5 jednoduchých spôsobov, ako rýchlo zaspať

Dlhé hádzanie a otáčanie pred spaním, neschopné odpojiť sa od úzkostných myšlienok o práci a ráno sa cítite ohromení? Povedzte o jednoduchých technikách, ktoré vám umožnia rýchlo zaspať.

Vzdať kávu a čaj niekoľko hodín pred spaním.

Kofeín obsiahnutý v týchto nápojoch má stimulujúci účinok na náš nervový systém, a preto bude ťažké spať. Okrem toho, čaj a káva majú diuretický účinok, takže spánok v každom prípade bude pokazený. Ak naozaj chcete niečo horúce na noc, radšej si uvarte nejaký bylinný čaj, napríklad s harmančekom, mäta alebo oreganom.

Vzduch v miestnosti

Otvorte okno a nechajte čerstvý vzduch do spálne asi 20-30 minút pred zaspávaním. Optimálna teplota miestnosti pre nočný odpočinok je asi 20 stupňov.

Hodinu pred spaním vypnite televízor, svetlá a počítač.

Všetky tieto podnety dávajú mozgu intenzívny signál, že sme stále hore, vyriešime niektoré problémy a nechceme si odpočinúť. Len čo sa však ocitnete v súmraku a prestanete „surfovať“ v sociálnych sieťach, telo pochopí, že je čas ísť spať.

Choď spať v ponožkách

Zlepšujú mikrocirkuláciu končatín, čo umožňuje relaxáciu a rýchlejšie zaspávanie. Takéto závery urobili švajčiarski vedci v štúdii v spánkovom laboratóriu v Bazileji. Ak vyhliadka na spanie v ponožkách nie je pre vás príliš príťažlivá, jednoducho zakryte nohy extra prikrývkou alebo ich umiestnite na vyhrievaciu podložku.

Urobte si relaxačné cvičenie v posteli

Zatvorte oči, presuňte všetku svoju pozornosť na špičky prstov na nohách. Nechajte niekoľko minút, aby sa centrum vašej „I“ nachádzalo presne v tejto časti tela, nemyslite na nič iné. Potom sa pomaly koncentrujte rovnakým spôsobom na päty, členky atď. Pokračujte v dôslednom presúvaní zamerania pozornosti cez telo na samotnú korunu.

Toto cvičenie dobre prepína mozog z režimu "neustále premýšľať o problémoch" do režimu "tu a teraz". S najväčšou pravdepodobnosťou sa budete cítiť ospalý a relaxovať v priebehu niekoľkých minút.