Jesenný maratón

Vo svete začína sezóna maratónov. Každé mesto, ktoré rešpektuje seba samých, pripravuje beh na klasickú vzdialenosť 42 km 195 m. Ulice sa premenia na jeden veľký štadión.

Naozaj by som chcela spustiť maratón. Po prvé, pretože som dlho sníval o pochopení toho, čo je druhý vietor a v akom okamihu sa otvára (pre skutočné maratóny podľa povestí je tretia a dokonca štvrtá skrytá niekde vo vnútri). Po druhé, pre mňa je zaujímavé pozrieť sa na ľudí, ktorí idú na začiatok, nie kvôli peniazom, ale kvôli myšlienke.

Sledovanie týchto ľudí bude napríklad v nedeľu 1. novembra v New Yorku: o 7.30 hod. Niekoľko tisíc ľudí v šortkách a tričkách s číslami opustí miesto a bude bežať pozdĺž centrálnych ciest najhustejšie obývanej metropoly Spojených štátov. O týždeň neskôr - v Aténach, o týždeň neskôr - na juhu Indie, v Bengaluru a neskôr - v Šanghaji, Bejrúte, Sacramente atď. Celkový počet pretekov naplánovaných na jeseň presahuje desať, a ak chcete, môžete si vziať každej z nich.

Jogging alebo neplech je užitočná, argumentujúc z doby Phidippida, starovekého gréckeho bojovníka, ktorý, ako je dobre známe, bežal jedným dychom z mesta Marathon do Atén a zomrel v cieli. Skutočnosť z dávnej histórie dlhú dobu dala šance oponentom behu, ktorí tvrdili, že bojovník zomrel na srdcové zlyhanie spôsobené nadmernou fyzickou námahou. „Fidippid v skutočnosti zomrel na stratu krvi,“ namietal Michail Popov, šéf klubu Parsek v Moskve. "Ušiel do Atén, aby informoval Grékov o víťazstve nad Peržanmi, ale pred tým bol pravdepodobne zranený v bitke pri Maratóne." Popov je veterán pretekov, od skromných desať kilometrov až po takzvané každodenné pretekárske preteky, keď sa športovci otáčajú okolo štadióna bez toho, aby zastavili 24 hodín. Podľa neho je beh vo všetkých ohľadoch užitočný. „Až teraz začali otvorene hovoriť, že srdce potrebuje pomoc,“ vysvetľuje, „že v našom tele máme viac ako 600 svalov a všetci sa tak či onak zúčastňujú na krvnom obehu. Ak je táto funkcia úplne naložená na jedno srdce, nebude trvať dlho. “ Podľa mojich námietok väčšina úmrtí na maratónskych vzdialenostiach je označovaná ako „zástava srdca“ (v anglickom jazyku - zástava srdca) - Popovove pomery: „Tí, ktorí už museli zomrieť, už s tým nemajú nič spoločné“.

Po vypočutí prejavov skúseného maratónca som sa rozhodol zúčastniť sa na maratóne všetkými prostriedkami. A na začiatok som sa zoznámil s oficiálnou stránkou New York Marathon. Bolo jasné, že postavenie maratónskeho bežca znamená splnenie množstva záväzkov. Napríklad, bežci by nemali so sebou privádzať psov a deti na štart, ako aj prijímať mobilné telefóny, fotoaparáty a prenosné videokamery. Pokiaľ ide o športovcov, ktorí žiadajú ceny, potom podľa predpisov nemôžu ani dovoliť banálny iPod. On bol ubezpečený tým, že napriek prísnosti pravidiel, celebrity všetkých pruhov spech zúčastniť sa na maratóne. V roku 1993 sa George W. Bush zúčastnil maratónu v Houstone (Texas) a ukázal mu slušný čas pre 47-ročného muža - 3 hodiny a 44 minút. Cyklista Lance Armstrong v roku 2006 bežal maratón v New Yorku za 2 hodiny a 59 minút. Katie Holmes, súčasná manželka herca Toma Cruise, o rok neskôr, rovnaký maratón bežal päť a pol hodiny. V marci 2009 v Londýne, Marathon v Londýne, vynikajúci šéfkuchár Gordon Ramsay a boyzone pop skupiny člen Ronan Keating: obaja skončil za tri a pol hodiny.

„Myslím si, že nie je nič nadprirodzené o behu 42 km 195 m,“ vysvetlil mi Michail Popov. - Ak chce niekto spustiť maratón, bude ho viesť aj v prípade, že nemá žiadny špeciálny tréning. Áno, bude trpieť, jeho kolená budú zranené, pretože svalový systém nie je pripravený na takéto preťaženia. Ale ak má človek cieľ, dosiahne ho za každú cenu. “

Rozlúčkový prejav hlavy Parsek klubu ma veľmi povzbudil. Faktom je, že nemám žiadny tréning, svalový systém je slabý. Existuje len túžba viesť maratón. A ak to nevyjde do New Yorku Marathon, sústredím sa na Atény, Šanghaj, Bejrút, Honolulu atď. Jedna vec je frustrujúca: v Rusku, s maratónmi, problémy sú stále. Moskovský Medzinárodný maratón mieru (MMMM), ktorý sa tradične koná nasledujúci víkend po Deň mesta, sa považuje za najväčšiu a najviac organizovanú akciu. Trasa vedie pozdĺž nábreží rieky Moskva a, ako je to napísané v tlačovej správe, „je k dispozícii každému bežeckému hráčovi, ktorý spochybňuje vzdialenosť a čas.“ Dátum nasledujúceho MMMM je 12. september 2010. Už v tejto dobe sa určite pripravujem.

NYC Marathon (New York, USA) - 1. novembra

Auckland Marathon (Auckland, USA) - 1. novembra

Atény Classic Marathon (Atény, Grécko) - 8. novembra

Bangalore Ultra (Bengaluru, India) - 15. novembra

Shanghai Marathon (Šanghaj, Čína) - 29. novembra

Maratón v Bejrúte (Bejrút, Libanon) - 5. decembra

California International Marathon (Sacramento, USA) - 6. decembra

Antarktický ľadový maratón (Punta Arenas, Chile) - 12. decembra

Honolulu Marathon (Honolulu, Hawaii) - 13. decembra

Tokyo Marathon (Tokio, Japonsko) - 28. februára 2010