou. Trénujú kardiovaskulárne a respiračné systémy a robia nás silnejšími, čo znamená prípravu na zaťaženie elektrickým prúdom. Sila, na druhej strane, umožňuje nielen vymeniť krásnu úľavu. Posilnenie svalov zvyšuje účinnosť akéhokoľvek kardio. Stretnutie robia telo pružné, poskytuje potrebnú amplitúdu pohybov, vrátane pri výklenkoch, výklenkoch, úderoch na tenisoch, pohybech ramien pri plávaní ... Perfektne odstraňuje bolesť svalov, ku ktorej dochádza po zaškolení s hmotnosťou.

Vykonávať viac ako jeden typ kondície, ale niekoľko, môžete dosiahnuť väčšie výsledky ako deň čo deň len skákaním s lanom, cvičením strečing, alebo povedzme cvičením na fitball. "Keď si vyberiete hlavný typ fitness, zameriavame sa na naše ciele: potrebujete schudnúť - ideme do aerobiku, budovať svaly - do telocvične, - hovorí Anastasia Yatsyna, odborník na fitness, certifikovaný majsterský tréner Peak Pilates (Holandsko), plachtenie (USA) a cyklus Schwinn (USA). "Ak si vyberiete pre neho správny extra pár, môžete kompenzovať jeho slabosti, rozvíjať sa harmonicky a maximalizovať svoj potenciál."

Tu sú len niektoré príklady takých dokonalých párov.

Nordic walking + Pilates

Dobrou voľbou pre tých, ktorí chcú schudnúť a tvoria pružné, harmonické telo bez čerpania svalov. Obidva druhy fyzickej námahy sú benígne, bezpečné, takže sa budú hodiť aj tým, ktorí sú zranení a starší ľudia, ktorí by napriek svojmu veku chceli zostať vo svojom tvare. Budú sa hodiť novým matkám.

"Pilates perfektne pracuje a posilňuje hlboké svaly, napravuje tvar, vyrovnáva držanie tela a dáva svaly predĺžený tvar, trénuje koordináciu pohybov," hovorí Anastasia Yatsyna. - Ale nedáva vysoko kvalitné aeróbne cvičenie. A to je presne to, čo bude poskytovať škandinávsky chôdza: táto stredne intenzívna aeróbna cvičenie je optimálna na spaľovanie tukov a tréning srdca. "

Ako to urobiť

Pokúste sa začleniť niektoré cvičenia Pilates - napríklad rovnováhu, dýchanie a koordináciu - do vášho tréningu. Škandinávske lekcie sa môžu striedať s plnými hodinami Pilates a dokonca sa konajú v jednom dni.

Vodná aerobik + simulátory

V porovnaní s bežnou aerobikou spaľuje voda menej kalórií, ale je výborné pri tónovaní svalov: pri každom pohybe musíte prekonať odpor tekutého média. V tomto prípade sa zaťaženie kĺbov a chrbtice výrazne znižuje, pretože vo vode stráca časť tela svoju váhu. Preto je povolená vodná aerobik, a to aj pri chorobách pohybového aparátu.

"Ak chcete len posilniť svaly, ale nie zvýšiť ich, v zásade stačí jedna aqua aerobicka," hovorí Anastasia Yatsyna. - Kombinuje výkon a srdcovú záťaž. Ale ak telo musí byť "slepé", koriguje jeho proporcie, je nemožné budovať svaly bez simulátorov a činiek. Dôležitý bod: ak máte problémy s chrbticou a / alebo kĺbmi, nemali by ste okamžite začať intenzívny tréning s váhami. Najprv je lepšie pracovať vo všeobecnosti s Pilatesom, aby sme pracovali a posilňovali hlboké svaly, ktoré podporujú kostru, čím pripravujeme telo na vážnejšie zaťaženie - školenie na simulátoroch. "

Ako to urobiť

2-3 krát týždenne robia vodnú aerobiku a rovnako v telocvični. Striedajte tieto lekcie denne.

Plávanie + Strečing

Energetické, technické plávanie (nie "kúpanie" na strane) možno pripísať silovým typom kondície: počas cvičenia s každým pohybom musíte prekonať odolnosť vody. "A preto, aby sme mohli plavat správnou technikou a rýchlo, nemôžeme to urobiť bez dobrých pohybov kĺbov, elasticity svalov a väziva," hovorí Anastasia Yatsyna. - Napríklad, vďaka pružnosti svalov ramenného opasku poskytne príležitosť na zvýšenie amplitúdy a dĺžky veslovanie, členok - umožní efektívnejšie chodenie. Ak sú bedrové kĺby pohyblivé a chrbtové svaly sú flexibilné, bude ľahšie vykonávať zložité kombinácie pohybov ramien a nôh. " Popri stretnutí budú tiež užitočné vyučovania jógy a Pilates.

Ako to urobiť

Protahovacie cvičenia môžete vykonávať priamo po tréningu v bazéne alebo v iných dňoch. V triedach je stretnutie zásadnou pravidelnosťou. Nenechajte sa dlho (10-15 minút), ale každý deň.