Komplex Oedipus

Boli časy, keď psychológovia popierali existenciu komplexu Oedipal. Dnes sa však experti vydávajú na stranu Freuda, ktorý argumentoval: ako chlapec prežije svoju „Oidipálnu situáciu“, inými slovami, jeho pripútanosť k svojej matke bude mať priamy vplyv na jeho budúci život.

Podľa teórie psychoanalytika predstavuje komplex Oedipus (komplex Oedipus) celý rad zážitkov z detstva, z ktorých hlavnou je príťažlivosť chlapca pre matku a žiarlivosť, niekedy dokonca nenávisť, ktorá sa zároveň cíti voči svojmu otcovi. Spravidla sa tieto pocity prejavujú vo veku od troch do šiestich rokov a, ako dospievajú, sú nútené do podvedomia. U dievčat existuje podobný súbor skúseností () a je vyjadrený, naopak, v náklonnosti k otcovi a agresívnom postoji k matke. Freud sa týkal komplexu detských zážitkov, ktoré opísal a opísal, k tragickému príbehu o Oedipusovi, synovi Thebanského kráľa Laiho.

Podľa gréckych rozprávačov, Lai a jeho manželka, kráľovná Jocaste, boli predpovedali, že ich syn by sa na trón, zabil svojho otca a oženil sa s vlastnou matkou. Akonáhle sa Oedipus narodil, jeho otec nariadil, aby bol hodený na zvieratá. Otrok sa zľutoval nad dieťaťom a dal ho pastierovi korintského panovníka Polyb. Oedipus vyrastal vo viere, že je narodeným synom Polyba. Po učení sa predpovede utiekol z domova v strachu, že je vrahom svojho vlastného otca. Putoval po Thebes, stretol sa s Lai a po tom, čo s ním vstúpil do sporu, ho zabil. Cestou do mesta, cestou Oidipa, mohutná Sfinga vstala, jedla cestujúcich, ktorí nemohli vyriešiť svoje hádanky. Oedipus sa vyrovnal s úlohou Sfingy a on, znechutený, sa ponáhľal do priepasti. Vďační obyvatelia Thebov vyhlásili Oedipusa za nového kráľa a vydali sa za vdovu Jocastu za svoju ženu. Proroctvo sa stalo skutočnosťou a presne 20 rokov žil Oedipus so svojou matkou a dokonca s ňou aj štyri deti. Ale raz hrozné sucho, hladomor a mor zaútočili na Thebes. Mudrci tvrdili, že nešťastie bude prenasledovať mesto až kým nenájdu vraha kráľa Laja. Oedipt začal vyšetrovanie av dôsledku toho zistil tragickú pravdu. Šokovaný, vytiahol oči a opustil Thebes navždy, zatiaľ čo Jocasta sa dohodol so životom.

Freud úprimne veril, že všetci ľudia bez výnimky sú nositeľmi Oedipalovho komplexu, ktorý tak či onak ovplyvňuje vlastnosti ich budúcej sexuality, ich správania, sklonu, vkusu a zvykov. V skutočnosti, komplex Oedipus, rovnako ako jeho ženský náprotivok (ktorý Freudov študent nazývaný komplexom Electra), tvoril základ Freudovej teórie neuróz. V pokračovaní Freudovej teórie, Jung navrhol, že staroveké mýty stále žijú v každom z nás a stavajú na tejto teórii existencie.

V dnešnej dobe, z moderných psychológov sa dá často počuť: „Toto sú ozveny komplexu Oedipus“. Napríklad, ako komentár k situácii, keď zamestnanec spoločnosti prejavuje zjavnú servilitu vo vzťahoch s kolegami na vyššej úrovni. Alebo v prípade, že človek má pocit úzkosti, neistoty alebo slabosti v prítomnosti iného muža, ktorý má moc - dopravného policajta, colníka, strážcu v supermarkete, úradníka a tak ďalej. Psychológovia vidia dôvod takéhoto správania v podvedomom pocite viny pred „rodičom“ za nenávisť a žiarlivosť, ktorú chlapec raz za detstvo cítil pre svojho otca, „v láske“ s vlastnou matkou. Alebo iný typický príklad: mnohí psychológovia poukazujú na existenciu špeciálnej tendencie pri výbere sexuálneho partnera: často si muži podvedome vyberajú tie ženy, ktoré majú podobné vlastnosti vo svojom vzhľade a správaní sa so svojou matkou. A ženy sa zase snažia rozoznať vo svojich zvolených kvalitách vlastnosti, ktoré sú jej otcovi.

Pozrite si video: The Oedipus Complex (Október 2019).