5 najpopulárnejších mýtov o dlhovekosti

Stres skracuje život a láska ho predlžuje, veľa práce je škodlivé a fitness je užitočné? Úžasný experiment vyvrátil všetky naše predstavy o dlhovekosti.

Ako dieťa bol Philip nadaný, veselý a nekonfliktný chlapec. Študoval dobre v škole, hral futbal, nehovoril sa so svojimi rodičmi, jedným slovom, príkladným dieťaťom. Vyrastal, slúžil v armáde, potom sa šťastne oženil a sám sa stal otcom. Nikdy sa nesťažoval na život, ráno robil cvičenia a staral sa o kvety v záhrade. Zomrel na infarkt v predvečer svojich päťdesiatich narodenín.

Philip bol jedným z účastníkov experimentu, ktorý začal takmer pred sto rokmi, v roku 1921, keď sa Lewis Terman, psychológ na Stanfordskej univerzite, rozhodol nájsť tajomstvo šťastia a dlhovekosti, Myšlienka, samozrejme, nie je nová - je rovnako stará ako samotné ľudstvo. Ale Terman išiel ďalej ako mnohí. Vybral 1500 detí s prakticky identickými „vstupnými údajmi“: vek, sociálne postavenie, rodinné pomery, zdravie a úroveň inteligencie. Úlohou bolo pozorne ich pozorovať počas celého ich života. Terman zhromaždil obrovský tím lekárov a psychológov. Prirodzene, vedci neudržiavali účastníkov v experimente v bunke, ale neustále zhromažďovali údaje o svojom zdraví, životných okolnostiach a sebapozorovaní. Na tento účel boli pravidelne rozdávané špeciálne dotazníky s desiatkami otázok, od „hodnotiť svoj sexuálny život“ až po „aký druh športu vám dáva najviac potešenia“.

Terman zomrel bez toho, aby dokončil experiment, a ďalší vedci vzali jeho prípad. Viedol ich Howard Friedman, profesor na University of California. Nedávno spojil výsledky všetkých výskumov v projekte dlhovekosti. Experiment stále prebieha, pretože niektorí z účastníkov (všetci sa narodili v roku 1910 alebo 1911) žijú a žijú. Prekvapivo, tieto dlhé pečene nie sú ničím podobným Philipovi - naopak: v ich životoch bolo veľa stresu, neboli obzvlášť optimistickí. „Moderný svet nás naučil, že je potrebné hrať golf pre dlhý šťastný život, odchádzať do dôchodku načas, starať sa menej a jesť len špenát,“ hovorí Howard Friedman. "Náš výskum tieto postuláty úplne vyvrátil." V projekte Longevity Project odhalil najpopulárnejšie mýty o dlhovekosti.

Mýtus 1. Vždy myslieť na dobré, byť optimistický, viac úsmev.

Účastníci výskumu, ktorých rodičia (a potom priatelia a príbuzní) opísali ako „vidí len pozitívne veci vo všetkom“, „je vždy veselý a veselý“, „nikdy smutný“, zomrel pred kýmkoľvek iným. Toto je snáď hlavná výskumná bomba. Tajomstvo je jednoduché: tí, ktorí sú zvyknutí na všetku nádej na svoje šťastie, zvyčajne pľijú na opatrnosť, vopred neplánujú nič, zapájajú sa do nebezpečných vecí a nikomu nepočúvajú rady. "To neznamená, že." najdlhšie žijú smutný cynik, hovorí Friedman. "Ale väčšina šancí na triezvy zmýšľajúcich ľudí je s rozumným stupňom skepticizmu." Jedným slovom, v reálnom svete Zelený mechanik so svojím kanonickým „No, čo je s nami zlé?“ bude žiť oveľa dlhšie Alice Selezneva.

Mýtus 2. Vyhnite sa akémukoľvek stresu - skracujú život.

