Alexey Merkulov navštevuje francúzsky festival jóga Kundalini

Každoročne koncom júla alebo začiatkom augusta sa európsky festival jogy koná v srdci Francúzska na mieste nazývanom Blois. Už som ôsmy ročník festivalu navštevoval a teraz sme na ceste: ideme tam spolu s celou rodinou. Píšem vám sedieť na zádi obrovského trajektu, ktorý pláva z Fínska do Nemecka.

Hostia festivalu jogy sa nachádzajú v okolí starého zámku - založili stanové mesto. Podľa predbežných predpovedí sa tento rok zhromaždí viac ako 2500 ľudí, takmer o tretinu viac ako v minulosti. Učitelia juny Kundalini z celej Európy prichádzajú na festival.

Deň na festivale začína čoskoro. V polovici štyroch ráno hudobníci, ktorí hrajú rôzne nástroje, začnú skladať skladbu, ktorej slová prenikajú do najhlbších hlbín duše. Potom sa obyvatelia táborov zhromažďujú a od päť do siedmich ráno praktizujú jogu a spievajú mantry na otvorenom priestranstve.

Počas prvých troch dní môžete navštíviť viac ako 20 tried rôznych jogínskych disciplín, ktoré súbežne prebiehajú počas celého festivalu. Nasledujúce tri dni venované bielej tantra jogy, účastníci festivalu praktizujú špeciálne spárované techniky od rána do večera. Všetci sedia v radoch pod jednou obrovskou markíza, muži oproti ženám, praktizujú meditáciu a spievajú špeciálne mantre. Toto je najsilnejšia čistiaca podvedomá prax. S jeho pomocou sa môže jogín zbaviť obáv a blokov, zakorenených hlboko v podvedomí. Jednoducho povedané, opečie svoje podvedomie.

Niektorí ľudia pripájajú tantru a pohlavie, ale medzi týmito konceptmi je rovnaké spojenie ako medzi hudbou a elektrickou energiou. Tantra je energia, ktorá je ako priadza tkaná do jedného plátna podvedomím a zakrýva hlavu praktizujúceho a kryštalizuje jeho energiu. Je symbolické, že všetci účastníci nosia biele šaty pri cvičení tantry a ich hlavy sú zakryté bielymi klobúkmi.

Posledný deň festivalu je venovaný spoločnej modlitbe za mier. Vo večerných hodinách sa všetci stretávajú na bazáne jogy. Nájdete tu niečo užitočné - oblečenie vyrobené z prírodných tkanín, duchovnú hudbu, metodickú literatúru - a len rozhovor cez šálku jogového čaju alebo zlatého mlieka (nápoj z vareného mlieka s prídavkom kurkuma, masla, medu, škorice).

Organizácia celého tábora spočíva na ramenách všetkých jeho účastníkov, každý vykonáva sociálne užitočnú prácu - siatie. Niekto strážia tábor, niekto ho upratuje a niekto pripravuje špeciálne tantrické jedlo - to je presne to, čo budem robiť na festivale už po ôsmy rok po sebe. Tentokrát čakáme na skutočný boj: kŕmenie 2500 ľudí je vážnou výzvou. Sme pripravení na to, pretože bezvýznamný voľný duch jogy nám určite pomôže.

Prinajmenšom do 4. augusta, keď skončí festival, budem v režime offline. A potom sľubujem, že vám napíšu podrobnú správu o tejto udalosti.

Užitočné odkazy:

Video Kundalini jóga s Alexejom Merkulovom vo fitness video knižnici klubu "Live!".