Aké pilatesové lekcie máte radi?

Joseph Pilates začal rozvíjať svoj komplex na začiatku 20. storočia. Odvtedy je jeho metóda populárna v mnohých krajinách sveta a stala sa základom pre tucet hybných sád. Aquapilates, yogaláty, piloxing - aký je rozdiel medzi všetkými týmito pilates triedami a ktoré sú pre vás to pravé? Vysvetľujeme.

Prečo by ste si mali vybrať triedy pilates?

Pilates triedy sú dobrý spôsob, ako udržať fit a starať sa o zdravie chrbtice (prečo - môžete zistiť tu). Ale to samozrejme nie je jediná výhoda metódy. "Jednou z jeho hlavných rozdielov od iných tréningov je koordinované posilnenie vnútorných a povrchných svalov tela," hovorí Victoria Lill, majster trénera Medzinárodnej školy "Michael King Pilates", koordinátor vzdelávacích programov v laboratóriu FitLab Fitness Laboratory. - Okrem toho triedy pilates vyžadujú kontinuitu v práci, čo vám umožní súčasne posilniť a natiahnuť svaly. Výsledkom je silné tónované telo s výraznými svalmi, ale bez zbytočného objemu, ako napríklad silový tréning. "

Typy pilates

Existuje niekoľko odrôd tohto smeru, ktoré možno rozdeliť do dvoch skupín: tradičné (vytvorený Josephom Pilatesom) a moderný (všetky druhy hybridy na kondíciu). Každý z nich je vhodný pre tých, ktorí sa už snažili robiť Pilates a pre začiatočníkov. "V každej kategórii Pilates existujú základné cvičenia, ktoré väčšinou odporúčame začiatočníkom, aby sa mohli oboznámiť s hlavnými princípmi tréningu, cítiť prácu svalov centra," hovorí Victoria Lillová.

Ciele tradičných a moderných trendov sú často podobné: pravidelné cvičenie zlepšuje držanie tela, posilňuje svalový systém, pomáha znižovať svalovú nerovnováhu (vyvolanú napríklad skoliózou) a stáva sa štíhlejším. "Ale nemali by ste dúfať, že pilates dvakrát do týždňa vám ušetrí 20 kilogramov," spomína Victoria Lill. - V tomto procese zohráva hlavnú úlohu vyvážená strava. Ak počas liečby Pilates opravíte výživu a pridáte pravidelné kardiovaskulárne cvičenia (s pulzom v zóne spaľovania tukov), môžete znateľne schudnúť. V iných prípadoch zázrak nestojí za čakanie. "

K tradičných druhov Pilates zahŕňajú:

* Práca na podložke (alebo Pilates Matwork). Je rozdelená na dva ďalšie poddruhy:

- výcvik s vlastnou hmotnosťou, pre ktoré samozrejme nepotrebujete nič iné ako koberec. Cviky v tejto kategórii nemajú axiálne zaťaženie a sú zamerané hlavne na posilnenie vnútorných a povrchových svalov brucha a chrbta (preto sa často odporúčajú tým, ktorí majú problémy s chrbticou).

Vyberte tieto triedy, ak: máte radi tiché cvičenia, chcete trénovať nielen vo fitness centre, ale aj doma, vašim cieľom je zlepšiť zdravie chrbtice a držanie tela.

- Školenie s malým vybavením (veľký a malý gulička, izotonický krúžok, tvrdý valec), ktorý pomáha skomplikovať alebo zjednodušiť tradičné cvičenia, vybrať požadovanú úpravu alebo jednoducho lepšie porozumieť významu tohto alebo toho, že Pilates cvičenie.

Vyberte tieto triedy, ak: Už máte skúsenosti s pilates, chcete trénovať doma alebo vo fitness centre, hlavným cieľom je posilnenie a rozťahovanie svalov koordinovaným spôsobom a tiež rozvoj pružnej pružnosti.

* Práca na simulátoroch, pre ktoré sa používa špeciálne vybavenie - reformátor, "Cadillac", korektor chrbtice atď. Ich hlavným rozdielom od ostatných fitness jednotiek je multifunkčnosť a absencia axiálneho zaťaženia. Takéto cvičenia vám umožňujú používať vnútorné a povrchové svaly, rozvíjať silu, flexibilitu, pohyblivosť kĺbov, zbaviť sa bolesti chrbta.

Vyberte tieto triedy, ak: už je známy metódou Pilates a je pripravený pracovať v štúdiu. "Okrem skutočnosti, že je ťažké umiestniť simulátory pilates do bežného bytu, je tu ďalší problém: nie je možné zvládnuť ich správne používanie bez odbornej pomoci," hovorí Victoria Lill.

Moderné druhy Pilates zvážte:

* Aquapilates - Pilates triedy vo vode. Ich hlavná výhoda je takmer rovnaká ako u aqua aerobiku: cvičenie vo vode pomáha stráviť viac kalórií ako na zemi.

Vyberte tieto triedy, ak: Ak chcete pracovať vo fitness centre, ako napríklad vodné tréningy, máte bolesti chrbta, zvládli ste základné princípy Pilates "na zemi".

* Jogaláty - Hybrid jóga a pilates, ktorý kombinuje dynamiku pradávnej praxe a práce hlbokých svalov.

Vyberte tieto triedy, ak: Už ste oboznámení s jógiou a Pilates a jednoducho chcete vyskúšať niečo nové a rovnako účinné.

* Kardiolati - Pilates v kardiologickom režime. "V týchto lekciách sa klasické cvičenia Pilates vykonávajú vysokým tempom. Oni sú často umiestnené ako cvičenie pre chudnutie, "- hovorí Victoria Lill. Vyberte tieto triedy, ak: chcete sa zbaviť nadváhy a nie ste pripravení ísť do klasickej telocvične (nezabudnite na opravu výživy), máte radi energetické cvičenia.

* Piloxing - mix Pilates a kickboxing. Triedy sú držané vysokým tempom, veľa cvičení sa vykonáva v bojovom postoji (čo si vyžaduje stálu prácu stredových svalov).

Vyberte tieto triedy, ak: máte radi energetické triedy, ste pripravení na vysokú záťaž, chcete študovať doma alebo vo fitness centre, nemáte žiadne problémy so svojimi kĺbmi.

Môžem kombinovať kurzy pilates s inými tréningmi?

Samozrejme, ak budete dodržiavať jednoduché pravidlá.

Pravidelnosť. "Ak máte vo svojom rozvrhu vysoko intenzívne cvičenie, urobte Pilates nie viac ako dvakrát týždenne," hovorí Victoria Lill. - V iných prípadoch môžete túto sumu zvýšiť na 3-4 za týždeň. "

* Konzistencia. "Pilates triedy by mali byť prednostne navštevované pred akýmkoľvek iným cvičením (najmä high-intenzity), a nie po. Inak, v triede Pilates nebudete môcť dosiahnuť svalovú rovnováhu a správne aktivovať vnútorné svaly, "vysvetľuje Victoria Lill. Odborníci tiež neodporúčajú kombinovať Pilates a skákanie zaťaženia: ten druhý bude negovať všetky vaše snahy v triede Pilates.

* Kontraindikácie. Pilates sa neodporúča v prípade akútnych zápalov a infekcií. "Tiež by ste nemali prísť do triedy, ak máte bolesť chrbta, ktorej diagnóza ešte neviete. Tréner nie je stále lekár, nemôže vizuálne identifikovať koreň vášho problému a ponúknuť riešenie bez lekárskej prehliadky, "hovorí Victoria Lill.