Sedem nesprávnych pojmov o strate hmotnosti

"Nebudem chudnúť, ak sa nezastavím na večeru." "Ak prestane som fajčiť, hneď budem tlstý." "S vekom je nadváha nevyhnutná." To všetko nie je nič iné ako mýty.

Určite budem mať tuk, ak prestane fajčiť

Potom, čo sa zriekli cigariet, niektorí ľudia skutočne získajú extra libier. Ale bod nie je, že, ako sa bežne myslí, metabolizmus spomaľuje bez nikotínu. Nikotín, zdôrazňujú endokrinológov, ak urýchľuje metabolizmus ľudí, ktorí fajčia, veľmi málo. Hlavným dôvodom úplnosti bývalých fajčiarov je rušenie stresu, ktoré predtým bojovali s fajčením. Cigarety nahradiť sladkosti, údené mäso atď. Ako sa tomu vyhnúť? Tu sú niektoré tipy od ľudí, ktorí dokázali prestať fajčiť a nie sú lepší.

Nemôžem schudnúť kvôli problémom so štítnou žľazou

Znížená funkcia štítnej žľazy skutočne vyvoláva prírastok hmotnosti a môže komplikovať strata hmotnosti. Podľa zistení odborníkov však iba 1-2% populácie trpí metabolickými chorobami, napríklad problémami so štítnou žľazou. Vo väčšine prípadov nemôžeme schudnúť jednoducho preto, že sme sa prejedali. Prečítajte si viac v našom článku. "Pravda o nadmernej hmotnosti, chudnutí a metabolizme."

Nikdy nebudem schudnúť, ak budem jesť v noci

Odborníci z Cambridge Nutrition Center vykonali experiment: v prvej časti účastníci dobre jedli a jedli svetlo, v druhej strane naopak trochu jedli pri večeri a veľa pri večeri. Ukázalo sa, že neskorá plná večera nevyvoláva telo, aby odložil viac tuku. Čo je dôležité, nie je čas na jedlo, ale celkové množstvo jedla, ktoré budete jesť denne.

Tuk sa vytvára okamžite a pomaly opúšťa.

V skutočnosti je prírastok hmotnosti postupný a pomalý proces. Dokonca aj vtedy, keď ste prejedali celý deň s tučným mäsom a sladkosťami a druhý deň ráno sa zvýšila váha o 1-2 kg, je to prebytočná tekutina pretrvávajúca v tele. Ak sa dostanete do ruky a vrátite sa k zdravej výžive, tieto extra kilo sa vyparujú za pár dní (prečítajte si materiál: "Skutočný príbeh: Ako som stratil 15 libier!").

Bezlepkové potraviny sú určite lepšie.

"0% tuku", "bez tukov" - nezabudnite, že tieto nápisy na obale neznamenajú, že výrobok má málo kalórií. Aby sa zlepšila chuť takýchto výrobkov (pretože tuk je jedným z hlavných aromatických zložiek), výrobcovia často pridávajú viac cukru, arómy atď. Okrem toho sa nesmie vyhnúť tuku v strave - vôbec to telo potrebuje. To je veľmi škodlivé pre naše srdce a krvné cievy len trans tuky (je veľa z nich v rýchlom jedle). Nasýtené tuky najlepšie nahradia nenasýtené - z olivového, ľanového, sezamového oleja, avokáda, orechov a semien.

Ovocné šťavy - diétny výrobok

Čerstvo stiahnutá šťava je samozrejme užitočná, ale čerstvé ovocie je ešte výhodnejšie. Šťavy, najmä bez buničiny, obsahujú toľko cukru a kalórií ako sladká sóda. Po prvé, dramaticky sa zvyšujú a po krátkom čase znižujú hladinu cukru v krvi, čo spôsobuje pocit hladu. V priebehu rokov riskujete výskyt cukrovky a obezity, ak budete piť šťavy bez obmedzenia. Prečítajte si viac o tomto v našom článku. "Čerstvý džús je jed?", Buďte dvojnásobne opatrní pri výbere priemyselnej šťavy: jeho kvalita v našej krajine, bohužiaľ, nie je príliš vysoká. Najprijateľnejšou možnosťou je čerstvá šťava s buničinou, je bohatá na vlákninu a výrazne nezmení hladinu cukru v krvi.

Prírastok hmotnosti s vekom je nevyhnutný.

S vekom sa metabolizmus skutočne spomaľuje, ale nie o veľa: asi o 2% každých desať rokov po tom, čo sme zomreli 30 rokov (vedecká štúdia Univerzity Johns Hopkins). Ak veľmi málo znižujete stravovanie a najmenej 2-krát za týždeň počas 40 minút, nezostanete váha. Problémom je, že väčšina ľudí znižuje fyzickú aktivitu v priebehu rokov. Pokúste sa viac pohybovať každý deň, neprekračujte kalorický príjem (2000-2500 kcal pre mužov, 1800-2000 kcal pre ženy) a udržujete štíhlu postavu.