Ako získať maximálne výhody z jabĺk

Odlupujte alebo jesť so šupkou? Gnaw k samotnému jadru alebo nechať viac buničiny? Vyberte zelené alebo červené ovocie? Stlačte džús alebo pečiete? Poradenstvo v oblasti výživy o týchto problémoch vám pomôže získať čo najviac z jabĺk.

6 tipov pre tých, ktorí chcú viac výhod z jabĺk

1. Jedzte Apple s kôrou

Ak je to ovocie z vašej alebo susednej chatovej chaty a zaručuje sa, že nebude spracovaná žiadnou chémiou. "Je to kôra jabĺk, ktorá obsahuje najväčšie množstvo vitamínov a antioxidantov," hovorí Marina Apletaeva, dietetik na klinike "Alumed". - Vrátane kvercetínu, ktorý má protizápalové a protiedémové účinky. "

Jedzte ovocie s kôrou, dostanete viac výhod z jabĺk, pretože obsahuje aj veľa látok s ťažkým názvom "triterpenoidy". Podľa výskumu na Cornellskej univerzite znižujú riziko rakoviny prsníka, pečene a čriev.

2. Kartáč ovocie v obchode

Práve sme povedali o výhodách jablkovej kôry a teraz vám odporúčame, aby ste ju vyhodili bez ľútosti. A to všetko preto, že plody sériovej výroby sú opakovane spracovávané chémiou. Po prvé, počas obdobia dozrievania, s drogami proti škodcom a chorobám. Potom - počas skladovania a prepravy - vosk, ktorý chráni ovocie pred hnilobou a parazity. Ak ste kúpili lesklé jablko vo všetkých ohľadoch: krásne, veľké, svetlé, bez jediného poškodenia a dokonca aj s lesklou pokožkou, nie len umyť, ale očistiť. Okrem toho vám lekári poradia pri umývaní noža pod kohútik.

3. Nepleťte jablko do jadra

Tu, ako na kôre, sa môžu hromadiť škodlivé látky: dusičnany a pesticídy, ak sa ovocie pestuje s ich použitím. Ale s vitamínmi a antioxidantmi, táto časť ovocia je nejako nie príliš bohatá, a nebudete mať žiadne zvláštne výhody z jablka. Áno, a jamy môžu jesť. A obsahujú látku, ktorá sa rozpadá v žalúdku na nebezpečnú kyselinu kyanovodíkovú. Jeho výška bude minimálna. A napriek tomu lekári poradia: neprehĺtajte viac ako 5-6 kostí denne.

4. Jedzte celý Apple

"Pri akejkoľvek liečbe, aj keby ste ju prerušili, časť vitamínu C sa stratila pri kontakte s kyslíkom," hovorí Marina Apletaeva. - A počas tepelného ošetrenia, askorbové zomierajú takmer úplne. Na druhej strane, pri pôsobení vysokých teplôt v jablkách sa zvyšuje množstvo pektínu, rozpustné vlákno, ktoré odstraňuje veľa látok nebezpečných pre človeka z tela. Až na ťažké kovy. "

Takže rozhodnete sa jesť surové ovocie, alebo povedzme, pošlite ho do rúry naplnenej medom a orechy, premýšľajte o tom, aké výhody z jablka by bolo dôležitejšie získať. Striedajte ich v ponuke, surové a pečené. Ale stlačením šťavy, majte na pamäti, že pri zbavení vášho tela a vitamínov, a značné množstvo vlákniny.

5. Vyberte zimné odrody

Oni sú bohatší na vitamíny, ako skoré. Logika je tu jednoduchá: čím dlhšie sa nalialo ovocie, šťava z jabĺk vytlačená, tým viac sa podarilo hromadiť užitočné látky. Je pravda, že ak sa tento čas aktívne oplodnili, kŕmili hnojivami, ktoré stimulovali rast plodov, potom boli aj škodlivé.

6. Striedajte jablká rôznych farieb v menu.

Pomôže to s nimi získať rôzne mikroelementy, pretože farba produktu je druhom značiek tých "nástrojov", ktoré obsahuje. Podľa odborníkov na výživu, rozdiel medzi jablkami rôznych farieb nie je taký veľký ako, povedzme, červená a žltá paprika alebo biele a čierne hrozno. Napriek tomu, červené jablká sú najsladšie, najsladšie a zriedkavé, ale spôsobujú alergie. Zelení sú bohatšie na železo a vitamín C.

A nakoniec, posledná a najdôležitejšia vec. Ak chcete získať čo najväčší úžitok z jabĺk: najlepšie ovocie - dospelé k plnej zrelosti a nedávno odtrhnuté.