Kĺbová gymnastika pre bábätko

Zábavné cvičenia artikulačnej gymnastiky, viac podobné hre, pomôžu predísť porušovaniu výslovnosti zvukov, korektnej reči a tiež eliminovať existujúce poruchy reči.

Jazyk a pery, hrtan, zuby, ďasná, mäkké a tvrdé podnebie sa aktívne podieľajú na tvorbe zvukov, ktoré vyslovujeme. Všetky tieto orgány v súhrne sú artikulačným aparátom, cvičenia artikulačnej gymnastiky sú zamerané na rozvoj a posilnenie svalov. Bude to účinné, ak sa pravidelne zúčastňujete s dieťaťom 3-4 krát denne počas 5 minút. Rovnako dôležité je vytvoriť v triede láskavú a uvoľnenú atmosféru. Najlepší spôsob, ako to dosiahnuť, je viesť výučbu vývoja reči vo forme zábavnej hry, emocionálne komentovať všetko, čo sa deje, takže strúhanka vo vás vidí partnera a nie prísneho učiteľa.

Pre deti od 1 roka do 2 rokov

Hra "Diskusia vtákov"

Cieľ: rozvoj aktívneho prejavu nezávislého používania reči v reči onomatopoeia co-co-co, ku-ku, quack-quack, ku-ka-re-ku, chik-chirp.

Budete potrebovať: hračky - kuracie, kohútik, kačicu a iné vtáky.

Pravidlá hry: pozvať dieťa hrať vtáky.

Vtáky sa stretli na mýtine a začali hovoriť. „Ko-ko-ko“, hovorí sliepka. "Kukučka! ku-ku! “kričí kukučka. "Quack-quack-quack!" „Ku-ka-re-ku!“ - kohútik sa naleje. „Chick-tweet,“ zašepká vrabce. Tak sme hovorili!

Povzbudzujte dieťa, aby opakovalo rozhovor vtákov. Počas vyslovovania zvukových napodobenín sa uistite, že ich dieťa vyslovilo pri jednom výdychu, keď sa počas vyslovovania nedostalo do vzduchu.

Podobne môžete držať hru "Na farme", počas ktorej požiadate dieťa, aby napodobňovalo domáce zvieratá, hovorí "wow-wow", "oink-ooze" atď.