Stresový stres je iný a znepokojujúce je všeobecne prospešné. „Keď sme z nejakého dôvodu veľmi znepokojení, začneme strácať v našej hlave rôzne verzie tejto situácie, premýšľať nad spôsobmi ochrany, čo znamená, že sa vyvíjame,“ komentuje Friedman. Potvrdzujúc klasickú frázu z románov, kde hrdinky, ktoré strávili bezsennú noc vo vážnych myšlienkach, vždy „vyrastajú na tucet rokov“. A prežitie ťažkostí a stresov vo vašom obľúbenom podnikaní, či už ide o šport alebo prácu, je všeobecne užitočné. Ukazuje sa, že prítomnosť v živote skúšok a ľahké napätie ho predlžuje.

Mýtus 3. Workoholizmus je neuveriteľne nebezpečný.

Ďalším zaujímavým objavom Friedmana je, že práca by nemala byť nevyhnutne zaujímavá, ale nevyhnutne zložitá. Účastníci, ktorí boli úplne zaujatí svojou kariérou, vždy sedeli v kancelárii a každý deň tvrdo pracovali a žili dlhšie. Som ochotný s tým súhlasiť: nepoznám človeka, ktorý je viac ružový ako ja, veselejší a zdravší ako môj priateľ, ktorý pracuje ako PR režisér muzikálu a strávi noc v kancelárii. Okrem toho štúdia ukázala, že tí, ktorí odchádzajú do dôchodku po 75 žiť dlho. Aj keď to je dôvod, a že dôsledok je nejasný.

Mýtus 4. V manželstve žijú ľudia oveľa dlhšie.

Áno, ale len muži. Môžu úspešne nahradiť manželstvo inou „spoločenskou činnosťou“, napríklad prihlásiť sa do filatelistického klubu alebo ísť na tanec. Výsledok bude úplne rovnaký - dlhý šťastný život. A pre ženy to všetko nie je dôležité. Lonely sociopatické ženy zo štúdie žili o nič menej ako šťastné ženy s tuctom koníčkov. „Toto všetko hovorí o prínosoch pravidelného sexu s jedným partnerom a silnou rodinou nie je dôvodom pre zvyšok ich života,“ hovorí Friedman. - Čo skutočne predlžuje život, je emocionálna stabilita. Ak ste zatvrdnutý mládenec, lepšie Nevezmite sa. Toto je stres, ktorý vás úplne vyradí a podkopá vaše zdravie. “ Niečo ako odporúčanie starých lekárov: ak fajčíte celý svoj dospelý život, neukončujte, nepoškodzujte svoje telo. Aj keď nie je potrebné prestať fajčiť tak ako tak. A oženil som sa za lásku.

Mýtus 5. Chcete žiť dlho - dostať psa

Ďalšia lož: domáce zvieratá nepredlžujú život ich majiteľov. A často, ako v prípade manželstva, sa znižuje. Tí z účastníkov, ktorí odovzdali svoje duchovné teplo svojej milovanej mačke alebo papagájovi, zomreli v priemere o 5 rokov skôr ako ostatní. Je to jednoduché: starostlivosť o zviera nenahrádza ľudský pohlavný styk a sublimácia, ako nariadil Freud, nezvyšuje zdravie.

Jedným slovom sa objavuje kolektívny obraz dlhej pečene: pochmúrny osamelý workoholik s trvalým koníčkom. Ak si myslíte o tom, naše obľúbené postavy spadajú pod tento opis - od Sherlocka Holmesa po Dr. Housea. A sú oveľa krajšie ako klasický portrét šťastnej dlhej pečene - energický starý muž v teniskách, obklopený deťmi, psami a kvetmi z vlastnej záhrady.

Pred prijatím nových receptov si však spomíname na dôležitý detail: Friedman nehovorí nič o zdravom životnom štýle. Bohužiaľ, účastníci experimentu sa narodili v čase, keď len veľmi málo ľudí vedelo o fitnes, kúpeľoch a výžive a tento faktor nebolo možné vziať do úvahy. Sme si istí, že nové štúdie ukážu, že fitness, jóga, tanec, rozumná diéta a relaxačné praktiky predlžujú život. A čo je najdôležitejšie, už vieme, že toto všetko robí život neporovnateľne lepším, čo nemožno povedať o tvrdej práci, cynizme a neprítomnosti rodiny.