Leonid Zaitsev: ako zachrániť zlomené srdce

Zlomené srdce - ako často sa s touto metaforou vysporiadať. Je zaujímavé, že v úradnej medicíne čoraz viac hovorí o zlomení srdcového syndrómu. Čo robiť, ak je vaše srdce zlomené?

Príčinou zlomeného srdca môže byť neopätovaná láska, nenaplnené nádeje a nesúhlas s vonkajším svetom alebo so sebou samým. Ak hovoríme o patológii "zlomeného srdcového syndrómu", potom podľa lekárov vývoj tohto ochorenia prispieva k hormonom stresu. Úroveň adrenalínu u týchto pacientov sa zvyšuje niekoľko desiatokkrát.

Zakladateľ teórie stresu, Hans Selye, tvrdil, že stres je odpoveď tela na akúkoľvek požiadavku. Už v dvadsiatych rokoch 20. storočia si Selye všimol, že sa vyskytlo množstvo podobných symptómov u ľudí, ktorí trpia rôznymi chorobami: porucha spánku, chuť do jedla, neochota robiť čokoľvek. Dovoľte mi povedať, že niečo podobné by malo byť známe ľuďom so zlomeným srdcom. Vedenie výskumu na zvieratách vedec zistil, že pod vplyvom rôznych škodlivých faktorov v tele sa vyskytujú rovnaké zmeny. Primárne ovplyvňujú nadobličkové žľazy, ktoré produkujú adrenalín a iné stresové hormóny, a tiež vedú k abnormalitám vo fungovaní srdca. Zaujímavé je, že jedným z týchto škodlivých faktorov bolo znehybnenie. Avšak nadmerná fyzická námaha spôsobovala menšie problémy. Takže človek, ktorý má "zlomené srdce", bude s najväčšou pravdepodobnosťou pomôcť pohybom a starostlivo vybranou fyzickou námahou.

Jedným z najbezpečnejších a najcitlivejších spôsobov neutralizácie účinkov stresových hormónov je cyklická práca so strednou intenzitou s pulzom 60-65% maximálnej srdcovej frekvencie (HR). Ak chcete vypočítať maximálnu srdcovú frekvenciu, musíte odpočítať svoj vek od 220 rokov. Pri zaťažení intenzívnejším a silnejším tréningom bohužiaľ nie je všetko jednoduché: s negramotným prístupom existuje vysoké riziko preťaženia srdca a jednoduchým spočítaním impulzu sa nedostanete. V knihe "Stres bez strachu" Selye napísal, že nič nepomôže v ťažkej situácii ako "liečivý stres rozptýlenia". Vhodné napríklad vášňou na tanec alebo športové hry (ako v skutočnosti akékoľvek iné hobby).

Štúdie premenlivosti srdcovej frekvencie ukazujú, že čím výraznejšie je spojenie medzi rytmom srdca a dýchaním, tým viac prostriedkov sa musí vyrovnať so stresom. V mnohých východných postupoch sa osobitná pozornosť venuje vytvoreniu spojenia dýchania so srdcovým rytmom. Údaje z mnohých experimentov potvrdzujú, že robenie jogy alebo qigongu môže zvýšiť potenciál vášho srdca a zlepšiť ho.

Nezabudnite len na to, aby ste sa potešili. Je zaujímavé, že vedci zlomeného srdcového syndrómu poznamenávajú, že to môže byť spôsobené obrovským smútkom, ako aj nerozumnou radosťou. Existujú však štúdie, ktoré potvrdzujú, že odmeraná radosť má vždy prospešný účinok na srdce, na rozdiel od smútku.

A napokon, ako povedal Hans Selye, je dôležité "zlepšiť seba a zabezpečiť si užitočnosť pri každej obrátke osudu".

Myslíte si, že zlomené srdce môže pomôcť, alebo ho len môže vyliečiť?

Užitočné odkazy:

Videozáznamy Pilates a Fit-Mix s Leonidom Zaitsevom nájdete vo videoknižnici "LIVE!" Fitness klubu.