Čistiace techniky a studené pranayama

Liečba prechladnutia mliekom a medom je príjemná, ale neúčinná. Zbavte sa chladu a bolesť hrdla pomôže jednoduché dychové cvičenia a čistiace postupy - Shatkarma.

Odporúčam vám, aby ste vykonali Pranayamas a Shatkarmas, aby ste zabránili prechladnutiu každý deň v akomkoľvek vhodnom čase. Ak už máte nachladnutie, ale nie je teplo, urobte ich tak často, ako je to možné - to pomôže obnoviť skôr. Urobte to v dobre vetranej a teplej miestnosti bez prievanu.

Ak máte bolesť v krku, ujjay pranayama

Ak chcete zahriať hrdlo a urýchliť odstránenie hlienu, vykonajte ujjay pranayama. Už som opísal tieto a ďalšie užitočné techniky dýchania (Inna Vidgof: jóga dýchajúca proti stresu). Nie je zvyknutý na hrdlo. Potom skúste najprv dýchať plné jogínske dýchanie s otvorenými ústami, vydávať zvuk "a" s syčaním, a potom, mierne napätie hrdla, pokračovať na ujayi.

Na zvýšenie efektu možno techniku ​​ujaya kombinovať s tradičným dychom kapalabhati. Sedieť pohodlne, narovnať chrbát. Napnite hrdlo, zatiahnite hlas, a vydýchnite sa tichým dychom a rýchlymi ostrými výdychmi nosom, ťahaním pupka smerom k chrbtici. Utiahnutá glottis počas dýchania by mala vydávať slabé syčanie. Takže si zahrejete hrdlo a nosohltan, aktivujete krvný obeh a celkový metabolizmus, nabite telo dodatočnou energiou na boj proti chorobe.

Ak je nos naplnený - kapalabhati

Kapalabhati s ujjayi prvkom tiež pomôže zmierniť dýchanie a odstrániť hlien, len budete musieť dýchať cez jednu nosnú dierku. Urobte niekoľko sérií 30-50 dýchacích cyklov (inhalovať-výdych) pre každú nosnú dierku, zakrývajúc druhý prstom.

Technika nadi shodhana, ktorú som tiež opísal skôr, bude tiež schopná vyrovnať sa s duseným nosom. Okrem toho harmonizuje energetickú rovnováhu, čím posilňuje imunitný systém a urýchľuje zotavenie.

Hlavným čistiacim zariadením pre všetkých, ktorí nechcú ochorieť, je Jala Neti. Tu sa podrobne rozoberá. Keď ste zvládli klasickú verziu behu, skúste naliať roztok cez nos, striedať nosné dierky a nakloniť hlavu dozadu a pľuvať to cez ústa. Nefúkajte si nos príliš silno, inak môžu byť vaše uši pochované. Premytie odstraňuje prebytok hlienu a suchosť v nosohltane.

Na prevenciu prechladnutia - škrabka na jazyku

Všetky techniky, ktoré som opísal, sa môžu robiť denne, aby sa zabránilo prechladnutiu. Okrem toho, prax čistenia jazyka pomôže, aby sa chorý v offseason. Pravidelným odstraňovaním zubného povlaku z jazyka zabránite vniknutiu baktérií do tela. Kúpte si špeciálnu škrabku v lekárni alebo obchod s výrobkami pre jogu. Vyčistite jazyk od základne až po špičku. Opakujte postup niekoľkokrát, nezabudnite prepláchnuť škrabku medzi nimi.

Prax v oblasti zdravia!

Užitočné odkazy:

Videohovory "Dych jogy", "Jóga pre začiatočníkov" s Innou Vidgofovou a Viktorom Korolkovom, "Jóga pre začiatočníkov" s Innou Vidgofom a Raviom Kumarom vo fitness video knižnici klubu "LIVE!"