Umelé dýchanie pre figuríny je zrušené

Teraz môžeme zachrániť človeka, ktorý má srdcové zlyhanie, aj keď opovrhujeme alebo nevieme ako umelo dýchať. Ihneď dve nové štúdie ukázali: stačí len nepriama masáž srdca.

Umelé dýchanie je najstaršou liečebnou metódou resuscitácie s nehmatateľným pulzom. Tam je, že výraz "dýchať život" v Starom zákone časy mali doslovný význam (vziať aspoň oživenie chlapca proroka Eliáša). Západní lekári sa v roku 2010 rozhodli experimentálne otestovať, ako sa táto metóda ospravedlňuje.

„Chápem, prečo bola táto štúdia vykonaná. V tej istej Amerike sa mnohí ľudia boja znechutiť ústami z úst, “vysvetlil Stanislav Manerov, riaditeľ Moskovskej prvej pomoci.

Úprimne rozumiem tým, o ktorých hovorí Stas. Nemusel som zachrániť muža, ktorý mal srdcové zlyhanie, ale včas som sa to naučil.

Ak je teraz možné zvládnuť techniky prvej pomoci počas víkendu na čistých zmyslových robotoch - figurínach, potom ako študent sme na seba dýchali ústa do úst. Pamäť nezachovala techniku ​​týchto manipulácií, ale stále si pamätám akútny pocit nešikovnosti a znechutenia.

Ľudský život je nepochybne dôležitejší ako rozpaky. Ale nie som si istý, či mám dosť sebakontroly, aby som mohol urobiť umelé dýchanie, napríklad pre bezdomovca, ktorý sa zrúti na chodníku pred mojimi očami. Máte dosť? „Iba každá tretia obeť dostane pomoc okoloidúcich,“ hovorí jeden z autorov štúdie Thomas Rea, riaditeľ zdravotníckych programov pre King County Rescue Services, Washington.

Na preukázanie, že umelé dýchanie nie je potrebné, Thomas Rea vytvoril jednoduchý experiment. Polovica volajúcich v záchranných službách v Londýne, Washingtone a Štokholme, jeho vedecká skupina, odporučila, aby pacienti, ktorí necítili pulz, iba nepriamu masáž srdca, urobili druhú polovicu - tú istú masáž, spolu s umelým dýchaním z úst do úst. Výsledky boli vyhodnotené podľa zdravotného stavu obetí po 30 dňoch (v prvej štúdii) a podľa celkového stavu a neurologických príznakov v čase prepustenia z nemocnice (v druhej štúdii). Celkovo bolo študovaných viac ako 3 000 prípadov, výsledky boli publikované v autoritatívnom vydaní The New England Journal of Medicine.

V druhej štúdii prežilo 12,5% obetí, ktoré dostali len nepriamu masáž srdca a 11% tých, ktorí dostali masáž srdca. V tomto prípade bol priaznivý neurologický stav v 14% preživších v prvej skupine av 11% v druhom. Ďalšia štúdia poskytla podobné výsledky: 8,7% tých, ktorí prežili v mesiaci tých, ktorí dostali len srdcovú masáž, oproti 7% tých, ktorí dostali nepriamu masáž a umelé dýchanie.

V skutočnosti sa ukazuje, že umelé dýchanie neprospieva. Vedci vysvetľujú tieto výsledky nasledovne: osoba poskytujúca prvú pomoc nie je rozptyľovaná a môže neustále vykonávať nepriamu masáž srdca s frekvenciou 100-krát za minútu. Zároveň by sa malo chápať, že nielen ľudia, ktorí absolvovali kurzy prvej pomoci, ale aj lekári s vyšším zdravotným vzdelaním často nemôžu byť schopní robiť dýchanie z úst do úst. „Dokonca aj pre mňa je to ťažké vykonávať jednoducho preto, že pravidelne nevykonávam umelé dýchanie,“ povedal Dr. Thomas Rea v telefonickom rozhovore.

„Kompresia hrudníka je ľahšie zvládnuteľná a má sa to robiť a mala by sa považovať za preferovanú metódu kardiopulmonálnej resuscitácie pri zástave srdca,“ uzatvára Leaf Svensson zo Štokholmského centra prvej pomoci, jeden z autorov štúdie.

Existuje názor, že úspech spásy závisí vo väčšej miere od toho, kto ho vedie a nie ako. „V Amerike sa často odporúča, aby ste jednoducho vykonali nepriamu masáž srdca,“ povedal mi Stas Manerov. - V liste Európskej rady pre resuscitáciu z roku 2007 sa uvádza, že pľúcna resuscitácia bez ventilácie by sa mala vykonávať spolu so srdcovou masážou. Čo sa týka týchto štúdií, je dôležité pochopiť, aké osoby vykonávali záchranné činnosti. Ak je pomoc poskytovaná osobami vyškolenými odborníkmi, výsledky sú oveľa lepšie. Ak sme na telefóne, odporúčame neskúsenú osobu, aby vykonala kardiopulmonálnu resuscitáciu, a potom ho nechajte nechať bez umelého dýchania. Inak to bude zmätené, rozptýlené a v kritickej situácii, keď srdce nefunguje, môže mať každá chyba fatálne následky. Ak je to skúsený, vyškolený človek, potom ho nechajte dych, je to správnejšie a efektívnejšie. “

Myslím si, že v každom prípade je zmysluplné stráviť víkend na, naučiť sa robiť a nepriamu masáž srdca a umelé dýchanie a ďalšie život zachraňujúce manipulácie. Kto vie čo?