Solárium

„Umelé slnko“ bolo vynájdené na začiatku 20. storočia čisto náhodou: nemecká spoločnosť vyrobila žiarovku, ktorá okrem jasného svetla emitovala aj ultrafialové žiarenie. A bratia Frederick a Jörg Wolf v roku 1976 založili spoločnosť na výrobu zariadení pre soláriá Cosmedico.

Moderné opaľovacie lôžka možno rozdeliť do štyroch typov. Prvým je horizontálny, známy klasický „gauč“ s vekom. Druhý je vertikálny, čo poskytuje rovnomernejšie opálenie. Tretím je solárium stoličky, v ktorom môžete vystaviť iba lúče, ramená a dekoltové oblasti lúčom. A nakoniec, turbo solárium. Predpona "turbo" znamená, že zariadenie je vybavené výkonným chladiacim systémom a môže pracovať dlho bez prehriatia. Môže byť vertikálna aj horizontálna.

Pokiaľ ide o žiarovky, v moderných soláriách sa používa fluorescenčný (nízkotlakový) a halogenid kovu (vysoký tlak).

V nízkotlakových lampách je pomer UVA a UVB lúčov regulovaný zložením fosforu a skla. Nebezpečné UVC žiarenie v nich úplne chýba. Ak máte citlivú pokožku, potrebné množstvo UVB žiarenia by malo byť na úrovni 0,7%. Ak sa rýchlo opaľujete, môžete a viac - 2,4%. Neváhajte sa opýtať, aké percento UVB lúčov stroj vás zaujíma produkuje. Túto otázku musíte odpovedať. Inak, možno, že to nestojí za to tráviť čas v salóne, kde nekvalifikovaný personál.

Životnosť žiariviek - 500-600 hodín. Niektorí výrobcovia vyrábajú trvanlivejšie - až 800 hodín "slnečnej aktivity". V rade pokročilých modelov sa na displeji zobrazuje počet odpracovaných hodín. Majte na pamäti, že "sviežejšie" lampy, tým intenzívnejšie žiarenie v nich, čo znamená, že kratšie opaľovanie by mala byť.

Vo vysokotlakových lampách nie je žiadna fosforová vrstva. Kvôli ich vyššiemu výkonu musia byť vybavené filtrami, ktoré zachytávajú UVC žiarenie. Ich platnosť je 800 hodín.

Ako ste pravdepodobne už pochopili, čím vyššia je energia lampy, tým kratšia je relácia. A v soláriu s lampami 160 W a viac by sedenie nemalo trvať dlhšie ako 10 minút, aj keď je koža pripravená.

V obyčajných soláriách je najmenej 26 lámp (vo zvislom smere môžu dosiahnuť 54). Opäť platí, že čím viac lámp, tým viac energie a čím kratšia by mala byť relácia.

opálenie v soláriu, aj keď netrvá dlho, je to stále opálenie so všetkými následkami. Ak chcete urobiť bez popálenín a iných problémov, pamätajte si tieto jednoduché pravidlá, ak sa rozhodnete opáliť v hlavnom meste pred začatím vašej dovolenky.

Pravidlá opaľovania v soláriách

1. Urobte si prestávku medzi zasadnutiami dva alebo tri dni. Ak sa večer po spálení slnkom zafarbí načerveno, odložíte ďalšiu reláciu na týždeň a najlepšie na desať dní.

2. Opaľovací kurz - päť alebo šesť sedení, nie viac. Na zachovanie farby stačí raz týždenne navštíviť solárium.

3. Požiadajte o certifikát pre opaľovací stroj a preštudujte si ho. Mal by uvádzať typ svietidiel, ich spektrálne zloženie, zdroj, dátum poslednej výmeny.

4. Pred zasadnutím nájdite tlačidlo zastavenia na ovládacom paneli. Pri prvých príznakoch indispozície vypnite prístroj a zavolajte obsluhy.

5. Počas sedenia noste okuliare, kravatu si oblečte šiatkom a prikryte bradavky prsných žliaz špeciálnymi viečkami (všetko by malo byť uvedené v salóne). Použite ochranný balzam na pery.

6. Na zlepšenie odtieňa použite kozmetika pre soláriá, Ak máte tetovanie alebo permanentný make-up, aplikujte na ne ochranu pigmentom, pretože atrament môže stratiť farbu alebo spôsobiť alergickú reakciu.

7. Pred činením a po opaľovaní nepoužívajte tvrdú žínku ani drhnutie. Pamätajte si, že všetky obvyklé kozmetiky pred odchodom do solária by mali byť vyprané. V opačnom prípade môžu napríklad z toaletnej vody zostať škvrny.

kontraindikácieantibiotiká a hormóny (vrátane niektorých antikoncepčných prostriedkov) s fotosenzibilizačným účinkom, gynekologické ochorenia, dermatitída, hnisavé vyrážky, ochorenia štítnej žľazy a cukrovka, dedičná predispozícia k rakovine a lupus erythematosus. Neodporúča sa opaľovať sa pri nedostatku vitamínu PP v tele počas tehotenstva a dojčenia.