Plná postava - je to tak zlé?

Zdá sa, že sa stalo: slabosť prestáva byť štandardom krásy. Obaly a plagáty časopisov sa postupne naplnia fotografiami žien v tele, modely navyše vystupujú na móle. A jeden z nich - časopis Kate Upton - People nazvaný najsexivejšia žena v roku 2014. Rozhodol som sa diskutovať s odborníkmi: je naozaj tak zlé mať úplnú postavu?

Úplný údaj - nie je dôvod na rozpaky

Takmer všetky modely veľkosti plus sú presvedčené o tom - ženy a dievčatá s podobami, ktorých objemy sú ďaleko od parametrov štandardných (čitateľných) módnych modelov. Medzi najslávnejšie patria už spomenuté Kate Upton, Tara Lynn, Ashley Graham a Katya Zharkova. Idú na pódium, inzerujú oblečenie a spodnú bielizeň, sú nakrúcané vo filmoch a zdá sa, že sa vôbec nebojí, že nemajú nič spoločné s rozbitými číslami "90-60-90". Táto skutočnosť významne mení vedomie žien: eliminuje niektoré komplexy a dáva príležitosť cítiť sa atraktívne. Iní (a nie vždy svieža, mimochodom) doslova untie svoje ruky, argumentovať za úprimné jedlo anarchie a odrazy v duchu: "Miluj ma baculatý, a keď som ležal na pohovke v objatí s koláčom." Hoci modely s veľkosťou plus nám hovoria, že nerobia práve to.

Títo sa navyše stávajú prívržencami tela-positivistického hnutia, volajúc sa milovať vaše telo v akejkoľvek forme a prestať sa pozerať späť na názory iných. Sociálne siete odrážajú tento proces najjasnejšie: v posledných rokoch boli doslova zaplavené fotografiami s bodypositivnou hashtagou, ktorá často zobrazuje plnohodnotných alebo nekontrolovaných ľudí z rôznych uhlov.

Palivo do ohňa sa nalieva a vydáva z času na čas štúdie, ktoré napríklad dokazujú, že obézni ľudia žijú dlhšie ako štíhlé. Ako by ste nemali koblihy koblihy?

Celý obrázok: Reverzná medaila

Medzitým si veľké plus a protivníci trvajú na tom, že celé telo je nielen chutné formy a ženská silueta, ale aj prvé kroky smerom k obezite. "Nemali by ste to považovať len za estetický problém a neschopnosť nakúpiť šaty veľkosti XS," hovorí Ksenia Selezneva, Doktor, dietician, gastroenterológ, výskumník, Výskumný ústav výživy. - Toto je vážna choroba vedúca k množstvu komplikácií spojených s porušením funkcií vnútorných orgánov a systémov. Najmä na obezitu pečene (tuková hepatóza), zvýšenie veľkosti srdca, vysoký krvný tlak, bolesť kĺbov, cukrovka, neplodnosť atď. ".

Najväčším nebezpečenstvom v tomto zmysle je morbidná (patologická) obezita (s BMI 40 alebo vyššou). "V našej krajine čelí tento problém približne 26% obyvateľstva, pričom viac ako 50% Rusov má nadváhu," vysvetľuje Rashid Askerkhanov, kandidát lekárskej vedy, bariatrický chirurg, docent chirurgického oddelenia č.2 MSMSU, Centrálny výskumný ústav gastroenterológie. "Tento problém by sa mal vyriešiť už operáciou, a to pomocou bariatrických operácií."

Neschvaľujú nadváhu a kozmetikov: tieto extra libier, na rozdiel od všeobecného presvedčenia, nezvyšujú pružnosť a odolnosť kože, ale naopak iba zhoršujú jej stav. "Nadmerné subkutánne tukové tkanivo udržuje tekutinu v tele, zabraňuje normálnemu odlivu lymfy, ktorá je plná, vrátane vzhľadu celulitídy," pripomína lekár Hurbas Burku, dermatológ americkej akadémie kozmetickej chirurgie v Dubaji (AACSH). "Okrem toho, prírastok hmotnosti a napínanie pokožky ovplyvňuje vzhľad takzvaných strihov na bruchu, vnútornej aj vonkajšej strane stehien, ramien a hrudníka."

Chudnúť alebo nie?

Odpoveď na túto otázku závisí od toho, aké sú vaše bežné indikátory hmotnosti. Jedným z nich je index telesnej hmotnosti (BMI). "Dnes pre veľké množstvo ľudí sú hodnoty BMI od 18,5 do 25 považované za normálne. Výnimkou sú profesionálni športovci, pretože majú špecifický pomer tuku a svalovej hmoty," hovorí Yuri Poteškin, PhD, endokrinológ lekárskeho centra Atlas.

Koľko kilogramov oddelíte od optimálnej hmotnosti? To, bohužiaľ, nemožno rozpoznať pomocou samotnej aritmetiky. "Mám na mysli rôzne vzorce s ideálnou hmotnosťou," tvrdí Ksenia Selezneva. - Každý organizmus je jedinečný a každý má svoje vlastné normy. A lekár by mal určiť tieto normy, ktoré budú brať do úvahy všetky parametre, počiatočné údaje, sprievodnú patológiu, ciele atď. "

Rozhodli ste sa konať nezávisle? Potom nastavte realistické ciele (zmeniť 54. veľkosť oblečenia na 42. za 3 mesiace - ani jeden z nich) a vezmite do úvahy dôležité nuansy chudnutia. "Príliš veľa strata hmotnosti má určitý tlak na telo. V dôsledku toho sa zvyšuje hladina kortizolu, ktorá reguluje metabolizmus uhľohydrátov a rastový hormón Olga Alexandrova, terapeutka v Atlas Medical Center. - Ovplyvňujú chuť do jedla a koncentráciu inzulínu v krvi, čo môže v konečnom dôsledku viesť k tomu, že klesnuté libry sa rýchlo vrátia. Zdravá miera straty hmotnosti nie je väčšia ako 10% celkovej telesnej hmotnosti za šesť mesiacov. To znamená, že pre osobu s hmotnosťou 80 kg bude výborný výsledok za pol roka 72 kg. "

A neusilujte o zníženie množstva tukového tkaniva v tele na minimum. "Produkcia estrogénu sa vyskytuje v tukovom tkanive. Ak je proces sťahovania nadmerne rýchly, môže dôjsť k relatívnemu nedostatku ženských pohlavných hormónov av niektorých prípadoch to vedie k menštruačným poruchám, "varuje Olga Alexandrova.

Určite svoju normálnu hmotnosť, snažte sa ju udržiavať správnou výživou a kondíciou. A môže byť hlavným stimulom dobrá nálada a pohoda!