Lezecká trať: čo potrebujú noví návštevníci vedieť

Lezenie na zvislých stenách, ako je Spiderman, je zručnosť, ktorá je k dispozícii nielen hrdinom komiksu. Môžete sa to naučiť v horolezeckej posilňovni a zároveň rozvíjať agilitu, flexibilitu a zbaviť sa strachu z výšok. Kde začať? Lezecký tréner odpovedá na najčastejšie otázky začiatočníkov.

Ako vyzerá lezecká stena?

Lezecká stena - vnútorný alebo vonkajší lezecký priestor. Skála je imitovaná vysokou múrom (svetový rekord je 37 m, ale zvyčajne sa pohybuje od 5 do 15 metrov) s háčikmi. Steny sú hladké a sú nerovnomerné, s odkvapmi a priehlbinami. Okrem toho sa často v ich konštrukčných oblastiach poskytujú záporné uhly sklonu. Každá stena má vlastnú úroveň obtiažnosti. Podľa neho ľudia, poistení špeciálnym systémom lán, stúpajú rôznymi smermi a rôznymi rýchlosťami.

V akom veku je lepšie začať triedy? Potrebujem špeciálne školenie?

Aby ste sa mohli zapojiť do lezeckej steny, nie je potrebné špeciálne školenie. Nezáleží ani na veku: podľa trénera lezeckej školy Scala City, Dmitrija Tarasenkova, sú vo svojej škole ľudia, ktorí majú viac ako 50 rokov. Tréning pre všetkých začiatočníkov je iný, ale tréner alebo inštruktor pristupuje k výcviku individuálne. Špeciálne poistenie a rohože na podlahe pomôžu vyhnúť sa zraneniam.

Ako vzniká vzdelávací program?

Ak chcete pochopiť, či ste pripravení ísť horolezectvo vážne, mali by ste sa najprv pokúsiť. V kluboch je zvyčajne skúšobné stúpanie (2-3 krát): osoba, ktorá prišla prvýkrát, sa pokúša vyliezť na jednoduchú stenu a inštruktor alebo tréner ju poistí a kontroluje. Páčilo sa - štartové triedy.

Prvá etapa je venovaná práci na technike: ako správne uchopiť výčnelky, ako dať nohy, ako relaxovať na stene. Základy lezenia, podľa Dmitryho, sa dajú naučiť za mesiac tried.

V druhej fáze, ktorá trvá 2-4 mesiace, študenti ovládajú nové pohyby a stúpajú na zložitejšie steny. Napríklad na stenách so záporným uhlom sklonu alebo na stenách s menšou veľkosťou a menej často umiestnenými hákmi.

V tretej etape začína naozaj seriózny tréning výstavbou individuálneho plánu a množstvom práce na všeobecnom fyzickom a špeciálnom tréningu. Môžete sa zapojiť do boulderingu, teda do búrky krátkych (4-5 metrov), ale veľmi náročných tratí. V popularite s ním súperenie horolezectvo obtiažnosť, ktorá má niekoľko odrôd. Napríklad, onsight - v tomto prípade musí byť trasa prekonaná pri prvom pokuse až po vizuálnej kontrole. Alebo dodatočne, keď je trasa predtým naučená v kusoch. Na rozdiel od rýchlostného šplhania tu nezáleží na čase, ktorý je potrebný na cestu po trase, je to len vzdialenosť, ktorá sa pohybuje od začiatku do najvzdialenejšieho kľúča, na ktorom záleží.

Musím priniesť partnera?

Je potrebné šplhať partnera - poistiť sa. Ak horolezec spadne zo steny, uchová ho lano, ktoré držiak fixuje pomocou špeciálneho zariadenia. Treba to tiež naučiť. Takže, samozrejme, je lepšie prísť do práce s priateľom alebo priateľkou. Ale ak partner nebol nájdený, nezáleží na tom. Po prvé, tréner alebo inštruktor pomôže. Potom môže byť kamarát nájdený v klube.

Aké vybavenie potrebujete na školenie?

Ak ste sa ešte nerozhodli ísť so skalným lezením vážne, vezmite si vybavenie do pokladne. Je v každej lezeckej posilňovni. Pre triedy je potrebné bezpečnostné páskovanie - podobné konštrukcii šortiek. Budete tiež potrebovať "skalniki" - špeciálne topánky s gumovou podrážkou ohnutou k špičke (vyberte si veľkosť tak, aby boli prsty v nich ohnuté). K triedam musíte prísť do športového oblečenia, nie do obmedzujúcich pohybov. Dlhé vlasy čistia chvost.

Budem schopný vystúpiť na skutočný kameň?

V určitom okamihu áno. Tréneri väčšiny klubov a horolezeckých škôl vezmú svojich študentov na skutočné útesy. Napríklad Dmitry a jeho študenti už cestovali do nórskeho Lafonteni, do skalnatej púšte Wadi Rum, ktorá sa nazýva Mekka jordánskeho horolezectva, do Thajska, Španielska, Turecka, Grécka, Vietnamu ... Vladimir, Rostov, Kirov, na Kryme a na Slovensku, v Chorvátsku a na Kaukaze - môžete pokračovať dlhú dobu. V každom prípade môžete nájsť zložitejšie a jednoduchšie skladby: musíte sa poradiť s trénerom a dôverovať jeho odporúčaniam.

Čo dávajú hodiny na lezeckej stene?

Lezecké cvičenia posilňujú telo, rozvíjajú svalovú silu, vytrvalosť a pružnosť. Dať pomerne vážne fyzické námahe, tieto cvičenia pomáhajú schudnúť a udržať fit v budúcnosti. Prvá práca svaly rúk, bicepsy a predlaktia. Nohy tiež rozvíjať - stehná a najmä gastrocnemius svaly. Keď sa po tréningu vyšplhate na steny s olovom, svaly brušnej dutiny a chrbta budú napätejšie.

Ďalší efekt zamestnanosti - boj so strachom z výšok. Podľa Dmitrija Tarasenkova, aj keď túto fóbiu nemožno úplne prekonať, ľudia sa naučia, ako ju zvládnuť, čo znamená, že sa rozpoznávajú hlbšie a začínajú lepšie kontrolovať svoje emócie. Okrem toho, lezenie je mimoriadne vzrušujúci zážitok: dobytie steny dáva silný adrenalínový zhon. Navyše, rozvíjanie strategického myslenia: lezenie po skale, musíte spočítať ich akcie niekoľko krokov vpred.

Aké sú kontraindikácie pre cvičenie v horolezeckej telocvični?

Existuje niekoľko kontraindikácií: závažné problémy s chrbticou alebo kĺbmi, epilepsia. A alergický na prášok magnézie (oxid horečnatý), ktorý horolezec pokropí dlane tak, aby sa neposunuli na rímsy.