Prečo v ponuke obsahovať čierne jedlá

Lentils "beluga", divoká ryža, čučoriedky a černice - v našich "čiernych listoch" sú mimoriadne užitočné. Aké dobré sú tmavé ovocie? Odpoveď na túto otázku, ktorú hľadali s odborníkmi na výživu.

Z kurzu kreslenia školy vieme, že najtmavšia z najčistejších chromatických farieb je fialová. Chcete získať bohatší a opäť tmavý odtieň - pridajte pigmenty. A ak potrebujete čierny, miešajte červenú, žltú a modrú farbu. Podľa tých istých zákonov sa vytvára aj čierna farba rastlinných produktov.

"Antócyaníny dodávajú ovocie purpurovej farbe," hovorí Marina Studenkina, výživu, zástupca vedúceho kliniky "Hmotnostný faktor". - Tieto rastlinné pigmenty určujú odtieň nielen ovocia, bobúľ a zeleniny, ale aj okvetné lístky a jesenné lístie. Navyše, v závislosti od pH bunkového obsahu, môžu robiť obidva modrofialové, žlto-zelené, červené a hnedé. "

Rastliny produkujú anthocyaníny pri nepriaznivých podmienkach (sucho, chlad, prebytok slnka) na sebaobranu. Tieto látky však chránia ľudí rovnako dobre.

Ich užitočné vlastnosti potvrdzuje množstvo vedeckých štúdií. Antokyaníny pomáhajú predchádzať infarktu, znižujú riziko vzniku hypertenzie a zlepšujú pamäť u starších ľudí.

"Antokyány sú silné antioxidanty," komentuje Michail Gavrilov, psychoterapeut, Ph.D., autor patentovanej metodiky na korekciu stravovacieho správania a chudnutie, člen Ústavu funkčného lekárstva (IFM, USA). - Chránia naše telo pred útokmi voľných radikálov, ktoré sa vytvárajú nielen pôsobením ultrafialového žiarenia, ale aj vonkajšími a vnútornými stresmi a poškodením buniek. A nielen bunkové membrány, ale aj organely, najmä mitochondrie, ktoré produkujú energiu pre telo. Takže produkty bohaté na antokyány sú užitočné nielen na prevenciu chorôb, ale aj na úbytok hmotnosti.

V husto fialových a modročerných rastlinných produktoch je koncentrácia sfarbujúcich pigmentov (antokyaníny) obzvlášť vysoká. Čím viac z nich je tmavšia farba ovocia.

"V čiernych výrobkoch sa iné pigmenty často miešajú spolu s purpurovým: lykopén červený, zelený chlorofyl, žltý luteín, oranžový beta kryptoxantín," dodáva Elena Tikhomirova, dietetik v SM kliniky. - Každý z nich má svoje vlastné zdravotné bonusy. A bohatšie v tomto alebo onom ovocí alebo zelenine táto "paleta", tým tmavšie sa ukáže.

Čierne darčeky prírody obsahujú aj kyselinu ellagovú, ktorá má fotoprotektívne vlastnosti a je veľmi užitočná pre pokožku. V laboratóriu sa preukázalo, že nedovoľuje kolapsu pri pôsobení ultrafialového žiarenia. V dôsledku toho bráni starnutiu fotografií, vzniku skorých vrások. "

Čierne výrobky: čo si vybrať?

Pri spomienke na čierne jedlá najskôr príde na myseľ ríbezle. Potom ďalšie bobule. Nie sú však obmedzené na "čierny zoznam". Napríklad v ňom budú obilniny (divá ryža) a strukoviny (čierna bobuľová šošovka).

A každý z týchto darov prírody bude dobrý svojou vlastnou cestou. Takže odborníci na výživu hovoria o tom, že ich všetci predstavia v strave - jeden po druhom spolu, v rôznych kombináciách ... Jedným slovom je diétne prispôsobiť stravu čo najviac.

"Rozhodnite sa pre seba: iba 100-120 g čerstvých čiernych bobúľ denne obsahuje dennú dávku anthokyanínu," hovorí Michail Gavrilov. - A držiteľ rekordov v ich obsahu nie je ryžový, ako by ste mohli predpokladať, ale ostružina, Obsahuje tiež množstvo vitamínov E a C (oba antioxidanty) a PP, čo je dôležité pre normálny metabolizmus tukov a bielkovín. V tomto bobule je veľa cukru: v 1 pohári asi 10 g. Zvážte to, ak ste na strave. "

Čierne ríbezle zvyčajne odporúča pomôcť s chrípkou a chrípkou. A správne! Okrem kyseliny askorbovej obsahuje aj kyselinu salicylovú, ktorá znižuje teplotu, a kyselinu gama-linolénovú, ktorá posilňuje imunitný systém. A tu čučoriedky Môžete bezpečne odporučiť tým, ktorí chcú schudnúť: je nekalorický a obsahuje aj veľa vlákniny, ktoré pomáhajú pri dobrej tráve, pri podpore potravy cez črevá.

Väčšina bobúľ - obzvlášť jemná. Čerstvé ukladané zle, kyslé v priebehu niekoľkých dní v chladničke. Výnimkou je čierne ríbezle, ktoré môže bez problémov "v ňom" žiť v sklenených kontajneroch celý mesiac.

Všetky sú najlepšie v sezóne. Pri dlhodobom skladovaní vysušte pri teplote 45 ° C (pri vyššej úrovni sa kolaps vitamínu C) alebo zmrazením. "Ak uprednostňujete uzatvorenie plodov v plechovke, je lepšie ich chrániť malým množstvom glukózy a kyseliny askorbovej než pasterizovať," hovorí Marina Studenikina. - Existujú dôkazy, že v pasterizovaných produktoch z bobulí sa antokyany zničia rýchlejšie. Je lepšie jesť takýto druh v priebehu pol roka: potom bude v nich oveľa menej živín. "

Bobule, vrátane určených, obsahujú aj ovocné kyseliny, ktoré alkalizujú vnútorné prostredie tela a normalizujú pH. Ale čierne obilniny a strukoviny - dobrý zdroj bielkovín a rastlinných vlákien. "Ich tmavá farba naznačuje, že v ich plášti nie je len veľa antokyanov," hovorí Michail Gavrilov. - V porovnaní s ľahkými náprotivkami tmavé obilniny, a najmä divú ryžu bohatšie na vlákno. Oni trávia pomalšie, lepšie nasýtiť a neumožňujú prejedať. "

Čierna ryža, podobne beluga šošovicaTiež sa vyznačuje vysokým obsahom kyseliny listovej potrebnej pre reprodukčnú funkciu. V "Beluga" je jej denná dávka len 200 g hotového výrobku. Takáto šošovka je tiež dobrá z hľadiska zloženia aminokyselín: odporúča sa jej vegetariánom.

Ale na čierne fazuľa v porovnaní s inými druhmi, podľa Michaila Gavrilova neexistujú žiadne osobitné výhody. Len tmavá farba "pokožka", bohatá na antioxidačné pigmenty.