Opálenie

Ochranná reakcia tela na slnečné žiarenie V malých množstvách je toto žiarenie užitočné: je nevyhnutné pre syntézu vitamínu D a metabolizmu vápnika, stimuluje syntézu serotonínu (hormón šťastia) a slúži ako vynikajúci antidepresívum. Vo veľkých dávkach je však ultrafialové svetlo veľmi nebezpečné.

Slnko vyžaruje svetlo v širokom spektre vĺn. Ide o ultrafialové lúče (UVC, UVB, UVA), viditeľné svetlo a tiež infračervené žiarenie, to znamená teplo.

UVC lúče s najkratšou vlnovou dĺžkou majú najviac energie. Sú smrteľné pre ľudí, ale našťastie nepreniknú ozónovou vrstvou. UVB a UVA lúče ľahko prekonajú ochranu ozónu a dosahujú povrch zeme. UVB lúče pôsobia na úrovni epidermy - je to z nich, že koža stmavne a sú popáleniny.

UVA lúče prenikajú do hlbších vrstiev kože, poškodzujú DNA a redukujú syntézu, ničia kolagénové a elastínové vlákna, zlepšujú kožné reakcie (fototoxicitu a fotoalergiu), zhoršujú nepriaznivé účinky lúčov B. Kedysi to bolo, že UVA lúče boli menej škodlivé ako UVB, ale Dnes je známe, že ich účinky na DNA môžu viesť k rakovine kože. Prefíkanosť UVA lúčov spočíva v tom, že nespôsobujú začervenanie kože. Prechádzajúc mrakmi a sklom, nepostrehnuteľne zasiahnu aj počas zamračených dní alebo v interiéri. Poškodenie spôsobené UVA žiarením sa môže objaviť až o niekoľko rokov neskôr, keď sa mutované bunky začnú množiť, čo vedie k vzniku melanómu - rakoviny kože. Štúdie austrálskych vedcov ukázali, že dve tretiny prípadov rakoviny sú priamo spojené s vystavením ultrafialovému žiareniu.

UVB lúče tiež poškodzujú DNA, ale ich účinky na kolagén sú omnoho slabšie ako účinky UVA lúčov.

Slnečné žiarenie je nielen nebezpečné. Ultrafialové žiarenie zabíja biele krvinky - bunky imunitného systému. Preto, často v prvých dňoch na dovolenke, človek ochorie, alebo jednoducho cíti slabý, mylne to zapisuje pre takzvanú aklimatizáciu.

Nadmerná expozícia je jednou z príčin starnutia pokožky. Pod vplyvom ultrafialového žiarenia je epidermis vyčerpaná, jej stratum corneum zhrubne, zmení kolagénové a elastínové vlákna, ktoré sú zodpovedné za pružnosť a tón pleti, objavia sa pigmentové škvrny - to všetko naznačuje foto-starnutie, štrukturálnu zmenu kože pri pôsobení slnečného svetla. Úpal (akútny erytém) je obzvlášť nebezpečný pre vzhľad a stav pokožky.

Aby sa nejako znížilo poškodenie spôsobené vystavením UV žiareniu, telo spúšťa mechanizmus na produkciu melanínu, hnedastého pigmentu, ktorý je prirodzeným opaľovacím krémom tela. Tmavenie pokožky pred prebytkom melanínu je opálené. Schopnosť organizmu syntetizovať melanín je odlišná pre rôznych ľudí: napríklad tmavovlasí tmavovlasí ľudia zvyčajne tancujú ľahko a takmer nehoria a bieločervené ryšavky, naopak, horia, ak sa ocitnete len na slnku a ich koža nikdy nezmizne. Preto je dôležité správne identifikovať typ fotografie a používať kozmetiku na opaľovanie s potrebným ochranným faktorom (SPF).

Aby ste sa vyhli nepríjemnostiam spojeným s vystavením sa slnku, musíte byť vážny s nasledujúcimi odporúčaniami lekárov.

1. Na jar av letnom období používajte kozmetiku na opaľovanie.

2. Používajte slnečné okuliare. Špeciálna vrstva šošoviek zabraňuje prenikaniu ultrafialového žiarenia a chráni zraniteľnú sietnicu.

3. V horúcich dňoch sa snažte ísť von od 12.00 do 16.00. V týchto hodinkách je intenzita ultrafialových lúčov veľmi vysoká.

4. Pred dovolenkou na pláži si pripravte pokožku na slnko. Na to stačí pár krátkych sedení v soláriu.

5. V horúcom období by ste nemali farbiť farbivá obsahujúce oxidačné činidlá. Na starostlivosť o vlasy. Byť na slnku, nezanedbávať klobúk.

6. Ak užívate antibiotiká, trankvilizéry, antidepresíva, ako aj po epilácii, peelingu a iných kozmetických procedúrach, vyvarujte sa slnečnému žiareniu. Mnohé lieky a kozmetika obsahujú agresívne pôsobenie slnka.

7. Pri najmenšom začervenaní pokožky po vystavení slnečnému žiareniu ho ošetrujte opaľovacou masťou a pri ďalšom výjazde z ulice zakryte spálené miesta.

8. Nedovoľte deťom do troch rokov opaľovať sa - ich pokožka je veľmi citlivá. Chráňte svoje dieťa pred slnkom a od útleho veku učte správne správanie na slnku.