Imunita

Každý vie, že je potrebné posilniť imunitu, ale len málo ľudí vie, ako to urobiť správne. Čo sú drogy, ktoré „posilňujú obranyschopnosť tela“, sú prospešné, alebo nie, a existuje pre ne alternatíva?

Imunita je schopnosť tela brániť sa proti infekciám a cudzím látkam. Predtým imunity pomáhal človek prežiť, ale v poslednej dobe sa stále viac obracia od obrancu k agresorovi a je príčinou alergií, autoimunitných reakcií a iných imunitných porúch. Aby ste sa tomu vyhli, musíte poznať niekoľko jednoduchých pravd.

V evolučnom zmysle je imunitný systém relatívne mladý: objavuje sa v rybách chrupavky a je plne zastúpený iba u teplokrvných vtákov, zvierat a ľudí. Bez imunitného systému by sotva prežili na našej planéte, zamorenej mikróbmi a parazitmi. Faktom je, že primitívne organizmy berú množstvo: rýchlo sa množia a rýchlo sa vyvíjajú, ich potomstvo je nevyčísliteľné, čo zjavne dáva vážny náskok v boji o prežitie. Preto, viac organizované tvory, ktoré sú oveľa pomalšie, museli získať vnútorný obranný systém, schopný v pravý okamih rýchlo odpudzovať infekcie a iné cudzie prostriedky.

Imunitný systém je jedným z najzložitejších v tele: zahŕňa desiatky typov buniek a stovky typov aktívnych molekúl. Ak do nej vstúpi cudzia látka, vírus alebo mikrób, kaskádové reakcie. Bunky imunitného systému, "naostrené" na zničenie konkrétnej infekcie, sa môžu v čase vstupu do tela rýchlo množiť. Mechanizmy a logika imunitnej reakcie sú extrémne zložité a nie sú úplne pochopené. V prvej aproximácii možno rozlišovať dva typy imunity: nešpecifické a špecifické. Nešpecifická odolnosť organizmu je najprimitívnejším prostriedkom ochrany. Napríklad ľudská imunita voči chorobám zvierat a rastlín: ľudia reagujú na triesky, ale nie sú ovplyvnení vírusom mozaiky, ktorý tabak trpí.

Špecifická imunita - to sú reakcie, ktoré sa vyskytujú ako odpoveď na požitie špecifických látok. Je zložitejšia a presnejšia nešpecifická a hrá hlavnú úlohu v boji proti vírusom a baktériám. Špecifická imunita môže byť prirodzená, to znamená vrodená alebo získaná po kolízii s infekčnými agensmi alebo umelými, to znamená výsledkom očkovania alebo imunizácie - podávania sérových protilátok.

Niektoré infekcie, ako napríklad ovčie kiahne, spôsobujú trvalú imunitu pre život. Iní vyžadujú neustálu imunizáciu. Preto sa každý rok odporúča očkovanie proti chrípke.

Vo všeobecnosti sa v diskusii o probléme očkovania v posledných desaťročiach porušilo mnoho kópií. Je v nich nejaká škoda? Čo je nebezpečnejšie: vystaviť dieťa riziku infekcie alebo preťažiť jeho telo ďalšími vakcínami? Medzitým táto téma prestala byť predmetom sporov medzi vážnymi lekármi: existuje medzinárodná norma, harmonogram nevyhnutných a bezpečných očkovaní, ktorých odmietnutie je neodôvodneným rizikom. Všetky ostatné očkovania by sa mali vykonávať len pred cestou do rizikových oblastí.

Imunitný systém je tak komplexne štruktúrovaný, že bezohľadný zásah do jeho práce je plný najzávažnejších následkov, ako sú alergie alebo autoimunitné reakcie. Posilnenie imunity je preto nejednoznačnou témou. Predovšetkým aj prirodzené imunostimulanty a imunomodulátory majú kontraindikácie a vedľajšie účinky a lekár ich musí predpisovať. To neznamená, že nemôžeme zvýšiť ochranu nášho vlastného tela. Chválený jogurt - nie najúčinnejší spôsob. Zdá sa, že veda doteraz nedokázala prísť s niečím tak účinným a bezpečným ako staré dobré sprchy, kúpanie v ľadovej vode a iné formy kalenia. Aby sme sa však nepoškodili, mali by sme byť múdro a bez fanatizmu temperovaní.

Pozri tiež: elegantne jogu, imunitu posilňujúcu drogu, poškodenie tela

Pozrite si video: 7. díl: Jak funguje naše imunita (Marec 2020).