Aké zdravotné problémy môžu vypovedať vaše vlasy

Každý, kto chce vyzerať dobre, je veľmi pozorný na stav vlasov. Avšak, nie každý vie, že môže veľa povedať o našom zdraví. Pri ďalšom pohľade v zrkadle dbajte na nasledujúce výstražné značky.

Vlasy získali sivý odtieň.

Podľa odborníkov to môže spôsobiť veľa stresu. "Zdá sa, že to nejako ovplyvňuje bunky, ktoré produkujú vlasový pigment," vysvetľuje Paradie Mimirrani - dermatológ, MD v Permanente Medical Group vo Vallejo. Ak sa vám to stalo, premýšľajte o tom: možno si nie ste úplne vedomí toho, koľko emočného stresu ste.

Vaše vlasy sú krehké.

Podľa odborníka často zvyšuje krehkosť, suchosť a zriedenie vlasov Cushingov syndróm. Spája celú skupinu ochorení spojených s nadmernou produkciou hormónu kortizolu. Cushingov syndróm má špecifické príznaky: vysoký krvný tlak, únava, bolesť chrbta. Ak si tieto príznaky všimnete v sebe, ihneď sa poraďte s lekárom.

Vaše vlasy sa zriedili

Ako poukazuje Paradi Mimirrani, zvýšená strata vlasov môže naznačovať problémy so štítnou žľazou. Zvyčajne sa v tomto prípade hovoríme o hypotyreóze. Toto ochorenie je spojené s nízkou koncentráciou hormónov štítnej žľazy a je sprevádzané únavou, bolesťou kĺbov a svalov, prírastkom hmotnosti, edémom a intoleranciou voči chladu. Ak ste si všimli vyššie uvedené, poraďte sa so svojím lekárom a vykonajte krvný test hormónu stimulujúceho štítnu žľazu (TSH).

Strata vlasov môže tiež signalizovať ďalší nebezpečný stav - anémia. Vyvíja sa s poklesom požadovanej koncentrácie hemoglobínu v krvi a môže mať veľmi vážne následky vrátane smrti. Ako poznamenáva lekár, anémia sa často vyskytuje u ženských vegetariánov.

Vaše vlasy vyzerajú zle

Ak zvyčajne zistíte, že vaše vlasy sa stali tenšie a nudnejšie, môže to znamenať, že vaše telo trpí nedostatkom bielkovín. Bielkoviny sú stavebnými kameňmi celého tela vrátane vlasov. Paradis Mimmirani odporúča, aby bolo nevyhnutné zahrnúť potraviny s vysokým obsahom bielkovín do každodennej stravy. "Všetko, čo potrebujete každý deň, je jedna časť takéhoto jedla z balíčka kariet," zdôrazňuje expert.