Dobrá vôľa: ako ju správne postaviť

Neočakávaný opitý trik na korporátnej párty, nehostinný pohľad smerom k novému kolegovi, a teraz ste si prezývali "slutty girl" alebo "to zlé nové dievča". Obchodné povesť je spoločenský mýtus o našich obchodných a osobných kvalitách, ktorý sa vytvára v tíme. A on nám buď pomáha v našej práci, alebo - bráni. Učíme sa od psychológa, ako zámerne vytvoriť pozitívny názor na seba.

Podľa väčšiny odborníkov je schopnosť vytvárať pozitívne obchodné meno dôležitou zručnosťou, ktorá nám pomáha byť úspešní v profesii. A čím je naša podnikateľská maska ​​premyslenejšia a harmonickejšia, tým lepšie. „Osoba s dobrou, spoľahlivou reputáciou okolo často odpúšťajúcich chýb v práci a iných omylov. Ak sú však kolegovia zvyknutí na vás zle myslieť, potom skôr budú ignorovať všetky dobré veci, ktoré demonštrujete. Len preto, že toto všetko sa nezmestí do vášho obrazu, “- komentáre klinická psychológ Alice Galati.

Ale nemyslite si, že povesť je raz a navždy známou skutočnosťou alebo pravdou o vašej osobnosti. „Toto je len nejaká myšlienka o vás, ktorú ste prijali v určitom tíme. A môže sa to zmeniť aj pomocou vášho úsilia alebo okolností (napríklad pri zmene zamestnania), dodáva expert.

Spravidla uvažujeme o tom, ako sa pozeráme do očí kolegov v dvoch prípadoch - keď sme v tíme noví, alebo keď niečo alebo niekto náhle zničí náš obchodný imidž.

Pozrime sa podrobnejšie, ako vytvoriť pozitívnu povesť v týchto „krízových“ situáciách.

Ako vybudovať obchodnú reputáciu od nuly

„V novej práci sa ocitnete v dvojitej situácii. Na jednej strane ste „čistá bridlica“ pre kolegov, a preto môžete s nimi budovať svoje vzťahy tak, ako si želáte. Na druhú stranu budete po určitú dobu zaobchádzať so zvýšenou pozornosťou a nedôverou, čo nie je veľmi príjemné, “povedala Alisa Galati.

Na vytvorenie najziskovejšej obchodnej povesti odporúča špecialista dodržiavať nasledujúce pravidlá:

* Premýšľajte o svojej obchodnej image. Rozhodnite sa, aký typ osoby sa chcete objaviť pre šéfa a zvyšok personálu. „Urobte si zoznam svojich osobných kvalít a rozhodnite sa, ktorý z nich by sa mal zamerať na prezentáciu podniku a ktoré je lepšie skrývať pre rodinu a priateľov. Zároveň je dôležité, aby váš imidž vášho podnikania skutočne zodpovedal vášmu psychologickému typu, a nie byť niečo, čo by sa dalo urobiť. Napríklad, ak nie je pre vás pešiak zvláštny, je lepšie sa ho nesnažiť vytlačiť zo seba. Je lepšie zamerať sa na iné kvality, “odporúča expert.

* Nerobte náhle pohyby. Pamätajte si, že prvých pár mesiacov je pre každého nových, a preto by ste sa mali správať čo najšetrnejšie. „Toto je obdobie, kedy sa ktorýkoľvek z vašich neopatrných vyhlásení alebo krokov môže okamžite zmeniť na druh spoločenského označenia:„ hysterický “,„ podivný “atď. Preto konajte mäkšie a opatrnejšie, aj keď vám niečo nevyhovuje, “poznamenáva psychológ.

* Naučte sa budovať hranice. Aby boli vaše vzťahy v tíme transparentné a pohodlné, je dôležité od začiatku starostlivo budovať hranice v komunikácii s kolegami. "Hranice sú veľmi dôležité vybudovať, pokiaľ ide o váš pracovný čas, a pokiaľ ide o to, čo a s kým by ste mali diskutovať," - hovorí expert.

* Filter to, čo hovoríte "vo fajčiarskej miestnosti." „Môžete byť veľmi vážny a zodpovedný pracovník. Ale ak ste v rámci neformálnej komunikácie s kolegami neustále kňučali a sťažovali sa na svojho manžela, potom je nepravdepodobné, že vás niekto bude vnímať ako zrelú osobu. Preto vždy premýšľajte o tom, že je pre vás prospešné poskytnúť osobné informácie o sebe a o tom, čo nie je, “hovorí Alisa Galati.

