Organické potraviny

Predpokladá sa, že ekologické produkty zachránia svet, pretože sa pestujú a vyrábajú bez umelých hnojív a prísad. Ale organická chémia je iná a svet je jasne mimo svoju silu zachrániť.

Napríklad to znamená, že ekologické hovädzie mäso je "vyrobené" z kravy, ktorá pasovala na lúkach od ľudí, rastlín a ciest, nevedela o hormónoch ani antibiotikách a liečila sa len homeopatiou. Ekologická uhorka rastie na ekologicky čisté pôde, v ktorej za posledných 20 rokov nedošlo k poklesu chemických látok. A ak je táto uhorka oplodnená, potom je to len hnoj z pod šetrnou krávou. Samozrejme, ani herbicídy, ani iné pesticídy na ekologickej farme nemajú.

Jedna z prvých organických látok priniesla princa Charlesa. V roku 1981 kúpil majetok domu Highgrove House v Gloucestershire, kde sa venoval záhradníctvu a vyhlásil, že krajina potrebuje získať poľnohospodárstvo. V roku 1990 Charles založil Duchy Originals - spoločnosť vyrábajúcu bioprodukty: sušienky, chlieb, minerálnu vodu, olivový olej, mäso, marmeládu, ako aj kozmetické prípravky na báze prírodných olejov a rastlinných extraktov. V roku 2007 vydal Charles knihu Elements of Organic Gardening, v ktorej hovoril o svojich poľnohospodárskych skúsenostiach.

Spočiatku sa zdalo, že organické látky sú vynálezom anti-globalizmov, ochrancov životného prostredia a iných ekologických bojovníkov. Avšak hneď ako sa výrobky bez zásahu do génov stali obľúbenými a získali pevné miesto na trhu, okamžite začali vyrábať tie isté nadnárodné korporácie a reťazce hypermarketov, na ktorých vrchole boli všetky tieto organické dejiny, začali predávať.

V súčasnosti predaj organických látok tvorí len 1-2% celkového obratu poľnohospodárskych výrobkov na svete. Nadšenci predpovedajú zvýšenie podielu organických látok na 10-50%. Tento údaj sa však javí príliš vysoký, pretože konečná cena ekologických výrobkov je dvakrát vyššia ako bežné výrobky. Ak vezmeme do úvahy tempo rastu nadmernej populácie planéty, spotrebiteľskej činnosti ľudstva ako celku a vyčerpania pôdy, je jasné, že biopotraviny sú luxusom, ktorý si môže dovoliť len malé percento obyvateľov Zeme.

ANATOLIY COMM kuchár, reštaurátor

Ekologické potraviny sú certifikované špeciálnymi orgánmi, ktoré berú do úvahy podmienky prostredia, metódy spracovania a balenia. V Amerike ide o príklad Národného ekologického programu, v Spojenom kráľovstve - Ekologické normy pre ekologických poľnohospodárov a pestovateľov a výrobcovia z EÚ podliehajú dohode o ekoregulácii EÚ z roku 1991.

V Moskve sa organické potraviny predávajú v eko-supermarkete Grunewald, ako aj v Globe Gourmet a The Abebbe of Taste. Viac ako 80% organickej hmoty v Rusku pochádza zo Západu. V našej krajine zatiaľ neexistuje renomovaná organizácia, ktorá by monitorovala implementáciu ekologických noriem a spravodlivo vydávala certifikáty.

Pre tých, ktorí chcú porozumieť biopotravinám, odporúčame: "Ak chcete nakupovať alebo nekupovať organické látky: čo potrebujete vedieť, aby ste si vybrali najzdravšie, najbezpečnejšie a biopotraviny "). Autorka Cindy Barková objasňuje, ako presne pôsobia pesticídy na potraviny, rozdiel medzi organickými a anorganickými produktmi, ako sa naučiť rozumieť štítkom na etiketách a oveľa viac.