Frygany

Takto sa radikálni ekosexuáli, ekológovia, ktorí sa stavajú proti nadmernej konzumácii všetkého, od jedla až po nábytok, nazývajú. Odmietajú kupovať tovar za peniaze a tvrdia, že všetko, čo je potrebné pre život, sa nachádza medzi odpadom v odpade.

Prvý manifest friganov (z Eng. zadarmo - zdarma a vegan - vegánsky “Prečo frigan?” napísal anonymný vegán a publikoval v roku 2000. V roku 2003, keď American Dialect Society nazvala "frigan" slovo roka, vstúpilo do používania spolu so slovom "metrosexual".

Freegani veria, že ľudia, ktorí nakupujú a vyhadzujú potraviny, odevy a iné tovary, sú príliš veľa a nevynakladajú peniaze na podnikanie. Preto sa aktivisti hnutia snažia o život používať len odpadky a odpad civilizácie. Frigan musí previesť svoje auto na alternatívne palivo, ako je etylalkohol, a ešte lepšie - jazdiť na bicykli zostavenom z improvizovaných prostriedkov. Nepoužíva jednorazové riady, je spokojný s minimom oblečenia, šetrí vodu a energiu, žije v drepe bez toho, aby utrácal peniaze na bývanie. Ak to funguje, potom trochu, aby boli schopní platiť za veci, ktoré sa nenachádzajú v odpade, napríklad lieky.

Súčasne sa nedá povedať, že všetci freegani sú potulní. Niektorí majú domov a prácu. Frigán môže byť osobou bežného povolania: učiteľ, účtovník, úradník. Nie každý freegan je vegetarián, jesť mäso, hydinu a ryby nie je zakázané, hlavná vec je nie kúpiť, ale dostať ich zadarmo.

Freegani vyzývajú na bojkot veľkých korporácií a zosmiešňujú ich opätovným označovaním log: Taco Bell sa transformuje do Taco Hell („Peklo Taco“), Starbucks - do Bigbucks („Babičky“), Eviana - do Naivity („Naivný“) atď.

V rokoch 2006-2007, freegans začal ohýbať v každom smere v médiách: v ABC, CNN, The Guardian, New York Post, NY Daily News a ďalšie rešpektované tlače. Tam bolo dosť dôvodov, aby sa nejaký hluk: slová "odpadky" a "odpadky" vždy objavil v správach, a vo videozáznamu ukázali freegans, ktorí sa ponorili do tankov na ustanovenia a okamžite ochutnal.

Mimochodom, na freegan.info adresy najviac chutné koše sú uvedené na pomoc začiatočníkom. Odporúča sa hľadať potraviny vedľa veľkých supermarketov, ktoré často vyhodia tovar do celých škatúľ. Môžete profitovať na úkor reštaurácií, najmä tých, ktoré ponúkajú rýchle občerstvenie, pretože vo večerných hodinách posielajú do koša všetko, čo nejedli za deň. Stránka obsahuje aj užitočné tipy: získajte rukavice a baterku; ak včera v kontajneri nebolo nič, neznamená to, že zajtra nebude nič; okolo kontajnera po tom, čo by ste mali byť tak čistí ako pred svojím vzhľadom. Medzi aktivity, ktoré organizuje freegan.info, je seminár „Ako urobiť jednu rozbitú prácu z niekoľkých rozbitých bicyklov“. Na voľnej nohe so skúsenosťami sa pozývame, aby sa zúčastnili súťaží Dumpster Diving (potápanie na skládke) - aby sa behali v koši a cvičili, ktorí sa ponorili hlbšie a zlepšili sa.

„Premýšľajte!“ - voliči volajú: hory odpadkov sa zvyšujú a zdroje planéty sa znižujú, množstvo oxidu uhličitého v atmosfére rastie a približuje globálne otepľovanie. Freegani konajú tak, aby zabránili ekologickej katastrofe. Presnejšie, naopak - bez toho, aby si niečo kupovali a zarábali peniaze na život medzi odpadmi, vedome nerobia nič.

Pozrite si video: Leopold Gad - Piran Ta Frygana Fotia - 26-01-2014 - 4 (December 2019).