Sophrology

Relaxačná technika, ktorou športovci dobývajú zlato, obchodníci zvyšujú efektívnosť zamestnancov, lekári pomáhajú pacientom prispôsobiť sa po operáciách. Väčšina psychológov považuje sofológiu za najefektívnejší spôsob, ako zmierniť stres.

V šesťdesiatych rokoch minulého storočia španielsky psychiater Alfonso Caycedo (Alfonso Caycedo) vytvoril špeciálnu relaxačnú techniku, kombinujúcu prvky a niektoré druhy. On nazval jeho metódu "sophrology" (sophrology), z gréckeho fren - "myseľ", "vedomie" a logá - "veda".

V širšom zmysle je sophrology spôsob, ako pochopiť harmonický stav. V užšej - aplikovanej technike, ktorá pomáha odolať a prispôsobiť sa dobrej ceste. Hlavným nástrojom pre toto Kaysedo identifikoval telo, ale metóda zahŕňa nielen fyzické cvičenie, ale aj gymnastiku pre myseľ.

Pozoroval svojich pacientov a všimol si, že emócie vyvolávajú v tele reakciu. A obe negatívne skúsenosti (hnev, hnev, podráždenie, úzkosť) a pozitívne (radosť, tvorivé vzrušenie). Akákoľvek nálada sa odráža vo svaloch, kĺboch ​​a koži. Preto, vedec zdôvodnil, je tu aj spätná väzba: fyzická relaxácia prispieva k psychologickému.

Tri základné techniky sophrology: svalová relaxácia a pozitívna vizualizácia.

„Ľudia používajú dych len na prežitie,“ napísal Caicedo, „ale takmer nikto ho nepoužíva, aby žil lepšie. Naučte sa používať plný objem pľúc pri dýchaní a nie tretinu, ako to robí väčšina ľudí. A uvidíte, o koľko bude pre vás jednoduchšie vyrovnať sa so strachom, úzkosťou alebo úzkosťou. “

Emócie a stres priamo súvisia so svalovým tónom. Osoba, ktorá je schopná kontrolovať svalovú relaxáciu, sa môže považovať za pána svojich emócií. Schopnosť fyzickej relaxácie Caicedo považovala východiskový bod harmonizácie a venovala mu osobitnú pozornosť.

Najobľúbenejšia bola tretia technika - pozitívna vizualizácia. S ním môže človek pozitívnejšie vidieť svet, naladiť a uspieť. Princíp vizualizácie je jednoduchý: po prijatí pohodlného držania tela a uvoľnení tela by mal človek prezentovať budúce víťazstvo čo najpodrobnejším spôsobom, ktorého výsledkom je jeho cieľ. Čím podrobnejší a jasnejší bude obraz vo fantázii, tým rýchlejšie a ľahšie sa bude opakovať v skutočnosti, podľa sofológov.

"Pozitívny postoj je zvyk," povedal Caicedo. - Možno jeden z najužitočnejších. A ako každý iný zvyk, môže byť ľahko vyškolený. “

Pozitívna vizualizácia môže byť použitá v akejkoľvek sfére: pomáha pacientom zotaviť sa rýchlejšie, tehotné ženy - je ľahšie odložiť pôrod, kariéristov - naladiť sa na rýchly pokrok v záležitostiach, kompletný - schudnúť a lingvisti - skrátiť termín učenia sa cudzieho jazyka.

Známa technika pozitívnej vizualizácie a profesionálnych športovcov. Expert pracuje s takmer každým európskym tímom v Európe. Olympijské hry preto možno považovať nielen za súťaž sily a vytrvalosti, ale aj za rivalitu vizualizácií. Kto z atlétov lepšie naprogramoval svoje víťazstvo pred štartom - schytil ho v cieli.

Pozrite si video: Sophrology - An Introduction (August 2019).