Opuch tváre: nečakané dôvody

Sme zvyknutí myslieť si, že edém tváre je spojený s vášňou pre slané potraviny, zneužívaním alkoholu, PMS a chronickými ochoreniami srdca a obličiek. Všeobecne to tak je. Ale opuchy nemusia byť také zjavné dôvody. Povedzte im o nich Elena Karkukli, fitness tréner na tvár, zakladateľ Faceday Natural Restoration Youth Club, autor najpredávanejšej knihy „The Perfect Face for 10 minút denne“.

Tendencia k edému je možno jedným z najnepríjemnejších estetických problémov. Opuchnutá tvár vyzerá opuchnutá, silná a ťažká. Jeho rysy a ovál strácajú jasnosť. „Edém je nadmerným hromadením tekutiny v podkožných, povrchových a hlbokých tukových vrstvách tváre,“ hovorí Elena Karkukli. - Prebytočná tekutina sa hromadí v tukových vrstvách v dôsledku zhoršenej lymfatickej drenáže. Tkanivá sa uvoľňujú a sú vodnaté. Subkutánne tukové tkanivo, ktoré má tendenciu pohybovať sa dole vplyvom gravitácie, migruje rýchlejšie pod hmotnosťou prebytočnej tekutiny. Horné viečka sa začnú prehýbať, objavia sa vaky pod očami, zygomatické prietrže, spodná tretina tváre sa stáva „ťažkou“, druhá brada sa zvyšuje. Postupne sa koža napína, póry sa rozširujú. “

Na fotografii: Elena Karkukli

Opuch tváre: prečo sa tvoria

Takéto zdanlivo neočakávané príčiny, ako napríklad zlé držanie tela a sedavý spôsob života, kozmetické injekcie a svalové svorky, môžu prispieť k vzniku edému na tvári. A tu je dôvod.

Nesprávna poloha hlavy a krku

Perfektné držanie tela, rovnako ako uvoľnené a pretiahnuté krčné svaly - sľub krásnej a mladej tváre. Anatomicky je krk akýmsi mostom spájajúcim hlavu a telo. Prostredníctvom neho dochádza k mikrocirkulácii - výživa a podpora života tkanív tváre a hlavy. S vekom, najmä s nedostatkom fyzickej aktivity, sa krčné svaly postupne skracujú, zvierajú. „Kanály sa prekrývajú a most je zablokovaný,“ hovorí Elena Karkukli. - Mikrocirkulácia, lymfatický odtok, výživa tvárových svalov sa zhoršuje. V dôsledku toho sa stav kože zhoršuje, pleť sa zhoršuje a opuchy sa zvyšujú. “

Cvičenia na predĺženie krku a držania tela (relaxácia, strečing a posilňovanie svalov, natiahnutie chrbtice) dokážu vrátiť nielen krásny mladý krk, ale aj zmierniť opuch tváre.

Programy takýchto cvičení nájdete na našich webových stránkach tu, tu a tu.

„Snažte sa byť na dlhú dobu v rovnakej pozícii,“ hovorí Elena Karkukli. - Počas dňa vstávajte častejšie, chodte a robte jednoduché cvičenie: od päty k päte, prevážajte telesnú hmotnosť na prsty, potom na päty. Tiptoe, pohnite prstami. Posedenie alebo státie, zdvihnite ruky nahor, stlačte a odopnite ruky, potom potraste rukami. Ak chcete znížiť riziko opuchu ráno, zjedzte 4-5 hodín spánku s proteínovými potravinami. Je lepšie odmietnuť sacharidy večer. Vezmite kontrastnú sprchu. Masáž s nohami žinku z nôh hore, rukami - od dlaní až po ramená.

Injekcie krásy

Prispievajú k kráse injekcií krásy, napríklad Botox a prípravky na korekciu kontúr - výplne, môžu tiež prispieť k opuchu tváre. Injekcie botulotoxínu sú zamerané na uvoľnenie určitej skupiny svalov tváre a na chvíľu ich vypínajú z práce. Kým tváre svaly by mali fungovať ako čerpadlo, čo pomáha lymfatický tok cez lymfatické kapiláry čo najrýchlejšie. Keď sú vypnuté z procesu, opuch a preťaženie na tvári sú možné v dôsledku skutočnosti, že toxické látky sú zadržiavané v tele, nie sú včas odstránené.

Pokiaľ ide o plnivá, ich účelom je vyplniť stratený objem starnutím. Väčšina moderných prípravkov je založená na kyseline hyalurónovej - látke s jedinečnou schopnosťou viazať a zadržiavať vlhkosť v tkanivách. Vzhľadom k tomu, že plnivá aktívne priťahujú vodu, pri konštantných injekciách môže byť tvár opuchnutá.

Ak máte sklony k opuchom, je lepšie opustiť podobné estetické postupy a hľadať iné spôsoby, ako udržať krásu a mládež. Vyskúšajte rôzne druhy masáží, akupunktúru, fitness. Tu a tu nájdete jednoduché, bezpečné tvárové cvičenia.

Osvedčená a konzervovaná a kontúrová masáž, normalizujúci tok lymfy. Tu sa môžete pozrieť na hlavné spôsoby masáže.

„Robte gymnastiku lymfatickej drenáže celého tela a tváre tak, aby sa nafúkla a nepostihla,“ hovorí Elena Karkukli. - Edém negatívne ovplyvňuje nielen vzhľad, ale aj imunitný a hormonálny systém, pričom jednoduché cvičenia z lymfodrenážnej gymnastiky robíte len 10 minút denne a budete ich dopĺňať čistou energiou, pretože stojaté tkanivo nie je len estetickým problémom. To je predovšetkým struskovanie celého organizmu, zaťaženie všetkých jeho orgánov, pretože nie je riadne vyčistené. Práca hlavného filtra a čističky nášho tela - lymfatického systému - sa spomaľuje. “

Svalové svorky

Často sú svaly, vrátane tváre, krku, chrbta a hrudníka, v stave chronického napätia. Svalové kŕče deformujú vzhľad, menia proporcie a kontúry tváre pre horšie. Svalová pružnosť klesá, normálny tok lymfy je narušený, čo v konečnom dôsledku vedie k opuchu tváre - bežnej alebo v určitých oblastiach.

Napríklad vrecia pod očami sa často vytvárajú v dôsledku nadmerného napätia kruhových svalov očí, čo môže byť spôsobené predĺženým sedením pri počítači alebo pred televíznou obrazovkou. O príčinách kŕče očných svalov, ako aj o tom, ako ho odstrániť, čítajte tu.

Opuch v oblasti brady a dolnej čeľuste je často spôsobený spastickými tuhými prsnými svalmi, ktoré sa nemôžu úplne uvoľniť.

Odstráňte svorky a zbavte sa opuchu tváre spôsobenej svalovým napätím, pomôže jóga, relaxačné cvičenia a strečing. Nájdete ich na našich stránkach tu, tu a tu.