Stojí za to vyskúšať: 3 nové typy jogy

Jóga na surf, jóga pre riešenie psychologických problémov, "mužský" jóga je len malá časť nových smerov starovekej praxe. Prečo sa zväčšujú? Aké sú dobré nové typy jogy? Kto by vyhovoval takýmto lekciám? O týchto otázkach sme diskutovali s odborníkmi.

História jogy je asi päť tisíc rokov. Dnes existuje niekoľko stoviek jeho odrôd. Za každým z nich je určitý učiteľ (alebo skupina) s vlastnou filozofiou, ktorá mu umožnila vytvoriť „vlastné čítanie“ dávnej praxe. Takže z toho istého hatha jogy B.K.S. Iyengar robil prax mäkkej rehabilitácie, Patabhi Jois - dynamické a prísne ashtanga vinyasa, a Kali Rey - ako tanec Tray Yoga.

Pri moderných typoch jogy je situácia približne rovnaká: každá z nich má jedného (alebo viacerých) tvorcov, filozofiu a cieľ, ktorý toto alebo také smerovanie pomáha dosiahnuť. Nie je to samozrejme fakt, že všetky nové smery sú určené na to, aby sa stali tak populárnymi, ako je už spomínaná metóda Iyengar. Pre skúsených lekárov a začiatočníkov však bude určite užitočné zoznámiť sa s tými najsľubnejšími.

Nový typ jogy №1: SUP-jóga

Dolný riadok: Kurzy jogy Hatha na doske SUP (krátke pre Stand Up Paddle Board, ktoré doslova možno preložiť ako „stojace pádlo“).

Tvorca SUP jógy je považovaný za inštruktora zo Seattlu Vicky Wilson - navrhla špeciálnu techniku ​​na vykonávanie ásánov na nestabilných povrchoch. Podľa jej názoru to pomohlo študentom rozvíjať pocit rovnováhy a koncentrácie. O niečo neskôr priniesla tento smer „na ulicu“, alebo skôr do vody, čím praktizujúcich na SUP-board. Za to ho milovali fanúšikovia SUP-športu, ktorých je po celom svete dosť veľa.

Kto by sa mal pokúsiť. Skúsení lekári, znudení na klasických lekciách hatha jogy. A tým, ktorí by s pomocou ásánov chceli schudnúť a posilniť svaly: cvičenia na nestabilnom povrchu zvyšujú zaťaženie svalov. Ale pre začiatočníkov, s najväčšou pravdepodobnosťou, lekcie sa zdajú byť príliš komplikované: bude oveľa ťažšie prestavať "psa" alebo akéhokoľvek "bojovníka" na palube, než na podlahe triedy.

Kde študovať. V sezóne sa kurzy SUP-Yoga často konajú v mnohých veľkých ruských mestách na pobreží miestnych vodných útvarov. V „mimosezóne“, tí, ktorí chcú mať dve ďalšie možnosti - terénne semináre na tému SUP jóga na Bali, v Egypte atď. alebo tried v bazénoch, čo však nie je až tak.

Nový typ jogy №2: broga

Dolný riadok: implementácia prispôsobených ásan z hatha jogy pre rozvoj svalov ramenného pletenca a kôry.

Pojem „brogue“ (hovorová kombinácia slov brat a joga) je ťažké doslovne preložiť do ruštiny, ale možno ho rozlúštiť ako „joga pre skutočných mužov“ (ale navštevovať triedy kníh a žien). V roku 2012 sa tento smer vytvoril Matt Miller, Britský hráč rugby, ktorý praktizoval hatha jógu, pomohol zotaviť sa z pracovných úrazov. Základom jeho metódy sú funkčné pohyby, z ktorých mnohé boli prevzaté z klasickej jogy hathi a ashtanga vinyasa. "Brog je pohľad na jogu z pohľadu mužov," vysvetlil Matt Miller v jednom zo svojich rozhovorov. - Muži chcú získať dobrý výsledok z fitness, či už je to kulturistiku alebo futbalové ihrisko. Broga vám pomôže lepšie sa pripraviť na takéto aktivity a získať z nich väčšiu hodnotu. “