* Preukázať profesionalitu. „Profesionalita je pravdepodobne hlavnou črtou zamestnanca s dobrou povesťou. Dobrým špecialistom je ten, ktorý vždy stavia nad emócie. V tomto ťažkom alebo konfliktnom prostredí sa riadi týmto princípom a vždy budete rešpektovaný, “komentuje expert.

* Preukázať ochotu rozvíjať. Jazykové kurzy, vzdelávacie školenia, knihy - to všetko vám pomôže vytvoriť obraz úspešnej, aktívnej osoby, pripravenej prijať nové veci.

* Premýšľajte nad svojím obrazom v sociálnych sieťach. Najprv kolegovia študujú nielen vás, ale aj váš účet na internete. Preto nebuďte leniví a odstraňujú z neho všetky informácie, ktoré môžu spôsobiť nejednoznačnú reakciu u ľudí, s ktorými nie ste oboznámení. V ideálnom prípade sa všeobecne oplatí, že jeden z ich profilov bude výlučne obchodný.

Ako oživiť poškodenú povesť

„Tarnished“ reputácia - možnosť je oveľa zložitejšia ako úplná absencia. Náš obchodný imidž môže byť pokazený rôznymi okolnosťami, napríklad niečími drby alebo našimi neopatrnými vyhláseniami v sociálnych sieťach. V každom prípade je to nejaká hlasná a významná udalosť, ktorá sa pre iných stáva ukazovateľom našej osobnosti.

Podľa odborníkov môže byť poškodená povesť stále obnovená. Hlavnou vecou je mať na pamäti, že sa to nestane okamžite, takže musíte byť trpezliví. Najprv pracujte na nasledujúcich:

* Udržať dôstojnosť. „Zlá povesť často škodí nie tak našej práci, ale nášmu vlastnému zmyslu pre seba. Cítime vinu, hanbu, poníženie. Často to vedie k sebestačnosti a pokúša sa neuroticky potešiť každého, aby „odčinil hriechy“. Na tomto stave je však potrebné pracovať. V opačnom prípade jednoducho nebudeme mať morálnu silu obnoviť našu povesť, “poznamenáva psychológ.

* Prijmite svoje chyby pred kolegami. Pamätajte si, že americkí politici radi robia, keď sa náhle objaví špina na nich? Ospravedlňujú sa všetkým a pripúšťajú chyby. Alebo predstierajte, že si to uvedomujete. Vyskúšajte to a prijmite tento PR krok. „Porozprávajte sa s kolegom o situácii, ktorá podkopala vašu povesť. Je lepšie, ak je to niekto, kto rád šíri drby. S úprimným vyjadrením svojich pocitov o tomto alebo pokánie zo svojich činov. To vám pomôže znovu získať dôveru druhých, “poznamenáva expert.

* Analyzujte chyby. Negatívna skúsenosť je vynikajúcou príležitosťou na prehodnotenie niečoho vo vašom správaní a nakoniec na zlepšenie. Nestrácajte túto príležitosť. Zvážte: ako ste sa ocitli v podobnej situácii a čo by sa malo urobiť tak, aby sa to opäť nestalo?

* Premýšľajte nad novým obchodným imidžom. Rozhodnite sa, akú reputáciu chcete pre seba. Odpovedzte úprimne na otázky: „Čo by mali kolegovia a šéf v ideálnom prípade na mňa myslieť?“, „Čo mi tento obraz osobne poskytne v mojej kariére? Aký úspech bude viesť? “,„ Čo mi môže zabrániť v podpore tohto obrazu? “.

* Buďte opatrní. Ak je vaša povesť poškvrnená, potom vás ostatní pozorujú viac ako obvykle. Preto vašou úlohou nie je dať im nové dôvody nedôvery. A na to musíte starostlivo zvážiť každé slovo alebo akciu, aby ste sa vyhli chybám.

* Buďte nudní. Ako sme už povedali, obnovenie dobrej povesti je dlhý a starostlivý proces. Medzitým sa vášne okolo vašej osobnosti rozplynú, stanú sa na chvíľu predvídateľné a „správne“. „Príďte pracovať včas, vždy buďte v vyrovnanej nálade, povedzte triviálne komplimenty kolegom, atď. Mnoho malých denných rituálov vyrovná vašu pozíciu v práci a vaši kolegovia stratia záujem o diskusiu o vás a zavesenie na „štítky“, povedala Alisa Galati.