Kto sú ambivery a ako pochopiť, že ste jedným z nich

Radi by ste byť na hlučných večierkoch a zároveň nemáte v úmysle stráviť celý víkend sám? Ľahko nadviazať kontakt s inými ľuďmi, ale rýchlo sa unaví, ak sa komunikácia stane príliš veľa? Kto ste vy - extrovertný alebo introvertný? Možno ani jeden ani druhý. Ste ambíci. Povedzte nám viac o tom, aký typ osobnosti.

"Extroverti a introvertov považujeme za dva protikladné typy ľudí. Ale v skutočnosti sme všetci niekde medzi pólmi extraversie a introversionu. A typ "ambivert" je len niekde v strede na stupni izolácie-sociability, - hovorí William Revelle, Ph.D., profesor psychológie na Northwestern University v Illinois.

Podľa odborníka, väčšina ľudí je v skutočnosti ambiveverts - to znamená, že majú zmiešané príznaky introversion a extraversion. Podľa špecialistu sú to ambivery, ktoré sú najlepšie prispôsobené životu, pretože ich charakteristické znaky sa zdajú byť "vyhladené", nemajú "ostré rohy", ktoré vedú k neprípustnosti.

Napríklad výrazné extravertičky milujú každý víkend na večierky, na hodiny zavesia na telefóne atď. Avšak táto potreba neustáleho pozorovania od ostatných spôsobuje, že sú veľmi povrchné, neprestajné a niekedy komplikované alebo rušivé. Introverti, naopak, vyhýbajú veľkým spoločnostiam a predovšetkým milujú, že sú sami. Z tohto dôvodu sa často nemôžu prejaviť v práci, zlyhávajú, pracujú ako tím, nemôžu sa dostať z konfliktnej situácie vyžadujúcej sociálnu flexibilitu atď.

Ambiverti sa na jednej strane cítia dobre medzi ľuďmi a na druhej strane ich komunikácia s ostatnými nepresahuje hranice rozumu. Napríklad, ak kolegom v kancelárii nečakane začal párty, potom s najväčšou pravdepodobnosťou bude ambivert ísť na to, podporovať tím, a potom sa vrátiť na svoje pracovisko na dokončenie práce.

Mimochodom, štúdia z roku 2013 vedená Adamom Grantom z Whartonovej školy v Pennsylvánskej univerzite ukázala, že ambivery sú omnoho úspešnejšie v predaji ako extroverti (aj keď to môže znieť paradoxne). Ako ukázala vedecká práca, zamestnanci spoločnosti ambivert priviedli svoju spoločnosť o 32% viac tržieb ako ich extrovertní kolegovia a 24% viac ako introverti. Podľa autorov práce dokonale kombinuje sebadôveru a sociálnu flexibilitu. Zatiaľ čo extrovert sa môže zdať príliš utlačujúci a introvertný - sám o sebe neistý.

Samozrejme, nie všetky ambivery sú rovnaké. Každý z nás má vlastnú jedinečnú sadu osobnostných čŕt. Ale spravidla sa rozdiel zhoršuje na skutočnosť, že jeden z ambivertov má viac extraversívnych znakov, niekto má introversion.

Ešte stále nie ste istí, ktorý typ osobnosti patríte? Potom sa pokúste odpovedať na "Áno" alebo "Nie" na nižšie uvedené vyhlásenia.

* "Na večierkoch môžem ľahko vytvoriť nových priateľov, ak chcem."

* "Milujem hovoriť s priateľmi, ale veľmi dlhé telefonické rozhovory ma vyčerpajú."

* "Ak to situácia vyžaduje, budem môcť hovoriť na verejnosti bez akýchkoľvek problémov."

* "Po dvoch dňoch samotných začínam zažívať" komunikatívny hlad ".

* "Sledovanie prehliadky je pre mňa rovnako dobrá ako zábavná večera."

* "Môžem byť rovnako inšpirovaná ako knihou, tak aj komunikáciou so zaujímavou osobou."

Reagoval na väčšinu vyhlásení "Áno"? Potom s najväčšou pravdepodobnosťou ste spokojný zástupca ambivertu.