Electra Complex

Komplex Electra je v podstate analógom komplexu Oedipal, len v ženskom obraze. Vyznačuje sa sexuálnou príťažlivosťou dievčaťa voči otcovi a žiarlivosťou matky.

Electra komplex (Electra komplex) - koncept klasiky, v podstate identický. Zvyčajne sa vyjadruje v detskom psychologickom komplexe, v ktorom vo veku od troch do šiestich rokov, počas prvej etapy uvedomovania si svojej vlastnej sexuality u detí, dievčatá zažívajú náklonnosť k svojmu otcovi a pocit rivality so svojou matkou za jeho pozornosť.

Žiak dal názov komplexu, korelujúci podstatu fenoménu s dejom starogréckej mytológie o krásnej Electre, ktorá sa snažila pomstiť smrť svojho otca Agamemnona. Elektra podnecoval Orestesovho krvného brata, aby zavraždil svoju vlastnú matku Clytemnestru a jej milenca Egisfu, ktorý za účelom zachovania svojho spojenia zabil Electrovho otca.

Napriek tvrdohlavosti Freuda, ktorý veril, že v prípade chlapcov aj dievčat je vhodné používať len termín „komplex Oedipus“, komplex „Electra“ sa plne zapustil do moderných terapeutických slovníkov. Vďaka za to patrí Gustavovi Jungovi.

Pozrite si video: Daddy Issues Explained - Freud's PsychoSexual Developmental Stages (Február 2020).