Ekoturistika

Predtým sa ekoturisti nazývali tými, ktorí sa starali o prírodu počas cestovania a pokúšali sa udržať si ju po neporušenom. V súčasnosti sa ekoturistika stáva aktívnejšou: turisti idú presne tam, kde je potrebná núdzová environmentálna pomoc.

Tento termín sa objavil v 80. rokoch 20. storočia vďaka ekologickému Hectorovi Tseballosovi-Laskureinovi (Ceballos-Lascureain). Ekoturistika sa tiež nazýva mäkká, prirodzená a zelená. Je založená na myšlienke zodpovedného a starostlivého prístupu k prírode. So všetkými nejasnosťami a objemom tohto konceptu stanovili ekoturistické organizácie veľmi špecifické ciele: minimálny negatívny vplyv na prírodné a kultúrne prostredie, aktívna podpora environmentálnych fondov a environmentálna výchova. Okrem toho sa ekoturisti aktívne zaujímajú o zvláštnosti a históriu regiónu - ľudové tradície, spôsob života obyvateľstva, remeslá, folklór.

Medzinárodná spoločnosť pre ekoturistiku, založená pred 20 rokmi, definuje tento fenomén: "Ekoturistika je zodpovedná cesta, ktorá podporuje ochranu prírody a zlepšuje pohodu miestneho obyvateľstva."

Podľa rôznych odhadov predstavuje dnes ekoturistika približne 20% celkového svetového trhu cestovného ruchu a je to najdynamickejšie sa rozvíjajúci priemysel. V krajinách ako Kostarika, Keňa, Tanzánia, Srí Lanka slúži ako hlavný zdroj príjmov a podporuje ju vláda. Ekoturistika je neuveriteľne populárna v Ekvádore, Nepále, Austrálii, Novom Zélande, Nórsku, na Islande av Južnej Afrike. Nedávno mnohé štáty, ktoré zachytili dopyt, vytvorili špeciálne vytvorené ďalšie verejné organizácie na ochranu prírody, aby pritiahli pozornosť milovníkov tohto typu rekreácie.

Ekotúry sú športové (nútia rieky v kanoe, turistiku na lyžiach s ubytovaním v stanovom tábore) alebo uvoľnenejšie, s ubytovaním v eko-hoteloch, táboroch a výletoch. Napríklad na Havaji môžete zostať v bambusovej chate s výhľadom na džungľu a v Írsku je ekologický hotel postavený z recyklovaných materiálov. Pôvodné riešenie bolo vynájdené na Filipínach: v osade Enogmata Treehouse Ecolodge hostia trávia niekoľko dní v duchu stroskotanej Robinsonovej: musia jesť a spať na stromoch na mori. Na Slovensku je vybudované celé ekologické stredisko AquaCity, ktoré využíva solárnu a veternú energiu. Na Floride sa čoskoro objaví majstrovské dielo ekologického priemyslu, pripomínajúce obrie vajce. Jedná sa o autonómny eko-hotel, ktorý zabezpečuje elektrickú energiu prostredníctvom obrovských veterných turbín, ako aj vodnej energie - prostredníctvom nádrží na zber dažďovej vody.

Nedávno sa ekológia stala predmetom špekulácií a je často používaná cestovnými kanceláriami iba ako zvučná a atraktívna značka. Napríklad, pod zámienkou ekoturistiky, milióny ľudí navštevujú národné parky a rezervy ročne. Ale výsledok tejto invázie je ťažké zaradiť medzi environmentálne úspechy: rastliny sú pošliapané, zvieratá sú nútené migrovať, horské svahy, predtým ponorené do zelene, postupne sa stávajú pustatami, pravidelné lety vrtuľníkov do ťažko dostupných parkov vystrašujú zriedkavé vtáky.

Keďže ekoturizmus je založený predovšetkým na občianskom povedomí, každý cestujúci, ktorý prechádza na ekologickú cestu, si musí uvedomiť, že jeho hlavnou úlohou je zachovať prirodzenú rovnováhu jedinečného regiónu.

S cieľom uľahčiť vedomému turistovi navigáciu v jeho povinnostiach TIES formuloval desať prikázaní správania, podľa ktorých by ekoturisti mali:

- uvedomiť si zraniteľnosť Zeme;

- ponechajte na zemi iba stopy topánok a vezmite so sebou len fotografie;

- spoznať svet, do ktorého padol - kultúru národov, geografiu;

- rešpektovať miestnych obyvateľov;

- nekupovať výrobky výrobcov, ktoré ohrozujú životné prostredie;

- vždy sledovať len trasy;

- podporovať programy ochrany životného prostredia;

- maximalizovať používanie metód ochrany životného prostredia;

- aktívne podporovať organizácie podporujúce ochranu prírody;

- cestovanie so spoločnosťami, ktoré skutočne podporujú princípy ekoturistiky.

Pozrite si video: Divjaka EkoTuristike (August 2019).