Vedomá výživa proti prejedaniu

Žiadne zlé potraviny - tam sú bezmyšlienkovité jedáci. Technika zámernej výživy pomôže ľahko ukončiť obžerstvo, zápchy stresu a gastritídy.

Kto prvýkrát začal?

Americkí odborníci na výživu a psychoterapeuti sú špecialisti na poruchy príjmu potravy (bulímia a anorexia). Veria, že moderný človek stratil základné zručnosti zdravého stravovania: žerie bezmyšlienkovito, monotónne, rýchlo, na cestách a pod vplyvom emócií. Čo vedie k nadmernej hmotnosti, neuróze a chronickým ochoreniam, ako sú gastritída, diabetes a žalúdočné vredy. Tomu sa dá vyhnúť, ak je vedomé (všímavé jedenie), s použitím maxima všetkých piatich zmyslov: zraku, vône, chuti, dotyku a sluchu.

Čo je podstatou

Telo potrebuje čas na realizáciu jedla. Po prehltnutí aj najbohatšieho obeda za pár minút vstanete zo stola hlad. Saturácia s tým nastáva v 20-25 minútach po jedle. Preto, čím rýchlejšie jeme, tým pomalšie jeme a naopak.

Okrem toho to bolo vedecky dokázané: potešenie z jedenia je do značnej miery spôsobené jeho očakávaním - vzhľad a vôňa úst zalievajúcich jedál stimuluje produkciu pôrodného hormónu dopamínu v mozgu.

Takže predtým, ako začnete absorbovať jedlo, je dôležité pozrieť sa na to veľa a dostať čuchať. Počas jedla je dôležité podrobne sledovať proces žuvania (pripomínajúc lekcie Horaceho Fletchera), nuansy chuti a dochuť jedla - smotanovú banánovú sladkosť, roztavenie čokolády v jazyku, kyticu dobrého vína a syra.

Ako sa dieta

S takým vedomým postojom začnete viac oceňovať potraviny. V dôsledku toho je lepšie pochopiť a získať viac potešenia po jedení veľmi málo. Proces jedenia spomaľuje - prispieva k dobrému trávenia a normalizácii hmotnosti. Postupne sa naučíte rozpoznať okamih nasýtenia v čase a vstať zo stola, bez toho, aby ste preháňali kalórie pod vplyvom zvýšenej chuti do jedla alebo stresu.

Ako ísť na to

Naplňte tanier s jedlom presne polovicu. Prísada môže plniť doštičku maximálne 20%. Sedieť pohodlne a predtým, ako začnete jesť, pozorne sa pozrite na výrobok alebo jedlo - ako keby ste mali vyskúšať niečo nové, neznáme. Hodnotiť jeho farbu a tvar. Vdychujte vôňu. Pomaly prineste kúsok do úst a sledujte všetky svoje pohyby. Akonáhle je jedlo v ústach, položte príbory na svoje miesto, položte ruky na kolená a plne sa sústredte na proces žuvania (dokonca môžete zatvoriť oči).

Čo cítite, vonia, zvuky, chuť, textúru? Ako sa zmení chuť, keď budete žuť? (Pozri príklady nižšie pre jogurt a jablko.) Začnite s jedným alebo dvoma takýmito „vedomými kúskami“. Každý by mal trvať aspoň 20 sekúnd. V priebehu času, keď sa celé jedlo stane vedomým, bude trvať najmenej 25 minút.

Čo je lepšie odmietnuť

Rýchle občerstvenie a nezdravé jedlo, múka, sladká (vrátane sladidiel), tučné mäsové výrobky, alkohol vo veľkých dávkach. Tieto produkty obsahujú príliš veľa nezdravých tukov a umelých prísad - prehltnú chuťové poháriky, upchávajú krvné cievy a vyvolávajú nadváhu.

Na čo sa treba zamerať

Čerstvé sezónne produkty (zelená listová zelenina, bobule a ovocie), celé zrná, mlieko a mliečne výrobky, vajcia, ryby a morské plody, chudé mäso, čerstvé šťavy.

Koľkokrát denne by som mal jesť

Tri až päťkrát denne: raňajky, obed a večera - nutne druhé raňajky a popoludňajší čaj - na vyžiadanie.

Trvanie a výsledok

Môžete takto jesť celý svoj život. Ak máte nadváhu v prvých mesiacoch (v závislosti od počiatočných údajov), telesná hmotnosť je normalizovaná.

klady:
nevýhody:
  • To vám umožní schudnúť rýchlo bez tabu výrobky, rozvíja zmysel pre chuť a potravinovú intuíciu - vám pomôže naučiť sa vybrať najužitočnejšie produkty pre telo.
  • Ak nie ste veľmi trpezliví od prírody alebo žijete v rýchlom rytme, nebude to ľahké vedome sa jesť.

Cvičenie ovocného jogurtu

1. Pozorne zvážte. Hlboko vdychujte jeho arómu. Venujte pozornosť farbe, tvaru, textúre, ako hrá svetlo na povrchu.

2. Pomaly vezmite lyžicu a ponorte do jogurtu. Naplňte ju liečbou, ale nie až do konca. Táto technika učí vedome ukladať jedlo.

3. Umiestnite lyžicu do úst a opatrne jesť jogurt - lyžica by mala zostať čistá. Pomáha zamerať sa na proces jedenia.

4. Odložte lyžicu a zamerajte sa na pocit jogurtu v ústach. Teraz prehltnite. Pocítite chuť tohto momentu (mlieko, ovocie, sladké, vanilkové tóny atď.).

5. Pred odložením ďalšieho kusu niekoľko sekúnd spomalte.

6. Každá lyžica môže byť určená na samostatnú úlohu. Venujte pozornosť napríklad polohe a pohybu jazyka pri žuvaní a prehĺtaní. Všimnite si sladkosť jogurtu a postupné oslabovanie.

Cvičenie s jablkom

1. Vezmite si jablko do rúk a starostlivo zvážte. Vedeli ste, že jablko a ruže patria do tej istej rodiny - ružovej? Ak sa pozriete pozorne, na základni môžete vidieť niekoľko sušených okvetných lístkov jabĺk, z ktorých toto ovocie rástlo. Aká je vaša farba jablka, tvar, ťažká alebo ľahká?

2. Rozdeľte jablko na niekoľko plátkov. Dávajte pozor: ak sa rozrežú, otvorí sa v jadre jablka krásna hviezdička.

3. Hlboko vdychujte príchuť jabĺk.

4. Naraz odoberajte rezy, napríklad vidličkou alebo špáradlom.

5. Jedzte každé uštipnutie pomaly, dôkladne žuť. Nedávajte nový kúsok do úst, kým ste si úplne neprežili ten predchádzajúci.

6. Pri žuvaní sa sústreďte na jednu osobitnú vlastnosť jablka. Napríklad, podľa chuti, chrumkavosť (ako sa zvuk mení pri žuvaní). Mentálne si cestu, že toto ovocie z jablkový sad do vášho domu. Myslite na jabloň, ktorá musí rásť päť rokov predtým, než začne prinášať ovocie. Nezabudnite si všimnúť nádhernú dochuť po každom rezu.