Ako sa stať sebavedomým: 5 spôsobov, ktoré fungujú

Ako tínedžerka som snívala o tom, ako by s nástupom 21. storočia ľudstvo vymyslelo „pilulku dôvery“. A s jej pomocou určite prestanem byť plachý a plachý! Myslím si, že tisíce ďalších dievčat snívajú o tom, ako sa v sebe stanú sebaistejšími. V skutočnosti, viera v seba je skôr ako sval, ktorý môže byť vyvinutý tréningom. V knihe Sebadôvera, ktorú napísali novinári Katie Kay a Claire Shipmanová, som si všimol tie najefektívnejšie.

Pri hľadaní odpovede na otázku, ako sa stať sebadôvernejší, autori tejto knihy viedli celú štúdiu, rozhovory s prominentnými psychológmi, politikmi, športovcami a biológmi. Jeho výsledky boli veľmi nečakané! Navrhujem preskúmať hlavné zistenia Katie Kay a Claire Shipman.

1. Pamätajte, že sebadôvera je len čiastočne spôsobená génmi.

„Dôvera je dokonalá akcia, zrodená z mysle bez pochybností,“ veria autori. V niektorých z nás sa zdá, že táto vlastnosť je štandardne zabudovaná: vysvetľuje to prítomnosť určitej variácie génu SLC6A4 u človeka - je spojená s prenosom serotonínu, ktorý ovplyvňuje našu náladu a správanie (čím viac máme, tým pokojnejší a šťastnejší sme). Tento gén má tri odrody a len jeden z nich poskytuje najlepšie využitie serotonínu. „Vedci sa domnievajú, že ľudia s takouto variáciou génu sú prirodzene veselejší a v skutočnosti je to táto kvalita, ktorá je kľúčom k tomu, aby ste verili sami sebe,“ napíšte Katie Kay a Claire Shipman.

Ale nesťažujte sa na svoju genetiku, ktorá, ako si myslíte, vás robí plachými. Autori knihy považujú sebadôveru za zručnosť, ktorá sa vďaka plastickosti nášho mozgu môže rozvíjať v sebe (zvládnutím nového spôsobu myslenia) s akýmikoľvek počiatočnými genetickými údajmi.

2. Rozvíjajte všetky zložky sebavedomia

Medzi nich autori knihy zahŕňajú sebaúctu, optimizmus, sebadôveru a seba-účinnosť (viera v schopnosť človeka uspieť v zamýšľanom podnikaní). Analyzujte, či máte tieto vlastnosti a čo by ste mohli urobiť, aby ste ich vyvinuli (možno častejšie si odpúšťate chyby a nedostatky v práci alebo prestaňte pochybovať o tom, že sa s nejakou úlohou vyrovnáte). Snažte sa robiť malé kroky v tomto smere denne.

3. Naučte sa "rýchlo zlyhať".

Strach z chyby - možno jeden z hlavných "vrahov" dôvery. Preto Kay a Shipman navrhujú bojovať s ním metódou „zlyhania rýchlo“. „Toto je trendová obchodná stratégia,“ vysvetľujú autori knihy „Sebaistota“. - Pozostáva z nasledovných: zbierať niekoľko prototypov, rýchlo ich implementovať, pochopiť, ktorý z nich funguje a zvyšok zlikvidovať. Stratégia rýchleho zlyhania vám dáva možnosť zamerať sa na to, čo naozaj funguje. Krása rýchleho alebo skorého zlyhania je taká, že nemáte skoro čo stratiť, takže sa vám nepodarí bez povšimnutia bez trhlín.

Rýchle zlyhania, povedzme Kay a Shipman, nás učia byť viac pozorní na to, ako trávime svoj čas. Týmto spôsobom je užitočné si pamätať: v dlhodobom horizonte, nie najsilnejší prežiť, ale ten, kto sa lepšie prispôsobí.