Švédska masáž

Švédsko je nielen bufet, bufetová stena a švédska rodina. Celosvetovú populárnu masáž, ktorá sa doslova dostala do kostí, vymyslel švédsky básnik Per Heinrik Ling.

Zvyčajne si Ling myslel, že vôbec nie je o dobrom ľudstve, ale o jeho vlastnom. Po návrate z Európy do Číny, tradičnej pre bohatých mladých ľudí z 18. storočia, prišiel s reumatizmom. Ling sa rozhodol nechodiť k lekárom a spomenul si na techniky akupresúry, ktoré sa naučil od východných liečiteľov, ako aj špeciálnu gymnastiku pre šermiarov - dokonale zvládol meč. Okrem toho, aby sa zbavil napätia vo svaloch, vytiahol sa a zavesil na drevený trám (ktorý mimochodom slúžil ako prototyp švédskej steny). Tento kokteil východných a západných metód Lingovi umožnil čoskoro vstúpiť na nohy a rozhodol sa začať vážne rozvíjať svoj vlastný systém. Po štúdiu anatómie na Švédskej kráľovskej akadémii vied, v roku 1813, Ling založil Kráľovský inštitút masáže a nápravnej gymnastiky, ktorý dodnes existuje dodnes. Trvalo Ling 12 rokov patentovať jeho techniku: svojim súčasníkom, zdalo sa príliš extravagantné.

Švédska masážna technika

Ling tvrdil, že správna masáž môže zázraky: urýchliť pooperačnú rehabilitáciu, liečiť patológie vnútorných orgánov a zotaviť sa z vážnych zranení. Na to použil štyri základné techniky, ktoré neskôr opísal vo svojej knihe Príručka o masáži a terapeutickej gymnastike. Je to oduševnenie - hladenie striedavým tlakom, friktionér - intenzívne trenie palcami, petržlen - stláčanie svalov a tapotement - úder do kože, obnovenie nervovej regulácie. Ling si tieto techniky požičal z klasickej masáže. Rozdiel je v tom, že majster robí pohyby od stredu k okraju, napríklad spodná časť chrbta je hnetená z chrbtice do strán. Bežným spôsobom (z periférie do stredu) sa masírujú len ruky a nohy. Táto technika sa stala základom švédskej masáže.

V polovici 20. storočia sa ruský lekár Izrael Zabludovský začal zaujímať o švédsku masáž a pridával k nej prvky klasickej a určoval smer masážnych pohybov - lymfatickým tokom. Zabludovský vo svojom manuáli o masáži napísal: „Švédska masáž nie je čisto mechanická masáž, ale ide o mentálnu, diagnostickú masáž, kde prsty slúžia ako masážne oči. Detekujú patologické zmeny v tkanivách a v procese liečby neustále kontrolujú výsledný efekt a konečne určujú okamih na zastavenie masáže na jednom mieste a presun na iné miesto. “

V praxi to znamená, že majster veľmi pomaly, opatrne sonduje a rozťahuje akékoľvek zhutnenie v tkanivách a spastických svaloch. Kdekoľvek je to možné, končeky prstov tlačia mäkké tkanivá až k samotnej kosti - pohyby sú hladké, a preto necítite bolesť, ale hlbokú relaxáciu.

Švédska masáž je považovaná za vynikajúci prostriedok proti stresu a depresii. Mimochodom, masáž terapeutov verí, že sedenie nebolo úspešné, ak klient nespal aspoň 15-20 minút za pol až dve hodiny. Švédsku masáž je lepšie urobiť kurz - 10-15 sedení s intervalom tri až štyri dni. Pomáha veľa pri svalových výronoch, migrénach a artritíde. Kontraindikácie - tromboflebitída, akútne infekcie, zlomeniny a ťažké modriny, exacerbácia chronických ochorení, hernie chrbtice a vysoký krvný tlak.

- Akupresúra pre bolesti hlavy

- Akupresúra proti bolesti zubov

- Akupresúra proti stresu

- Vlastná masáž chodidiel

- Vlastná masáž proti stresu a bolesti