Ako prežiť po dovolenke?

Nikto nemusí viac oddychovať ako človek, ktorý sa vrátil z dovolenky. Tento vtip sa už dávno stal zrejmou realitou. Prečo sa návrat do práce stáva často akútnym stresom? Čo je to nebezpečný rekreačný syndróm a ako sa mu vyhnúť?

August - september je obdobím hromadného návratu do pracovných dní. Ako prax ukazuje, z roka na rok sa čoraz viac ľudí stretáva s vážnym psychickým preťažením, začínajú pracovať po dlhom odpočinku v letných domoch a strediskách. Medzi praktickými psychológmi sa dokonca objavil stabilný termín - „rekreačný syndróm“.

Ako to rozpoznať? Jednoducho jednoduché. Týždeň po sviatkoch ešte neuplynul, ale vyzerá to, akoby sa okovy z poslednej štvrtiny storočia neodstránili: je tu starodávna únava a smútok, smútok v očiach, duša - blátivý koktail apatie, pesimizmu a neochoty obchodovať. Tieto príznaky sa objavujú postupne, asi za týždeň alebo dva po skončení dovolenky.

A tu si nervózny, mierne agresívny a pochmúrny, sediaci vo svojom pracovnom kresle a pri pohľade na svoju rodnú kanceláriu s nenávisťou. Každý kolega, ktorý nemá to šťastie, že sa ocitne vo vašom zornom poli, si sťažujete, že môžete nielen pracovať, ale aj spať (pretože sú zlomené biorytmy) a jesť (pretože žalúdok je naštvaný). A z požiadavky: „No, povedz mi, ako si si odpočinul?“, Ktorý počuješ 125. deň za deň, začne ťa rozrušovať nielen morálne, ale aj fyzicky ...

Známy obrázok? Ak áno, potom, rovnako ako ja, temperamentom, s najväčšou pravdepodobnosťou extrovertom - emocionálnou osobou, otvorenou, závislou od vonkajších okolností a názorov iných. Introverti zažívajú syndróm dovolenkárov trochu inak (aj keď nie menej tvrdo): odchádzajú do seba, spadajú do melanchólie a sleziny, stávajú sa depresívni a rozptýlení. Často majú tí a iní príznaky fyzickej indispozície, ako pri prechladnutí alebo chrípke: mierna horúčka, rinitída, boľavé kĺby, chronická únava a nedostatok spánku.

Primeraná otázka: je možné sa tomuto syndrómu vyhnúť? Alebo v najhoršom prípade minimalizujte jeho prejavy? Samozrejme môžete. Pokúsil som sa dať najrozumnejšie, podľa môjho názoru, radu.

Choďte na dovolenku s ľahkým srdcom

„Syndróm po ukončení liečby je často priamo spojený s emóciami, ktoré sme opustili v práci, odchodom na prázdniny,“ hovorí psychológ Moskvy, docent na Vyššej škole psychológie na Ústave psychológie Ruskej akadémie vied. - Ak ste cítili vážne preťaženie v posledných pracovných dňoch, potom psychika podvedome spojí návrat z dovolenky s napätím a negatívne. Vyskúšajte si deň alebo dva, než sa vydáte na dovolenku, aby ste sa úplne vyložili do práce - potom to bude oveľa jednoduchšie a príjemnejšie sa vrátiť do podnikania. “

Nenechajte sa ponáhľať späť!

Smrteľná chyba, že deväť z desiatich rekreantov je bleskový návrat do práce: včera, pred večerou, prešiel vlnami mora a dnes ráno sa vkročil do kancelárie. Takáto duševná preťaženosť žiadna myseľ nevydrží. Najlepšou možnosťou je vrátiť sa domov prvý, stretnúť sa s priateľmi a príbuznými, vyriešiť kufre, prechádzať sa po rodnom meste, a to až po jednom alebo dvoch dňoch do práce.

Piatok

Napodiv, ale toto je najprirodzenejší deň pre návrat. Zvyčajne na konci pracovného týždňa nie sú žiadne plány na zodpovedné stretnutia a konferencie a rutinná práca je výrazne nižšia. Takže môžete komunikovať s ľuďmi s pokojom v duši a tiež pokojne posúdiť sumu nazhromaždenú pre váš nedostatok vecí. Avšak, neberte si ich pozdĺžne, a odložiť až do pondelka.

Pozrite si video: 100 najhorších vecí, ktoré vám pokazia dovolenku (Marec 2020).